REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dualizm składek w emeryturach. Postulaty 1) zaprzestania pobierania składek ZUS od pensji cywilnych oraz 2) zwrot choć części składek [Wypłata gotówkowa albo przesunięcie z ZUS do zakładu emerytalnego mundurowych]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dualizm składek w emeryturach. Postulaty 1) zaprzestania pobierania składek ZUS od pensji cywilnych oraz 2) zwrot choć części składek [Wypłata gotówkowa albo przesunięcie z ZUS do zakładu emerytalnego mundurowych]
Dualizm składek w emeryturach. Postulaty 1) zaprzestania pobierania składek ZUS od pensji cywilnych oraz 2) zwrot choć części składek [Wypłata gotówkowa albo przesunięcie z ZUS do zakładu emerytalnego mundurowych]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mundurowi od co najmniej dwóch lat domagają się od ZUS oddania im do dyspozycji składek zgromadzonych przez ZUS od pracy w cywilu. Od dwóch lat mundurowi składają petycje w Sejmie, adresują je do rządu (w ich imieniu działają też posłowie, składając interpelacje). Co próbują załatwić? W przypadku rozpoczęcia służby przed 1999 r. mundurowy po odejściu z wojska albo policji nie może pobierać jednocześnie z mundurową drugiej emerytury (tym razem cywilnej, wypłacanej obok żołnierskiej albo policyjnej). Niektórzy emeryci twierdzą, że mają „zaparkowane” w ZUS składki w wysokości 500 000 zł – 600 000 zł. I pieniądze te nie mają realnego wpływu na zwiększenie wartości emerytury mundurowej. W listach byłych mundurowych pojawia się wiele pomysłów na rozwiązanie problemu niekorzystnych dla nich przepisów. W artykule przedstawiam dwa: 1) zaprzestanie pobierania składek ZUS od pensji cywilnych oraz 2) zwrot choć części składek (Wypłata gotówkowa albo przesunięcie z ZUS do zakładu emerytalnego mundurowych).

Niektórzy emeryci żądają możliwości pracy po przejściu na emeryturę bez obciążania wynagrodzeń  

REKLAMA

Żądania mundurowych: ZUS przestań pobierać składki od dochodów cywilnych

Przykładowy list z takimi żądaniami:

Przykład

Dzień dobry!

Jestem jednym z tych 200 tys. emerytów mundurowych poszkodowanych przez system emerytalny.

Zwróciłem się z pozwem do ZUS (sprawa utknęła w S.A. w Szczecinie)

Żądam zwrotu połowy składki z konta, tzn. kwoty wpłaconej z moich środków i zwaloryzowanych przez kolejne lata.  Uważam, że byłby to sprawiedliwy i prosty sposób na naprawienie krzywd. Pozdrawiam.

Inne listy od mundurowych opublikowaliśmy w poniższych artykułach:

Żądania mundurowych: ZUS przestań pobierać składki. ZUS oddaj połowę składek. I nie zapomnij o waloryzacji

Przykładowy list z takimi żądaniami:

Przykład

Jestem emerytem mam pełną wysługę zgodnie z razem i przepisami w wysokości 75% wojskową. Przyjęty przed rokiem 1999 r. Tak więc nie korzystam ze składek cywilnych przed pójściem do wojska (jak również po zakończonej służbie wojskowej), bo nadal pracuje. Skoro nie korzystam to przynajmniej niech mi nikt nie potrąca składek różnych z dwóch należności niej się zdecydują, czy z emerytury czy z pracy którą świadczę.

Wciąż niespełnione żądania mundurowych - przykład z listopada 2024 r.

Przykład takich żądań - link

REKLAMA

W ostatnim okresie coraz większego rozgłosu nabiera sprawa tzw. „drugiej emerytury”, czyli możliwości pobierania drugiego, równoległego świadczenia emerytalnego przez funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 1999 r. , a po zwolnieniu ze służby podjęli pracę zawodową. O zainteresowaniu tą sprawą świadczy również rosnąca liczba telefonów do sekretariatu Federacji.

Przypominamy, że złożony przez klub KO projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS wniesiony do laski marszałkowskiej jeszcze poprzedniej kadencji Sejmu zakładał, że emeryci, którzy po przejściu na emeryturę "mundurową" dalej pracowali "w cywilu" i odprowadzali składki, mieli mieć prawo do wyższych emerytur. W praktyce oznaczałoby to umożliwienie im otrzymywania dwóch świadczeń: z systemu mundurowego oraz systemu powszechnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnieniu do tego projektu można było przeczytać: „odprowadzając składki na ubezpieczenie społeczne od otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu pracy zawodowej funkcjonariusze i żołnierze stają się ubezpieczonymi w systemie ubezpieczeń społecznych. Jednak zgodnie z dotychczasowymi przepisami emeryt mundurowy nie ma prawa do świadczenia emerytalnego wyliczonego na podstawie składek odprowadzonych do ZUS”. Z chwilą zakończenia minionej kadencji Sejmu, zgodnie z zasadą dyskontynuacji, projekt ten zakończył swój żywot legislacyjny.

Przedstawiciele Federacji prowadzą na ten temat rozmowy z przedstawicielami władz. Na ich podstawie można stwierdzić, że pod uwagę mogą być brane następujące rozwiązania.

Ważne
  • Nowelizacja ustawy o FUS o postanowienia umożliwiające pobieranie dwu emerytur przez wszystkich emerytów mundurowych, bez względu na okres wstąpienia do służby.
  • Odstąpienie od obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne przez emerytowanych żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy podjęli pracę zawodową. Warto przypomnieć, że Związek Żołnierzy Wojska Polskiego już w październiku 2022 r. wystosował petycję do premiera w sprawie takiego rozwiązania. Reakcja rządu była negatywna.
  • Zwrot zgromadzonych środków na subkontach w ZUS ubezpieczonym, którzy takie składki odprowadzali. Wydaje się to najmniej prawdopodobne ze względu na skutki dla budżetu państwa.
  • Podjęcie próby połączenia emerytury mundurowej z emeryturą z ZUS.

W najbliższym czasie ma zostać powołana komisja rządowo-parlamentarna, której zadaniem ma być przygotowanie projektu odpowiednich rozwiązań prawnych. Prezydium Zarządu Federacji dołoży starań, aby w tej komisji znaleźli się nasi przedstawiciele.

O podejmowanych dalszych działaniach będziemy informować.

Przewodniczący Federacji

płk dypl. w st. spocz. Henryk Budzyński

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025. 1 czerwca w wielu miastach bezpłatna komunikacja

W związku z drugą turą wyborów prezydenckich w wielu miastach w Polsce będzie można skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Darmowe przejazdy będą m.in. w Warszawie, Toruniu czy Gdańsku.

Zasiłek pielęgnacyjny wstecz? Trzeba pamiętać o terminie

Osoby z niepełnosprawnościami nie zawsze pamiętają o jak najszybszym złożeniu wniosku o zasiłek pielęgnacyjny po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. Dlaczego to tak ważne?

Ale największą grupą wojskowych traktowanych jako ludzie drugiej kategorii to Ci, którzy przeszli na emeryturę po 15 latach. Już Panu wyliczę

W artykule publikujemy kolejny list emeryta mundurowego, który jest niezadowolony z zasad łączenia emerytury z pracą w cywilu po zrzuceniu munduru.

Jednocześnie emerytura (ZUS) i renta (policja): W trakcie pełnienia służby uległ wypadkowi, w związku z tym przeszedł na rentę inwalidzką, ale jednocześnie na tyle ten jego stan zdrowia był dobry, że mógł podjąć pracę i pracował

Sejm jest przeciwny jednoczesności emerytury ZUS i policyjnej renty inwalidzkiej (BKSP-155-X-168/24). To sygnatura petycji o możliwość jednoczesnego pobierania emerytury z ZUS i policyjnej renty inwalidzkiej. Petycja została negatywnie rozpatrzona. W artykule przebieg dyskusji między posłami na posiedzeniu nr 37 Komisji do Spraw Petycji (Sejm) w dniu 17 października 2024 r.

REKLAMA

Szkodliwa nadgorliwość polskiego ustawodawcy we wdrażaniu prawa UE. 100 przypadków tzw. „gold-platingu” [Raport]

SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski, we współpracy z Fundacją Wsparcia Przedsiębiorczości oraz Kancelarią DZP opublikowała raport „Gold-plating i nadregulacja przy implementacji prawa UE do polskiego porządku prawnego”. Raport opisuje 100 przypadków szeroko rozumianego „gold-platingu” i nadregulacji w polskim porządku prawnym. Chodzi o wdrażanie prawa Unii Europejskiej, które wykracza poza wymagania unijne, generując dodatkowe obciążenia dla polskich przedsiębiorców. W Raporcie wskazano też przykłady, które mogą stanowić „quick wins”, czyli regulacje, których zmiana lub usunięcie z systemu prawa może przynieść odczuwalne korzyści dla przedsiębiorców, bez potrzeby kompleksowej reformy całego systemu.

Zarówno stare jak i nowe świadczenie pielęgnacyjne pozwala dorobić opiekunom osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym [Wybory]

Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) mają możliwość legalnego pracowania w komisjach wyborczych bez ryzyka utraty świadczenia pielęgnacyjnego. Ryzyko takie dotyczy oczywiście tylko „starego” świadczenia pielęgnacyjnego (prawo do niego powstało przed 2024 r.), gdyż „nowe” świadczenie pielęgnacyjne pozwala na łączenie opieki (nad niepełnosprawnymi dziećmi do 18-roku życia) z pracą zawodową. W tym przypadku ustawodawca założył, że przy tylu formach odpłatnej opieki nad dziećmi rodzice niepełnosprawnego dziecka dadzą radę zapewnić mu opiekę i pójść do pracy.

Sondaż prezydencki: Karol Nawrocki - 46,1 proc., Rafał Trzaskowski - 45,8 proc.

Z najnowszego sondażu Research Partner wynika, że 46,1 proc. ankietowanych chce poprzeć Karola Nawrockiego, a 45,8 proc. Rafała Trzaskowskiego. 8,1 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosuje. Według 32 proc., żaden z nich nie jest dobrym kandydatem na prezydenta.

Czerwcowa waloryzacja i więcej do emerytury: nawet 200, 500 czy 700 zł. MRPiPS ogłosiło nowy wskaźnik. Dla kogo i kiedy?

Czerwcowa waloryzacja i więcej do emerytury: nawet 200, 500 czy 700 zł. MRPiPS ogłosiło nowy wskaźnik. Dla kogo i kiedy? Wiele osób myli waloryzacje marcową i czerwcową a ma to zasadnicze znaczenie.

REKLAMA

Protest wyborczy – czym jest, kto może złożyć i w jakim terminie? 2 tura [WYBORY 2025]

Czym jest protest wyborczy i kiedy można go złożyć? Kto ma do tego prawo, jakie warunki musi spełniać taki protest i co dzieje się po jego wniesieniu? W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak wygląda procedura składania protestu wyborczego, jakie mogą być jego skutki i dlaczego to jedno z kluczowych narzędzi kontroli prawidłowości procesu wyborczego.

Zapłata kartą w terminalu płatniczym nie zawsze jest bezpieczna. Jak zabezpieczyć się przed atakiem na POS?

Z raportu Narodowego Banku Polskiego (https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/12/2024-Q3-inf-o-kartach.pdf) wynika, że w III kwartale 2024 r. w Polsce przeprowadzono 2,7 mld transakcji kartami płatniczymi, a na koniec września ub.r. funkcjonowało ponad 1,3 mln terminali POS (point-of-sale) do przyjmowania takich płatności. Ich liczba systematycznie rośnie, a transakcje bezgotówkowe stały się standardową i preferowaną formą płatności, ale – jak wszystkie inne cyfrowe udogodnienia – są narażone na cyberzagrożenia. Eksperci Fortinet zaznaczają, że kluczem do zwiększenia ich bezpieczeństwa jest odpowiednia ochrona środowisk urządzeń POS.

REKLAMA