Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polki dostają wezwania do wojska – czy obowiązek wojskowy dotyczy także kobiet?

wojsko
wojsko
Od 4 kwietnia do dnia 8 lipca 2022 r. na terytorium Polski zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. W planach powołanie ok. 220 tys. osób. Co ciekawe, wezwania otrzymują nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Czy dotyczy ich obowiązek wojskowy?

Szkolenia dla rezerwistów

Od początku kwietnia polska armia rozpoczęła szkolenia dla rezerwistów. Wezwania na ćwiczenia wojskowe zostały wysłane do ponad 220 tys. osób. Zgodnie z obowiązującą treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, ćwiczenia będą prowadzone cyklicznie do 2035 r.

Kogo dotyczy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2022 r. – czy również kobiet?

Zgodnie z treścią rozporządzenia, obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej dotyczy:
• mężczyzn urodzonych w 2003 r. (tzw. rocznik podstawowy),
• mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. roczniki starsze),
• osób (mężczyzn i kobiet) urodzonych w latach 2001-2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
• osób (mężczyzn i kobiet) urodzonych w latach 2001-2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Obowiązek wojskowy dotyczy również kobiet

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej dotyczy także kobiet. Jakie kryterium stosuje się do nich? Oprócz wieku liczy się wykształcenie.

Które Polki zostały wezwane na ćwiczenia wojskowe?

Wezwania na ćwiczenia otrzymały kobiety urodzone w latach 1998-2003. Zgodnie z rozporządzeniem, muszą one mieć kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierać naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji i w roku szkolnym, lub akademickim 2021/2022 kończyć naukę w szkołach, lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo być studentkami lub absolwentkami szkół, lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Czy za udział w szkoleniu rezerwistka otrzyma wynagrodzenie?

Za udział w ćwiczeniach żołnierz rezerwy otrzymuje uposażenie zasadnicze wypłacane przez jednostkę wojskową, zgodnie z posiadanym stopniem etatowym zajmowanego stanowiska służbowego za każdym dzień ćwiczeń. Zależnie od stopnia uposażenie za dzień ćwiczeń może wynosić od 117,13 zł do 242,50 zł netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakwaterowanie i wyżywienie

Oprócz uposażenia, rezerwiści na czas ćwiczeń otrzymują również bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną i umundurowanie. Jeżeli ćwiczenia odbywają się poza miejscem zamieszkania osoby wezwanej do wojska, przysługuje jej zwrot kosztu dojazdów do jednostki wojskowej.

Powołanie do wojska a praca

Co jeśli rezerwista jest pracownikiem? W takiej sytuacji pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu bezpłatnego na czas trwania ćwiczeń lub służby, a pracodawca nie może mu go odmówić. Urlop bezpłatny nie dotyczy ćwiczeń trwających do 24 godzin odbywanych w czasie wolnym od pracy.

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe – czy należy się stawić?

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe nie oznacza, że pracownik musi bezwzględnie się na nie stawić.
W przypadku śmierci najbliższego członka rodziny, obłożnej choroby, zaistnienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności, dowódca jednostki może zwolnić osobę odbywającą ćwiczenia wojskowe przed ich zakończeniem lub wojskowy komendant uzupełnień może zwolnić żołnierza rezerwy albo osobę niebędącą żołnierzem z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem.

Ile trwają ćwiczenia?

Ćwiczenia mogą trwać od 2 do 30 dni w przypadku ćwiczeń krótkotrwałych. Należy zaznaczyć, że wezwanie na ćwiczenia nie musi oznaczać, że rezerwista na nie trafi. Jednostka musi się upomnieć o rezerwistę.

Co, jeśli rezerwista nie stawi się na ćwiczenia?

Rezerwista, który nie stawi się na ćwiczenia wojskowe, a nie wystąpią okoliczności, które zwalniają go z uczestnictwa w szkoleniu, podlega odpowiedzialności karnej (grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech).

