reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Zasady dziedziczenia - vademecum

Zasady dziedziczenia - vademecum

Zasady dziedziczenia ustawowego zawiera Kodeks cywilny. Sprawdź kto należy do kręgu spadkobierców i w jakich częściach dziedziczy.

Spadek nabywamy na podstawie testamentu albo ustawy. Zgodnie z Kodeksem cywilnym do dziedziczenia ustawowego dochodzi wówczas, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy (nie sporządził testamentu) albo gdy żadna z osób, które powołał nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Zobacz również: Kto i kiedy uprawniony jest do dziedziczenia?

W dniu 28 czerwca 2009 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego. Zostały one wprowadzone ustawą z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny. Poszerzają one krąg osób uprawnionych do dziedziczenia z ustawy.

Zobacz również: Kogo dotyczą nowe przepisy spadkowe?

Uwaga! W przypadku spadków otwartych przed dniem 28 czerwca 2009 r. obowiązują stare przepisy.

Zobacz również: Nowe zasady dziedziczenia - poradnik

Małżonek i dzieci

Jeżeli chodzi o porządek dziedziczenia ustawowego, to w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Ich udziały w spadku są równe, jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Zobacz również: Jak dziedziczą dzieci adoptowane?

Zobacz również: Prawo do dziedziczenia w przypadku separacji

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku (gdy zmarło przed spadkodawcą), udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Zobacz również: Kto nie może być spadkobiercą?

Rodzice

Gdy spadkodawca nie pozostawił dzieci, do spadku powołani są z ustawy jego małżonek i rodzice. W takim przypadku udział spadkowy każdego z rodziców wynosi jedną czwartą całości spadku.

Zobacz również: Nowe zasady dziedziczenia ustawowego

Jeżeli spadkodawca nie pozostawił dzieci oraz małżonka, cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Rodzeństwo

Rodzeństwo dziedziczy z ustawy, gdy jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku. Wówczas to rodzeństwu w częściach równych przypada udział spadkowy, jaki przypadałby rodzicowi spadkodawcy.

Zobacz również: Rodzeństwo spadkodawcy dalej od spadku

W sytuacji, gdy którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.
Ważne  Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku. Małżonkowi przypadnie zaś cały spadek w braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych.

Zobacz również: Kiedy małżonek nie dziedziczy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama