Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu notariusz. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące notariusz.
Rejestr testamentów - jak działa?
Aktualizacja: 05.02.2021
Rejestr testamentów może pomóc w poszukiwaniu testamentu. Jak zarejestrować testament? Czym jest Notarialny Rejestr Testamentów? »
Zwolnienie z długu w formie aktu notarialnego - czy możliwe?
Aktualizacja: 10.12.2020
Zwolnienie z długu w formie aktu notarialnego nie zostało wprost określone w przepisach. Jakie wymogi dla oświadczenia woli w przedmiocie zwolnienia z długu dotyczą przypadku, gdy zwolnienie następuje pod tytułem darmowym, a więc bez obowiązku uiszczenia przez dłużnika jakiegokolwiek ekwiwalentu z tego tytułu? »
Pełnomocnictwo opiekuńcze dla seniorów z zaburzeniami umysłowymi
Aktualizacja: 30.08.2019
Zdaniem notariuszy wprowadzenie przepisów o pełnomocnictwie opiekuńczym pozwoliłoby zabezpieczyć interesy seniorów w przypadku zaburzeń umysłowych. Rozwiązanie to od wielu lat funkcjonuje w Niemczech. »
Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość (wywiad)
Aktualizacja: 16.07.2019
W jaki sposób sprawdzić uczciwość sprzedawcy? Czy przed zakupem warto sporządzić umowę przedwstępną u notariusza? O tym jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość mówi notariusz Maciej Celichowski. Jak przekonuje, najbezpieczniejsze są normalne transakcje, za średnie ceny. »
Stwierdzenie nabycia spadku: u notariusza szybciej, ale drożej
Aktualizacja: 01.07.2019
Postępowanie przed notariuszem jest znacznie szybsze niż to przed sądem. Koszt postępowania przed sądem to zasadniczo 55 zł, u rejenta jest drożej. Należy mieć również na uwadze, że stwierdzenie nabycia spadku u notariusza nie zawsze będzie możliwe. »
Uwaga na oszustwa przy zakupie mieszkania lub działki!
Aktualizacja: 10.06.2019
Notariusze ostrzegają przed oszukańczymi sprzedażami mieszkań i działek. Rejenci podkreślają, iż przestępcy najczęściej żądają zapłaty ceny w gotówce. »
TSUE: poświadczenie dziedziczenia dokumentem urzędowym w rozumieniu prawa unijnego
Aktualizacja: 24.05.2019
TSUE uznał, iż poświadczenie dziedziczenia nie stanowi „orzeczenia” w sprawie dotyczącej dziedziczenia. W rozumieniu przepisów unijnych jest zaś dokumentem urzędowym. »
Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza
Aktualizacja: 17.05.2019
Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza obowiązuje od 1998 r. Określa obowiązki notariusza oraz zasady, jakimi powinien kierować się przy wykonywaniu swoich zadań. »
Aktualizacja: 17.05.2019
Izby notarialne stanowią notariusze prowadzący kancelarię w okręgu sądu apelacyjnego. Ile izb notarialnych jest w Polsce? gdzie mieszczą się ich siedziby? Jakie są ich organy i zakres działania? »
Skład Krajowej Rady Notarialnej w latach 2018-2021
Aktualizacja: 17.05.2019
Reprezentantem polskiego notariatu jest Krajowa Rada Notarialna, która swoją siedzibę ma w Warszawie. Jaki jest skład KRN w latach 2018-2021? »
Testament własnoręczny a notarialny
Aktualizacja: 01.04.2019
Czym różni się testament własnoręczny od notarialnego? Który z nich trudniej jest podważyć? »
Podział majątku przed rozwodem
Aktualizacja: 22.02.2019
Czy podział majątku przed rozwodem jest możliwy? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak go dokonać oraz ile to kosztuje. »
Taksa notarialna 2019 – odpisy, wypisy, poświadczenia i inne czynności
Aktualizacja: 27.11.2019
Za udokumentowanie danej czynności prawnej notariusz pobiera pewne opłaty, które nie mogą jednak przekroczyć maksymalnych stawek taksy notarialnej, które zostały określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w tej sprawie. Poniżej znajdą państwo maksymalne stawki taksy notarialnej za dokonanie odpisów, wypisów, poświadczeń i innych czynności w 2019 r. »
Taksa notarialna 2019 – akty notarialne
Aktualizacja: 27.11.2019
Do zachowania ważności czynności prawnej przepisy często wymagają jej dokonania w określonej prawem formie, a więc np. w formie aktu notarialnego. Za sporządzenie aktu notarialnego notariusze pobierają opłaty, jednak nie mają tutaj pełnej dowolności ponieważ są ograniczeni określonymi w rozporządzeniu maksymalnymi stawkami taksy notarialnej. Ile zapłacisz za akt notarialny w 2019 r.? »
Egzaminy prawnicze dwa razy w roku
Aktualizacja: 29.11.2017
Do sejmu trafił projekt rewolucyjnych zmian w zakresie przeprowadzania prawniczych egzaminów zawodowych. Posłowie chcą, aby egzaminy prawnicze były przeprowadzane dwa razy w roku i aby kandydaci mogli poprawiać tylko to, czego nie zdali. »
Zasiłek dla rolnika na kwarantannie
Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »