Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu darowizna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące darowizna.
Darowizna na wypadek śmierci (mortis causa)– czy jest możliwa?
Aktualizacja: 13.11.2020
Darowizna na wypadek śmieci (mortis causa) nie została uregulowana ustawowo. Z tego powodu możliwość jej zawarcia wciąż budzi wątpliwości. Czy kwestie dotyczące darowizny na wypadek śmierci zostaną prawnie uregulowane? Czym darowizna mortis causa różni się od zapisu windykacyjnego? »
Kiedy darowizna nie uchroni przed komornikiem?
Aktualizacja: 16.10.2020
Przekazanie nieruchomości członkom rodziny w drodze darowizny może zostać uznane za bezskuteczne. W jakich przypadkach darowizna nie chroni przed komornikiem? »
Odwołanie darowizny możliwe z powodu rażącej niewdzięczności
Aktualizacja: 07.01.2020
Z powodu rażącej niewdzięczności możliwe jest odwołanie darowizny nawet już wykonanej. Rażąca niewdzięczność jest jednak pojęciem niezdefiniowanym. Jakie zatem zachowania mogą o niej świadczyć? »
Kiedy prezent może być uznany za łapówkę?
Aktualizacja: 26.08.2019
Czekoladki, butelka dobrego wina czy koniaku, zestaw porcelany – prezenty dawane w podzięce lekarzowi bądź nauczycielowi akademickiemu przyjmują różną postać. Ich wartość jest różna, zależna od okoliczności sprawy, zwłaszcza zaś przyczyny naszej wdzięczności. Na ogół nie zdajemy sobie sprawy, iż taki dowód wdzięczności rodzić może odpowiedzialność karną za czyn przekupstwa lub sprzedajności. Zadać należy sobie zatem pytanie, kiedy prezent może być uznany za łapówkę? »
Aktualizacja: 08.07.2019
Skarga pauliańska jako instrument prawnej ochrony dłużnika jest stosowana od wieków. W związku jednak ze zmieniającymi się realiami dla swej skuteczności wymaga doprecyzowania istniejących przepisów. Jakkolwiek umowa darowizny z jednoczesnym ustanowieniem służebności na rzecz darczyńcy zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela może być uznana za bezskuteczną na podst. art. 527-534 Kodeksu cywilnego to jednak fragmentaryczne uregulowanie kodeksowe w połączeniu z niejednolitym orzecznictwem stwarza liczne problemy praktyczne. »
Darowizna od partnera w całości przeznaczona na cel wskazany w umowie bez podatku
Aktualizacja: 30.05.2019
Jeżeli darowizna pieniężna od partnera w całości zgodnie ze wskazaniem darczyńcy zostanie przeznaczona na cel ściśle wskazany w umowie darowizny, to osoba obdarowana nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn z tytułu otrzymanej darowizny. Wartość wykonanego polecenia darczyńcy obniża bowiem podstawę opodatkowania z tytułu darowizny. »
Darowizna pieniężna „do ręki” wpłacona później na własne konto bez zwolnienia z podatku
Aktualizacja: 24.05.2019
Jeżeli przekazanie pieniędzy ma miejsce „z ręki do ręki”, a wpłata następuje później na własny rachunek bankowy, to niemożliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem niezbędnym do skorzystania ze zwolnienia jest m.in. fakt udokumentowania przez obdarowanego otrzymania gotówki dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. »
Jak obliczyć wysokość podatku od spadku lub darowizny?
Aktualizacja: 08.05.2019
Jeśli darowizna lub spadek nie podlega wyłączeniu ani zwolnieniu od podatku należy oszacować wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych, żeby móc ustalić wysokość podatku. Istotna jest ustalenie, do jakiej grupy podatkowej należy nabywca. »
Darowizna pieniężna od przyrodniego rodzeństwa a podatek
Aktualizacja: 18.04.2019
Czy należy zapłacić podatek od darowizny w przypadku otrzymania środków pieniężnych od przyrodniego brata lub siostry? Czy rodzeństwo przyrodnie korzysta ze zwolnienia, przewidzianego dla grupy „0”? »
Jak zapłacić podatek od darowizny krok po kroku?
Aktualizacja: 18.04.2019
Kiedy należy zapłacić podatek od darowizny? Jakie są grupy podatkowe i wysokość podatku? Podpowiadamy jak krok po kroku zapłacić podatek od darowizny. »
Umowa darowizny w 2019 r. – 5 praktycznych wskazówek
Aktualizacja: 12.12.2018
Umowa darowizny została określona w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z nią darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Najczęściej mamy do czynienia z darowizną nieruchomości, samochodu czy pieniędzy. W drodze darowizny może także przekazać udział w spółce czy akcje. Jak powinna wyglądać umowa darowizny? »
Podatek od spadków i darowizn w 2019 r.
Aktualizacja: 22.08.2019
Od 1 stycznia 2019 r. podatkowi od spadków i darowizn nie będą podlegały odziedziczone środki z pracowniczego planu kapitałowego. Wysokość podatku pozostanie bez zmian. Nie zmieni się także zakres zwolnienia dla członków najbliższej rodziny. »
Podatek od prezentów ślubnych - kiedy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?
Aktualizacja: 23.11.2018
Coraz częściej wesela są na celowniku urzędów skarbowych. Prezenty ślubne mogą być bowiem traktowane jako darowizna. Wysokość podatku oraz to czy go zapłacimy jest zależna od kwoty jaką otrzymamy oraz stopnia pokrewieństwa darczyńcy. Jakie środki należy zgłosić fiskusowi? »
Darowizna - definicja, umowa, podatki, odwołanie
Aktualizacja: 21.08.2018
Czym jest darowizna? Jak zdefiniować ten rodzaj mowy? Jakie skutki m.in. podatkowe wiążą się z jej dokonaniem? Jak można odwołać darowiznę? »
Polecenie w umowie darowizny pozwoli uniknąć zapłaty podatku
Aktualizacja: 08.06.2018
Obdarowany nie zapłaci podatku, jeżeli darowiznę przeznaczy na cel zgodny z poleceniem darczyńcy, nawet wtedy, gdy sam jest adresatem takiego polecenia. Przełomowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego są bardzo korzystne dla podatników. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć
Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »