REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba psychiczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracodawca może kontrolować pracownika na zwolnieniu od psychiatry? Sprawdź, jakie są zasady.

Kontrole prawidłowości korzystanie ze zwolnień są wśród ubezpieczonych owiane złą sławą. Powszechnie przyjmuje się, że z punktu widzenia pracodawcy i ZUS najważniejsze jest to, aby ubezpieczony korzystający z L4 był w domu. Niezdolność do pracy nie musi jednak wiązać się z koniecznością leżenia w łóżku i odpoczywania. Tak jest w przypadku zwolnień wystawianych przez lekarzy psychiatrów, którzy często zalecają swoim pacjentom podejmowanie określonych aktywności ułatwiających im dojście do zdrowia.

ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy: Jak organizacje mogą wspierać swoich pracowników

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie tempo życia jest szybkie, a wymagania zawodowe stawiają przed nami różnorodne wyzwania, zdrowie psychiczne stało się niezmiernie ważnym aspektem naszego życia. Wielu z nas spędza większość swojego czasu w miejscu pracy, dlatego też jest kluczowe, aby organizacje zrozumiały, jakie znaczenie ma zdrowie psychiczne pracowników oraz jak mogą wspierać ich w tym obszarze. 

Depresja

Depresja to złożony i często niezrozumiały stan emocjonalny, który może dotknąć każdego z nas. To nie tylko chwilowa smutek czy zły nastrój, lecz poważne zaburzenie psychiczne, które może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie jednostki. 

REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych

W dniu 31 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Osoby transpłciowe nadal zmagają się z ogromnym problemem dyskryminacji i nierównego traktowania w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym czy gospodarczym. Panuje niezrozumienie i brak akceptacji.

Nowy program wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi "Od zależności ku samodzielności"

Wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin w pokonywaniu napotkanych trudności – to główny cel programu „Od zależności ku samodzielności”. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała program, którego budżet na rok 2023 to 3 mln zł.

Uchylony mandat za brak maseczki dla chorującego psychicznie

Stuzłotowym mandatem za brak maseczki został ukarany całkowicie ubezwłasnowolniony chorujący psychicznie mężczyzna. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich sąd uchylił mandat.

Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

REKLAMA

Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne?

Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - wyższe kwoty od kwietnia 2020 r.

Specustawa dotycząca koronawirusa wprowadziła wyższe kwoty dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Będą obowiązywać od kwietnia 2020 r. Ile wyniesie wysokość dofinansowania dla chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, osób z całościowym zaburzeniem rozwojowym lub epilepsją oraz niewidomych?

Przyjęcie osoby do DPS bez jej zgody wymaga orzeczenia sądu

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o zdrowiu psychicznym. Zgodnie z nowymi przepisami przyjęcie osoby do DPS bez jej zgody wymaga orzeczenia sądu. Nowelizacja także wprowadza obowiązek przeprowadzania okresowych badań stanu zdrowia psychicznego osób przebywających w DPS i wiele innych zmian.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2017 r.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2017 r. przewiduje zwiększenie finansowania psychiatrycznej opieki zdrowotnej oraz wdrożenie planu przeciwdziałania samobójstwom. Projekt zakłada również stosowanie środowiskowego modelu opieki zdrowotnej, który zastąpi model „azylowy” - opierający się na izolowaniu osób z zaburzeniami.

Choroby fizyczne a niezdolność podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich

W kan. 1095 nr 3 KPK wyraźnie czytamy o niezdolności natury psychicznej, pod którą podchodzą choroby czy zaburzenia właśnie tego charakteru. Może to jakoś sugerować, iż nie zostaną wzięte pod uwagę te choroby, które mają charakter fizyczny. Co w sytuacji sensu stricte chorób fizycznych, które to choroby mogą powodować niezdolność podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.

Czy mówić o swojej chorobie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Mam 45 lat, jestem bezrobotna. Straciłam pracę z powodów osobistych. 3 lata temu zmarł mój mąż. Bardzo to przeżyłam, stres był tak duży, że przerodził się w depresję. Leczyłam się psychiatrycznie z tego powodu. Dlatego nie myślałam o pracy. Ale teraz jest już lepiej i chcę pracować, też ze względu na swoje zdrowie psychiczne. Chodząc na rozmowy kwalifikacyjne często jestem pytana o przerwę w pracy (oprócz urlopu macierzyńskiego jest to moja jedyna przerwa w zatrudnieniu od ukończenia studiów). Do tej pory próbowałam zataić fakt leczenia, ale zawsze się denerwuję i nie wiem co powiedzieć, kiedy jestem pytana o tę przerwę. Myślę, że pracodawcy wiedzą, że coś kręcę. Czy mówić o swojej chorobie? Jak to będzie odebrane?

REKLAMA