| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Przyczyny rozwodu: bezpłodność

Przyczyny rozwodu: bezpłodność

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego. W niektórych jednak przypadkach może być to powód zawiniony.

Bezpłodność coraz częściej staje się powodem rozwodu. W Polsce co szósta para boryka się z problemem niemocy posiadania potomstwa. Choroba ta z reguły jest przyczyną niezawinioną rozpadu małżeństwa, lecz w niektórych przypadkach może również stanowić przyczynę zawinioną.

Większość młodych ludzi osiągając pewien wiek dąży do rozpoczęcia nowego etapu w życiu, jakim jest wstąpienie w związek małżeński i posiadanie potomstwa. Wydanie na świat dziecka jest jakby nieodzownym elementem małżeństwa. W ciągu ostatnich lat okres pomiędzy wstąpieniem w związek małżeński, a powiększeniem rodziny znacznie się wydłużył, lecz mało jest małżeństw, które nawet po długim okresie czasu nie decydują się na dziecko. Niestety czasem okazuje się, że jedno z małżonków jest bezpłodne. Problem ten dotyczy już 6,5 miliona kobiet i mężczyzn w Polsce. O bezpłodności mówi się, gdy po sześciu miesiącach regularnego współżycia bez użycia środków antykoncepcyjnych kobieta nie może zajść w ciąże. Z medycznego punktu widzenia, bezpłodności nie można nazwać chorobą, ponieważ jedynym jej objawem jest brak potomstwa. Przyczyny bezpłodności są różne, może być to chorobą, jak i również czynniki zewnętrzne, sposób życia, stres. Niestety coraz częściej niemoc posiadania dziecka staje się powodem rozwodu. Ludzie wiążą się ze sobą by stworzyć dom, założyć rodzinę, lecz w pewnym momencie dowiadują się, że jest to niemożliwe. Po wielu miesiącach starania się o dziecko, przejścia przez szereg badań i terapii nie dających rezultatu małżonkowie zaczynają się od siebie oddalać, nawet samo współżycie zaczyna stawać się obowiązkiem, a nie przyjemnością.

Zobacz również: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

Może to powodować stały i trwały rozpad pożycia małżeńskie, który jest powodem rozwodu. Jeden z małżonków może żądać od małżonka bezpłodnego rozpoczęcia leczenia, lecz nie może żądać od niego całkowitego poświęcenia się i podporządkowania swojego całego życiu staraniu się o dziecko. Wiele bezpłodnych par decyduje się na zapłodnienie metodą in vitro, lecz metoda ta również bardzo często okazuje się być bezskuteczna. Może ona także być powodem wielu niezgodności pomiędzy małżonkami w związku z ich sprzecznymi poglądami na ten temat. Gdy okazuje się, że już wszystkie metody zostały wypróbowane, co wtedy? Rozwód? Czy wstępowaliśmy w związek małżeński tylko dlatego, że chcieliśmy mieć dziecko?

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego, lecz w niektórych przypadkach może być to powód zawiniony. Tak jest w sytuacji, gdy jedno z małżonków podda się zabiegowi będącemu przyczyną bezpłodności bez zgody drugiego małżonka. Takim przypadkiem może być również wcześniejsza aborcja, która stanowi ogromne ryzyko trudności ponownego zajścia w ciążę.

Zobacz również serwis: Rozwody

W związku z mocno zakorzenionym w naszych umysłach stereotypem posiadania wielodzietnej rodziny bezpłodność może stanowić duży problem małżeński i doprowadzić do rozwodu. Powinniśmy się jednak zastanowić dlaczego braliśmy ślub? Czy jedynym naszym celem było posiadanie potomka, czy miłość do drugiej osoby i chęć trwania przy niej mimo przeciwności losu?

Ewa Kowal

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »