REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Małżeństwo./ Fot. Fotolia
Małżeństwo./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego. W niektórych jednak przypadkach może być to powód zawiniony.

REKLAMA

Bezpłodność coraz częściej staje się powodem rozwodu. W Polsce co szósta para boryka się z problemem niemocy posiadania potomstwa. Choroba ta z reguły jest przyczyną niezawinioną rozpadu małżeństwa, lecz w niektórych przypadkach może również stanowić przyczynę zawinioną.

REKLAMA

Większość młodych ludzi osiągając pewien wiek dąży do rozpoczęcia nowego etapu w życiu, jakim jest wstąpienie w związek małżeński i posiadanie potomstwa. Wydanie na świat dziecka jest jakby nieodzownym elementem małżeństwa. W ciągu ostatnich lat okres pomiędzy wstąpieniem w związek małżeński, a powiększeniem rodziny znacznie się wydłużył, lecz mało jest małżeństw, które nawet po długim okresie czasu nie decydują się na dziecko. Niestety czasem okazuje się, że jedno z małżonków jest bezpłodne. Problem ten dotyczy już 6,5 miliona kobiet i mężczyzn w Polsce. O bezpłodności mówi się, gdy po sześciu miesiącach regularnego współżycia bez użycia środków antykoncepcyjnych kobieta nie może zajść w ciąże. Z medycznego punktu widzenia, bezpłodności nie można nazwać chorobą, ponieważ jedynym jej objawem jest brak potomstwa. Przyczyny bezpłodności są różne, może być to chorobą, jak i również czynniki zewnętrzne, sposób życia, stres. Niestety coraz częściej niemoc posiadania dziecka staje się powodem rozwodu. Ludzie wiążą się ze sobą by stworzyć dom, założyć rodzinę, lecz w pewnym momencie dowiadują się, że jest to niemożliwe. Po wielu miesiącach starania się o dziecko, przejścia przez szereg badań i terapii nie dających rezultatu małżonkowie zaczynają się od siebie oddalać, nawet samo współżycie zaczyna stawać się obowiązkiem, a nie przyjemnością.

Zobacz również: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

REKLAMA

Może to powodować stały i trwały rozpad pożycia małżeńskie, który jest powodem rozwodu. Jeden z małżonków może żądać od małżonka bezpłodnego rozpoczęcia leczenia, lecz nie może żądać od niego całkowitego poświęcenia się i podporządkowania swojego całego życiu staraniu się o dziecko. Wiele bezpłodnych par decyduje się na zapłodnienie metodą in vitro, lecz metoda ta również bardzo często okazuje się być bezskuteczna. Może ona także być powodem wielu niezgodności pomiędzy małżonkami w związku z ich sprzecznymi poglądami na ten temat. Gdy okazuje się, że już wszystkie metody zostały wypróbowane, co wtedy? Rozwód? Czy wstępowaliśmy w związek małżeński tylko dlatego, że chcieliśmy mieć dziecko?

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego, lecz w niektórych przypadkach może być to powód zawiniony. Tak jest w sytuacji, gdy jedno z małżonków podda się zabiegowi będącemu przyczyną bezpłodności bez zgody drugiego małżonka. Takim przypadkiem może być również wcześniejsza aborcja, która stanowi ogromne ryzyko trudności ponownego zajścia w ciążę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Rozwody

W związku z mocno zakorzenionym w naszych umysłach stereotypem posiadania wielodzietnej rodziny bezpłodność może stanowić duży problem małżeński i doprowadzić do rozwodu. Powinniśmy się jednak zastanowić dlaczego braliśmy ślub? Czy jedynym naszym celem było posiadanie potomka, czy miłość do drugiej osoby i chęć trwania przy niej mimo przeciwności losu?

Ewa Kowal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA