REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Małżeństwo./ Fot. Fotolia
Małżeństwo./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego. W niektórych jednak przypadkach może być to powód zawiniony.

REKLAMA

Bezpłodność coraz częściej staje się powodem rozwodu. W Polsce co szósta para boryka się z problemem niemocy posiadania potomstwa. Choroba ta z reguły jest przyczyną niezawinioną rozpadu małżeństwa, lecz w niektórych przypadkach może również stanowić przyczynę zawinioną.

REKLAMA

Większość młodych ludzi osiągając pewien wiek dąży do rozpoczęcia nowego etapu w życiu, jakim jest wstąpienie w związek małżeński i posiadanie potomstwa. Wydanie na świat dziecka jest jakby nieodzownym elementem małżeństwa. W ciągu ostatnich lat okres pomiędzy wstąpieniem w związek małżeński, a powiększeniem rodziny znacznie się wydłużył, lecz mało jest małżeństw, które nawet po długim okresie czasu nie decydują się na dziecko. Niestety czasem okazuje się, że jedno z małżonków jest bezpłodne. Problem ten dotyczy już 6,5 miliona kobiet i mężczyzn w Polsce. O bezpłodności mówi się, gdy po sześciu miesiącach regularnego współżycia bez użycia środków antykoncepcyjnych kobieta nie może zajść w ciąże. Z medycznego punktu widzenia, bezpłodności nie można nazwać chorobą, ponieważ jedynym jej objawem jest brak potomstwa. Przyczyny bezpłodności są różne, może być to chorobą, jak i również czynniki zewnętrzne, sposób życia, stres. Niestety coraz częściej niemoc posiadania dziecka staje się powodem rozwodu. Ludzie wiążą się ze sobą by stworzyć dom, założyć rodzinę, lecz w pewnym momencie dowiadują się, że jest to niemożliwe. Po wielu miesiącach starania się o dziecko, przejścia przez szereg badań i terapii nie dających rezultatu małżonkowie zaczynają się od siebie oddalać, nawet samo współżycie zaczyna stawać się obowiązkiem, a nie przyjemnością.

Zobacz również: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

REKLAMA

Może to powodować stały i trwały rozpad pożycia małżeńskie, który jest powodem rozwodu. Jeden z małżonków może żądać od małżonka bezpłodnego rozpoczęcia leczenia, lecz nie może żądać od niego całkowitego poświęcenia się i podporządkowania swojego całego życiu staraniu się o dziecko. Wiele bezpłodnych par decyduje się na zapłodnienie metodą in vitro, lecz metoda ta również bardzo często okazuje się być bezskuteczna. Może ona także być powodem wielu niezgodności pomiędzy małżonkami w związku z ich sprzecznymi poglądami na ten temat. Gdy okazuje się, że już wszystkie metody zostały wypróbowane, co wtedy? Rozwód? Czy wstępowaliśmy w związek małżeński tylko dlatego, że chcieliśmy mieć dziecko?

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego, lecz w niektórych przypadkach może być to powód zawiniony. Tak jest w sytuacji, gdy jedno z małżonków podda się zabiegowi będącemu przyczyną bezpłodności bez zgody drugiego małżonka. Takim przypadkiem może być również wcześniejsza aborcja, która stanowi ogromne ryzyko trudności ponownego zajścia w ciążę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Rozwody

W związku z mocno zakorzenionym w naszych umysłach stereotypem posiadania wielodzietnej rodziny bezpłodność może stanowić duży problem małżeński i doprowadzić do rozwodu. Powinniśmy się jednak zastanowić dlaczego braliśmy ślub? Czy jedynym naszym celem było posiadanie potomka, czy miłość do drugiej osoby i chęć trwania przy niej mimo przeciwności losu?

Ewa Kowal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  REKLAMA

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  REKLAMA