REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament – jak napisać (wzór)

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Jak napisać testament?/Fo.t Shutterstock
Jak napisać testament?/Fo.t Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzór testamentu własnoręcznego nie wystarczy, by sporządzić ważny dokument. W każdym przypadku treść testamentu wynika bowiem z woli spadkodawcy. Czym jest testament? Jak go napisać? Gdzie przechowywać testament własnoręczny? Który testament jest ważny, gdy spadkodawca sporządził ich kilka?
rozwiń >

Testament - co to?

Testament zawiera rozrządzenia majątkiem spadkodawcy na wypadek jego śmierci. Warto pamiętać, iż testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

REKLAMA

Kto spisuje testament?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym testament może sporządzić i odwołać tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Kup książkę: Darowizny, testamenty, spadki. Przykładowe zapisy i wzory

W jaki sposób napisać testament?

Jest kilka możliwych sposobów sporządzenia testamentu.

Testament własnoręczny polega na tym, iż spadkodawca napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyróżniamy również testamenty: notarialny, urzędowy, ustny, podróżny, wojskowy.

Aby sporządzić ważny testament własnoręczny, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

  1. Testament własnoręczny należy sporządzić odręcznie. Nie wystarczy napisanie go na komputerze i opatrzenie własnoręcznym podpisem;
  2. Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy. W praktyce zatem nie można sporządzić wspólnego testamentu na przykład małżonków;
  3. Podpis spadkodawcy w testamencie własnoręcznym (art. 949 § 1 k.c.) powinien być pod rygorem nieważności złożony pod pismem zawierającym rozrządzenie na wypadek śmierci. W razie zamieszczenia podpisu w innym miejscu testament jest ważny tylko wówczas, gdy związek podpisu z treścią rozrządzenia jest oczywisty (Uchwała Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 5 czerwca 1992 r., III CZP 41/92).

W testamencie powołuje się do dziedziczenia jedną lub kilka osób. Gdy ich udziały w spadku nie są wskazane w testamencie, to dziedziczą one w częściach równych.

Testament bez daty

Co w sytuacji, gdy testament własnoręczny nie zawiera daty? W takim przypadku brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Testament – treść

Treść testamentu zależy od konkretnego przypadku. Poza powołaniem do spadku konkretnych spadkobierców testament może zawierać m.in.:

  • zapis, zapis windykacyjny;
  • polecenie;
  • wydziedziczenie, czyli pozbawienie prawa do zachowku.

Testament a zachowek

REKLAMA

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która ma chronić osoby najbliższe spadkodawcy. Chodzi o to, by wskutek sporządzenia testamentu nie zostały one pozbawione praw do spadku. Do zachowku uprawnieni są zstępni (np. dzieci spadkodawcy), małżonek oraz rodzice, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Należy jednak pamiętać, iż rodzice będą mogli otrzymać zachowek w dalszej kolejności, dopiero w braku małżonka i dzieci. 

Jaka jest wysokość zachowku? W przypadku małoletnich i osób trwale niezdolnych do pracy są to dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by takiej osobie przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W pozostałych zaś przypadkach jest to połowa wartości tego udziału.

Przepisy Kodeksu cywilnego określają zasady zaliczania do zachowku m.in. poczynionych przez spadkodawcę darowizn.

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zachowku zstępnych małżonka i rodziców. Wydziedziczenie ma jednak miejsce tylko z określonych przyczyn. Pierwszą z nich jest sytuacja, gdy osoba taka wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Kolejną przyczyną jest dopuszczenie się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci. Wydziedziczenie jest też możliwe w sytuacji, gdy uprawniony do zachowku uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Który testament jest ważny?

Niekiedy zdarza się, iż spadkodawca sporządza kilka testamentów. Wówczas powstają wątpliwości co do tego który z nich jest ważny. Co do zasady poprzez sporządzenie nowego testamentu następuje odwołanie poprzedniego. Gdy jednak spadkodawca sporządza nowy testament i nie zaznacza w nim, że poprzedni odwołuje, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego.

Który testament ważniejszy notarialny czy późniejszy własnoręczny?

Nie jest tak, że testament notarialny jest ważniejszy. Dlatego za pomocą późniejszego własnoręcznego testamentu można odwołać postanowienia wcześniej sporządzonego testamentu notarialnego.

Kup książkę: Darowizny, testamenty, spadki. Przykładowe zapisy i wzory

Gdzie przechowywać testament własnoręczny?

Testament własnoręczny można przechowywać zarówno samodzielnie, jak i u notariusza. W celu ułatwienia poszukiwania testamentu utworzono Notarialny Rejestr Testamentów. Można w nim przechowywać również testament własnoręczny, jeśli osoba, która go sporządziła o to zawnioskuje.

Testament własnoręczny – wzór

Ze względu na to, iż każdy przypadek jest inny, nie jest możliwe stworzenie uniwersalnego wzoru testamentu. Dlatego pamiętajmy, aby swój testament dostosować do własnej sytuacji.

 

Dobre Miasto, dnia 13 stycznia 2021 r.

TESTAMENT

Ja, niżej podpisany Jan Nowak, zamieszkały w Dobrym Mieście przy ul. Pięknej 2 oświadczam, iż do całości spadku powołuję moją żonę Annę Nowak, zamieszkałą w Dobrym Mieście przy ul. Pięknej 2.

Jan Nowak

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1740)

Polecamy serwis: Testament

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać

Dlaczego osoba bez pracy miałaby otrzymać ubezpieczenie zdrowotne (na koszt państwa) pomimo braku rejestracji w urzędzie pracy? Bo czasami taka rejestracja nie ma sensu. I państwo wyda więcej pieniędzy na niepotrzebną pracę urzędników i rejestrację bezrobotnych niż na wzięcie na siebie kosztów ubezpieczenia zdrowotnego. 

REKLAMA

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Google schowa nasz adres IP. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

REKLAMA

Bon senioralny - dla kogo 2150,00 zł miesięcznie? Na jakie usługi dla seniora?

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150,00 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem  funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę. 

REKLAMA