reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Przyczyny rozwodu: bezpłodność

Przyczyny rozwodu: bezpłodność

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego. W niektórych jednak przypadkach może być to powód zawiniony.

Bezpłodność coraz częściej staje się powodem rozwodu. W Polsce co szósta para boryka się z problemem niemocy posiadania potomstwa. Choroba ta z reguły jest przyczyną niezawinioną rozpadu małżeństwa, lecz w niektórych przypadkach może również stanowić przyczynę zawinioną.

Większość młodych ludzi osiągając pewien wiek dąży do rozpoczęcia nowego etapu w życiu, jakim jest wstąpienie w związek małżeński i posiadanie potomstwa. Wydanie na świat dziecka jest jakby nieodzownym elementem małżeństwa. W ciągu ostatnich lat okres pomiędzy wstąpieniem w związek małżeński, a powiększeniem rodziny znacznie się wydłużył, lecz mało jest małżeństw, które nawet po długim okresie czasu nie decydują się na dziecko. Niestety czasem okazuje się, że jedno z małżonków jest bezpłodne. Problem ten dotyczy już 6,5 miliona kobiet i mężczyzn w Polsce. O bezpłodności mówi się, gdy po sześciu miesiącach regularnego współżycia bez użycia środków antykoncepcyjnych kobieta nie może zajść w ciąże. Z medycznego punktu widzenia, bezpłodności nie można nazwać chorobą, ponieważ jedynym jej objawem jest brak potomstwa. Przyczyny bezpłodności są różne, może być to chorobą, jak i również czynniki zewnętrzne, sposób życia, stres. Niestety coraz częściej niemoc posiadania dziecka staje się powodem rozwodu. Ludzie wiążą się ze sobą by stworzyć dom, założyć rodzinę, lecz w pewnym momencie dowiadują się, że jest to niemożliwe. Po wielu miesiącach starania się o dziecko, przejścia przez szereg badań i terapii nie dających rezultatu małżonkowie zaczynają się od siebie oddalać, nawet samo współżycie zaczyna stawać się obowiązkiem, a nie przyjemnością.

Zobacz również: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

Może to powodować stały i trwały rozpad pożycia małżeńskie, który jest powodem rozwodu. Jeden z małżonków może żądać od małżonka bezpłodnego rozpoczęcia leczenia, lecz nie może żądać od niego całkowitego poświęcenia się i podporządkowania swojego całego życiu staraniu się o dziecko. Wiele bezpłodnych par decyduje się na zapłodnienie metodą in vitro, lecz metoda ta również bardzo często okazuje się być bezskuteczna. Może ona także być powodem wielu niezgodności pomiędzy małżonkami w związku z ich sprzecznymi poglądami na ten temat. Gdy okazuje się, że już wszystkie metody zostały wypróbowane, co wtedy? Rozwód? Czy wstępowaliśmy w związek małżeński tylko dlatego, że chcieliśmy mieć dziecko?

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego, lecz w niektórych przypadkach może być to powód zawiniony. Tak jest w sytuacji, gdy jedno z małżonków podda się zabiegowi będącemu przyczyną bezpłodności bez zgody drugiego małżonka. Takim przypadkiem może być również wcześniejsza aborcja, która stanowi ogromne ryzyko trudności ponownego zajścia w ciążę.

Zobacz również serwis: Rozwody

W związku z mocno zakorzenionym w naszych umysłach stereotypem posiadania wielodzietnej rodziny bezpłodność może stanowić duży problem małżeński i doprowadzić do rozwodu. Powinniśmy się jednak zastanowić dlaczego braliśmy ślub? Czy jedynym naszym celem było posiadanie potomka, czy miłość do drugiej osoby i chęć trwania przy niej mimo przeciwności losu?

Ewa Kowal

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama