REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wystartował pilotażowy program klas mundurowych

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowy program dla uczniów klas mundurowych. Założeniem programu jest m.in. stworzenie w każdym powiecie co najmniej jednej klasy wojskowej. Program trwa od 1 września 2017 r.

Będą ułatwienia w zakresie zakładania spółdzielni socjalnych

Szykują się zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych. Nowelizacja opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu ułatwienie zakładanie i funkcjonowania spółdzielni socjalnych. Po I czytaniu, które miało miejsce 14 września 2017 r. projekt skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zmiany w obronie koniecznej - obrona przed włamywaczem

W dniu 8 grudnia 2017 r. Sejm RP opowiedział się za zmianą Kodeksu Karnego w zakresie obrony koniecznej. Nowelizacja Kodeksu zakłada rozszerzenie granic obrony koniecznej poprzez wyłączenie karalności przekroczenia jej granic w sytuacji obrony przed włamywaczem.

Więcej środków na sprzęt i aparaturę medyczną - dentobusy

Sejm postanowił o zwiększeniu środków finansowych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Na 47 posiedzeniu przyjęto projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Czy zmiana czasu zniknie?

Posłowie PSL wyszli z inicjatywą zmiany ustawy o czasie urzędowym na obszarze RP. Nowelizacja zakłada rezygnację z corocznej zmiany czasu na rzecz jednego czasu urzędowego na terenie RP, którym będzie czas letni.

Solarium tylko dla dorosłych

W trakcie 47 posiedzenia Sejmu uchwalono ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Nowe przepisy zakazują korzystania z solariów osobom niepełnoletnim, a także wprowadzają zakaz promocji takich usług.

Będą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej

Prezydent RP skierował do Sejmu projekt ustawy nowelizującej ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz niektóre inne ustawy. Proponowane zmiany zakładają m.in. rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy prawnej, bezpłatną mediację, oraz poradnictwo obywatelskie.

Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozważa się likwidację karalności najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym. Z odpowiedzi na interpelację nr. 13370 dowiadujemy się, że resort planuje także wprowadzić do Kodeksu Karnego (dalej: k.k.) nowy kwalifikowany typ przestępstwa zgwałcenia.

REKLAMA

Nowe zasady segregacji śmieci 2017/2018

1 lipca 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad segregacji śmieci. Ujednolicają one zasady segregacji odpadów w całym kraju wprowadzając cztery pojemniki do składowania odpadów zamiast trzech. Samorządy mają 5 lat na dostosowanie pojemników do nowych wymogów - większe miasta zrobią to w 2018 r.

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy bez opłaty skarbowej

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budynków mieszkalnych nie podlega opłacie skarbowej – poinformował minister finansów w interpretacji ogólnej. Wyjaśnił jednocześnie, że nie ma znaczenia rodzaj zabudowy, może być ona zagrodowa, mieszkaniowa, a także innego rodzaju.

Zdolność kredytowa – jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na mieszkanie

Wśród społeczeństwa największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe i kredyty na mieszkanie. Jest to szybki sposób na zdobycie pieniędzy na remont lub zakup mieszkania. Co oznacza zdolność kredytowa i jakich formalności możemy się spodziewać podpisując umowę kredytu?

Zmiany w prawie pracy już w 2017 r.

Nowelizacja Kodeksu Pracy ma na celu uproszczenie relacji w zakresie stosunku pracy. Uproszczenie ma polegać przede wszystkim na wprowadzeniu formy elektronicznej wielu czynności z prawa pracy.

Systemy smart home - do czego służą?

Systemy smart home zdobywają coraz większą popularność na światowym, ale także na polskim rynku. Wiele osób wciąż błędnie zakłada, że rozwiązania smart home są przeznaczone jedynie do domów, a nie do mieszkań. Wyjaśniamy o co w tym chodzi.

Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017

Jesienią Polacy przygotowują się do rozpoczęcia budowy domu – tworzą kosztorys, wybierają projekt i wykonawcę – tak, aby prace mogły ruszyć wiosną.

Budowa domu na cudzym gruncie - skutki w PCC

Budowa budynku na cudzym gruncie jest prawnie możliwa, jeżeli inwestor posiada zgodę właścicieli gruntu. Przy odkupieniu gruntu trzeba jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych także od wartości tego budynku. Zatem podatkowo znacznie korzystniej jest przenieść własność gruntu przed budową.

Czym jest proces na odległość?

8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy m.in. pracy komorników, ułatwień w czynnościach procesowych czy dostępu do sądów.

Skala budownictwa mieszkaniowego w Polsce

Cokolwiek by nie mówić o poprzednim systemie, to jego widoczną pozostałością są zasoby mieszkaniowe zajmowane przez sporą część Polaków. Za czasów Gierka budowało się wyjątkowo szybko i dużo (w latach 1971-1980 zbudowano 2,6 mln mieszkań), a całe osiedla wręcz rosły w oczach. W rekordowym roku 1978 do użytku oddano 284 tys. lokali. Po zmianie ustroju już nigdy nie zbliżono się do tego wyniku. Ale czy faktycznie jest za czym tęsknić?

Mieszkanie z ogródkiem zamiast domu

Najwięcej lokali z ogródkami tradycyjnie można znaleźć na największym rynku mieszkaniowym, czyli w Warszawie. Co ciekawe zaskakująco mało takich ofert odnajdziemy np. w Krakowie, czy w Poznaniu.

Jak wyliczać powierzchnię domu przy ubieganiu się o zwrot wydatków na budowę

Możliwość odzyskania części wydatków związanych z budową domu daje ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Otrzymanie zwrotu związane jest ze spełnieniem określonych warunków, w tym takim, że budowany dom nie może mieć powierzchni użytkowej większej niż 100 m2. Jak tę powierzchnię prawidłowo wyliczyć?

Kiedy odliczyć VAT z faktury za usługi budowlane

Usługa budowlana została wykonana 10 maja 2014 r. Tego samego dnia wystawiono fakturę. Zapłatę za usługę uregulowaliśmy 5 czerwca 2014 r. Kiedy możemy odliczyć VAT, w maju 2014 r. czy czerwcu 2014 r.?

Finansowanie budowy domu na gruncie małżonka bez prawa do ulgi

W celu uniknięcia podatku od przychodów ze sprzedaży nieruchomości, trzeba wydać je na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych – wynika z przepisów. Dla fiskusa własna oznacza to zakup, budowę lub remont nieruchomości, do której podatnik ma prawo własności. W innym wypadku o zwolnieniu nie ma mowy i to nawet, jeśli pieniądze zostaną wydane na budowę domu na działce należącej do małżonka.

Jak przyspieszyć budowę domu jednorodzinnego?

W jaki sposób wymiernie skrócić czas budowy domu jednorodzinnego? - Wiele zależy od wybranych przez nas technologii. W sukurs przychodzą zarówno nowoczesne, jak i niektóre z bardziej tradycyjnych rozwiązań.

Rada Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Edukacji Prawnej

3 września 2015 r. Minister Sprawiedliwości – Pan Borys Budka podjął decyzję o powołaniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej.

Program ochrony brzegów morskich

Rada Ministrów 31 sierpnia 2015 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Program ochrony brzegów morskich”. Jakie są główne założenia tego programu?

III transza deregulacji podpisana przez Prezydenta

Prezydent RP podpisał w dniu 27 sierpnia 2015 r. prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości ustawę o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. III transzę deregulacji dostępu do zawodów.

Nowe zasady programu "Mieszkanie dla młodych"

Zmiany w programie „Mieszkanie dla młodych”, które wkrótce wejdą w życie, znacznie poszerzają katalog osób, które mogą skorzystać z programu. Najwięcej preferencji przewidziano dla rodzin mających więcej niż jedno dziecko.

Jakie domy budowali Polacy w roku 2014 - Raport

Dom marzeń Polaków w roku 2014 to budynek wolnostojący posiadający poddasze użytkowe, bez piwnicy ale o powierzchni użytkowej 126-150 mkw. Najpopularniejsza technologia budowy domu to murowana, natomiast dach - pokryty dachówka ceramiczną. Koszt budowy statystycznego domu jednorodzinnego to - 428 300 zł.

Szybkie i tanie domy szkieletowe

W Polsce od lat za najbardziej solidne i długowieczne uchodzą domy murowane, stąd też ich stale utrzymująca się popularność w budownictwie jednorodzinnym. Czy technologia szkieletowa mimo to ma szansę w końcu zyskać większą przychylność inwestorów?

Jakie domy najchętniej budują Polacy?

Najpopularniejsze domy jednorodzinne wśród polaków to wolnostojące domy parterowe o powierzchni użytkowej od 126 do 150 mkw, z poddaszem użytkowym, ale bez piwnicy. Polacy najczęściej wznoszą domy w sposób tradycyjny - murowane z cegły ceramicznej, dach natomiast wykańczają dachówką ceramiczną. Koszty budowy takiego domu zazwyczaj wynoszą o 11-20% niż planowany budżet – wynika z raportu Oferteo.pl.

Czy ściany prefabrykowane są lepsze niż tradycyjne?

Technologia budowy ścian prefabrykowanych pozwala na to, że są one są znacznie cieńsze i lżejsze niż ściany murowane. Budując dom w ten sposób można zaoszczędzić przestrzeń w domu. Takie ściany lepiej też trzymają ciepło, co w efekcie obniża koszty związane z ogrzewaniem domu, zwłaszcza zimą. Ściany prefabrykowane są także łatwe i szybkie w montażu, a co za tym idzie, budowa domu trwa dużo krócej.

Pozyskiwanie środków na budowę domu energooszczędnego, lub jego termomodernizację

W domowym budżecie ogrzewanie to z racji naszego klimatu ważny punkt. Z roku na rok ceny źródeł energii rosną i należy spodziewać się podobnej tendencji w nadchodzących latach. Maleją światowe zasoby energetyczne, a przepisy regulujące standardy budowlane obrazują postawy proekologiczne.

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Co robić, gdy przeszkadza nam sąsiednia budowa?

Co zrobić kiedy sąsiednia budowa nam przeszkadza? Czy można wstrzymać sąsiadująca budowę? Czy można się jej przeciwstawić? Na jakim etapie budowy interweniować? Jak wyglądają formalności? Zobacz poradnik.

Podważono warunki zabudowy? Unieważnione zostanie także pozwolenie na budowę

Podważenie warunków zabudowy jest możliwe, jeśli wykaże się, że zostały popełnione rażące błędy. Może to również skutkować unieważnieniem pozwolenia na budowę. Wg NSA, budowa takiego budynku jest zatem niezgodna z prawem.

Podatek dla domków letniskowych - jaki jest?

Domek letniskowy można uznać za: budynek mieszkalny lub niemieszkalny. W zależności od tego, z jakim rodzajem budynku mamy do czynienia zmienia się maksymalna stawka podatku od nieruchomości.

Dom bez pozwolenia

Zlikwidowanie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku budowy domów jednorodzinnych to główne założenie projektu zmian ustawy Prawo budowlane. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada możliwość budowy domu bez pozwolenia, na podstawie samego zgłoszenia.

Energooszczędność zbudowana na nawykach

Sezon grzewczy do dobry moment, aby zastanowić się nad tematyką energooszczędności w naszych domach, a co za tym idzie wprowadzić w życie proste, a zarazem energooszczędne nawyki. Ich stosowanie pozwoli codziennie zaoszczędzić kilka lub kilkanaście złotych, które w perspektywie roku powiększą stan naszego konta o pokaźną sumę kilkuset złotych.

Dom z elewacją z klinkieru

Elewacja z klinkieru jest nie tylko ciekawa, ale i trwała. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, jest gwarancją nie tylko atrakcyjnego wygląd budynku, zapewnia też dobrą termoizolacyjność i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia.

Zerowy VAT na domy i mieszkania energooszczędne

Zastosowania zerowej stawki VAT na domy i mieszkania spełniające wymagania niskiego zużycia energii chce Polski Związek Firm Deweloperskich. Zerowy VAT miałby obowiązywać do 2021 r. gdy - zgodnie z prawem UE - wszystkie nowe budynki będą musiały być energooszczędne.

Budowa domu jednorodzinnego na podstawie samego zgłoszenia

Budowa domu jednorodzinnego będzie możliwa na podstawie samego zgłoszenia - to główne założenie rządowego projektu nowelizacji Prawa budowlanego. W 2015 roku do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego wystarczające będzie dokonanie samego zgłoszenia.

Budowa domu: Co powinniśmy wiedzieć o materiałach budowlanych?

Podczas procesu budowy domu bardzo ważny jest dostęp do informacji na temat wyrobów budowlanych, i to nie tylko na początku budowy, ale na każdym jej etapie. Od jakości poszczególnych materiałów, zależeć będzie bowiem bezpieczeństwo konstrukcji budynku, jego cechy użytkowe, charakterystyka energetyczna, akustyczna, a także stopień oddziaływania budynku na zdrowie ludzi oraz na środowisko.

Doradcy podatkowi bez zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej od 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązkiem stosowania kas rejestrujących, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, będą objęci m.in. doradcy podatkowi, prawnicy (z wyjątkiem notariuszy), lekarze, dentyści, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne - takie rozwiązanie wynika z projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących.

Okna dachowe w budynku energooszczędnym – zakup. Popradnik

Od początku 2014 roku obowiązują nowe warunki techniczne, jakie powinny spełniać budynku. Wśród wytycznych znajdują się nowe wytyczne dotyczące okien. Wymagania techniczne powinny spełniać również okna dachowe. Zobacz co należy wiedzieć podczas zakupu okien dachowych i jak wybrać te energooszczędne?

Projekt budowy domu jednorodzinnego 2015

Znaczne uproszczenie projektu budowy domu jednorodzinnego w 2015 roku zakłada nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Założeniem ustawy jest zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowy domu jednorodzinnego oświadczeń m.in. o: zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu.

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Kodeks budowlany – pierwszy kwartał 2015

Założenia do Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów – zgodnie z zapowiedzią premier Ewy Kopacz – w pierwszym kwartale 2015 roku. Kodeks budowlany ma objąć kwestie, które obecnie są rozproszone w kilku ustawach.

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia?

Budowę domu jednorodzinnego bez konieczności uzyskania pozwolenia umożliwia projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z projektami aktów wykonawczych. Zgodnie z tymi przepisami procedura budowy domu jednorodzinnego ma zostać ułatwiona i przyspieszona.

Formalności: Odbiór budynku – niezbędne dokumenty

Podczas budowy domu mamy do czynienia z wieloma procedurami, które poparte są odpowiednią dokumentacją. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: umowy z dostawcami mediów, protokoły odbioru przyłączy oraz instalacji wewnętrznych oraz częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych.

Budowa domu - o czym powinien pomyśleć rozsądny inwestor?

W przeciągu ostatnich lat, budownictwo przeszło znaczną metamorfozę. Po latach wzlotów i upadków, inwestorzy nauczyli się z znaczną rozwagą budować budynki, a co za tym idzie doceniać trwałe rozwiązania wysokiej jakości, które są przyjazne dla środowiska i estetyczne.

Potrzebne oceny energetyczne budynków

Nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków wdraża postanowienia unijnej dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L 153 z 18.06.2010, str. 13). Dotyczy ona m.in. zapewnienia weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z przeglądów systemu ogrzewania (w tym kotłów) i systemu klimatyzacji przez niezależny organ.

REKLAMA