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2021 r. w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych,
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(13)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ktoś
  2022-05-03 21:43:04
  To co kobiety nie muszą iść do wojska oprócz tylko tych które są powiązane bezpośrednio zawodowo ? To gdzie to równouprawnienie ? Prezydentami, premierami, dyrektorami mogą być rządzić mogą a życia na wojne w torturach nie mogą oddać? Co są święte i nietykalne ? Za spust nawet dzieci umieją naciskać a kobiety nagle takie niezaradne? A kimś kierować tak niezaradnie to mogą. To będą ginąć jak muchy kogo to obchodzi. A sflustrowany facet siłą zmuszony do zabijania nie może gwałcić i mordować ? Śmiechu warte przecież do nieba i tak nie pójdzie a sprawiedliwości jak widać nie ma.
  11
 • Polak
  2022-04-28 14:25:15
  Nierząd na usługach Rotschildów i Amerykańskiej finansjery
  2
 • Grażyna
  2022-04-08 19:43:27
  Ja mam lat 70. Pamiętam szkolenia z Przysposobienia Wojskowego. Wszystko czego się wtedy nauczyłam, przydało się w życiu, może nie wprost, ale np. zakładanie opatrunków, hamowanie krwawień. Uważam, że każdy powinien nauczyć się radzenia sobie w różnych sytuacjach. Jeszcze jedno: nigdy nie zdarzyło mi się zabłądzić w lesie - chodzenie na tzw. azymut!
  21
  pokażodpowiedzi (2)
 • m
  2022-04-27 18:33:07
  ....ten nierzad jest skonczony i wie o tym.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jesień `90
  2022-07-05 13:50:36
  To jest scoorwysyństwo ,nie dość że przez ich podłe żarcie straciłem zdrowie i 1,5 roku z życiorysu to jeszcze ciągają mnie po WKU i poligonach strasząc policją. Musiałem w końcu przejść badania i zmienić kategorię żeby te trepy odyebały się ode mnie ! Dlaczego nie biorą do armii tych nygusów i młodych wytatuowanych byczków którzy nigdy w niej nie byli ???
  0
 • Ewa
  2022-04-26 08:03:25
  Dekret Cichockiego
  1
 • CZY BABY TO RASOWO LEPSZE A WŁADZA TO HITLER
  2022-08-30 20:17:29
  Z jakiej racji kazda kobieta bez wzgledu na wykształcenie moze byc tak samo w policji straży granicznej i wojsku ale dobrowolnie na dobrych warunkach jeszcze szmaty oszukują na wymogach ze sprawnościowi żeby sie nie wysilać zbyt mocno... A jak wojsko robi łapanki do obozów koncentracyjnych aby tanim kosztem na siłe kogoś wykorzystac w obskurnych warunkach i zle traktować...w czasie wojny do tego jeszcze wypchnać na śmierć..to kobiet to nie obejmuje a ludzie głupka udają ze tego wszystkiego nie ma.. TAKIE ***** CO DOPROWADZAJĄ DO TAKICH SYTUACJI POWINNO SIE WYWOZIĆ DO "KATYNIA"
  2
 • Rihar
  2023-03-07 07:34:12
  Ja ich olalem nie będę czasu marnował za 140 zł dziennie i biegał z gola **** wali mnie to stawiennictwo
  0
 • babay do woja konsenkwencje dla wszystkich
  2022-08-30 20:24:15
  Podobno pobór to "nic strasznego" ale wszystkim kobietą które mogą byc w wojsku policji strazy granicznej wciskać nie chca tego...POBORU WCISKAĆ NIE CHCA ale dobrowolnie na dobrych warunkach przyjmują i robią problemy aby wymagać prawdziwych efektow a nie ściemniarstw pod grozbą wydalenia bez powrotu.. bo sie babie u prywaciarza robić nie chciało..WOJSKOWA KADRA KŁAMIE I OSZUKUJE RAZEM Z POLITYKAMI A MACIORY PANOSZĄ SIE BO WSZYSTKO MOGĄ ***** MUSZA..!!
  4
 • nickey
  2022-12-10 23:03:12
  a dlaczego pierwszy i drugi punkt dotyczy tylko mężczyzn - to k*rwa kpina. Te punkty powinny dotyczyć zarówno mężczyzn i kobiet. Panowie, nie dajcie się. Jak tylko dostaniecie broń do ręki to strzelać w bezpośrednich wrogów czyli w trepów i tych na wiejskiej.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dziecko może samo robić zakupy? Kiedy możliwy zwrot?

Osoba przed osiągnięciem pełnoletności nie ma zdolności do czynności prawnych, co wyklucza swobodę w zakupach. Prawo zakłada jednak wyjątki. W pewnych przypadkach można prawnie podważyć zakup dokonany przez niepełnoletniego.

Ostatnie dni na płatności bonem turystycznym. Co z terminem wyjazdu?

Polska Organizacja Turystyczna przypomina, iż tylko do 31 marca przedsiębiorcy mogą przyjmować płatności bonem turystycznym. Jest to jednak ostateczny termin na opłacenie usługi turystycznej. Wyjazd może się odbyć później.

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich; stawki będą uzależnione od odległości od portów; najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach - wynika z projektu, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnym rządu.

Rewolucja w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym?

Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie na ceny mieszkań - podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. 

Oszuści próbują podszyć się pod ZUS

Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudzenia danych. 

Czy będzie rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego?

Stwardnienie rozsiane. Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. 

Pielęgniarka rodzinna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Pielęgniarka rodzinna – kto to jest? Ścieżek rozwoju dla pielęgniarek jest wiele, jedną z nich to pielęgniarstwo rodzinne. Jakie kwalifikacje są niezbędne, aby móc pracować, jako pielęgniarka rodzinna? Czy jest to opłacalne zajęcie? 

Kawalerzyści dostaną w tym roku śmigłowce ze Świdnika

Pierwsze dwa śmigłowce AW149 produkowane w PZL Świdnik trafią do końca roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W 2024 r. kawalerzyści otrzymają kolejnych sześć. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza; posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

Najwięcej prób samobójczych jest w poniedziałki

Próba samobójcza. Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód wciąż najczęściej pozostaje nieustalony. W ub.r. tak stwierdzono w 5,7 tys. przypadków, a rok wcześniej – w 5,5 tys. Z kolei wśród znanych przyczyn przeważnie wskazuje się chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne. Miejscem popełnienia takiego czynu zwykle jest mieszkanie lub dom. Najwięcej osób próbuje odebrać sobie życie w poniedziałki. Eksperci komentujący dane podnoszą alarm, że wciąż zbyt mało wiadomo o przyczynach takich dramatów. Przypominają też o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków i o braku wystarczających nakładów budżetowych w celu zminimalizowania tego zjawiska.

Nakaz noszenia maseczek będzie przedłużony. Jak długo jeszcze?

Nakaz noszenia maseczek ma zostać przedłużony o kolejny miesiąc – do końca kwietnia 2023 r. Gdzie wciąż należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi? Czy są jakieś wyjątki od obowiązku noszenia maseczek?

Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji

Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.

Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.

Dieta ketogenna jako pomoc przy leczeniu padaczki lekoopornej

Dieta ketogenna a padaczka. Kiedy w leczeniu padaczki postępowanie farmakologiczne jest nieskuteczne, rozważa się jedną z metod niefarmakologicznej terapii, jaką jest dieta ketogenna. Nie każdy wie, że jest ona wdrażana u dzieci z padaczką lekooporną, czyli w sytuacjach, w których stosowane leki nie przynoszą pożądanych rezultatów. Dieta ketogenna poprzez swoje działanie wpływa na zmniejszenie liczby i ciężkości napadów padaczkowych. Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Epilepsji 26 marca wyjaśniamy, na czym polega dieta ketogenna i pokazujemy, że jej stosowanie jest szansą na normalne życie.