reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > TSUE: poświadczenie dziedziczenia dokumentem urzędowym w rozumieniu prawa unijnego

TSUE: poświadczenie dziedziczenia dokumentem urzędowym w rozumieniu prawa unijnego

TSUE uznał, iż poświadczenie dziedziczenia nie stanowi „orzeczenia” w sprawie dotyczącej dziedziczenia. W rozumieniu przepisów unijnych jest zaś dokumentem urzędowym.

Akt poświadczenia dziedziczenia z zaświadczeniem

W sprawie C-658/17 WB córka spadkodawcy jako jedna z uczestniczek postępowania otrzymała wcześniej akt poświadczenia dziedziczenia. Wobec faktu, iż ojciec był przedsiębiorcą chciała dowiedzieć się czy zdeponował on środki pieniężne w bankach niemieckich. Złożyła zatem przed notariuszem wniosek o wydanie jej wypisu aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez rzeczoną notariusz wraz z zaświadczeniem potwierdzającym, że akt ten stanowi orzeczenie w sprawie dotyczącej dziedziczenia w rozumieniu prawa Unii. Na wypadek nieuwzględnienia tego wniosku wniosła o wydanie wypisu aktu poświadczenia dziedziczenia opatrzonego zaświadczeniem, iż akt ten stanowi dokument urzędowy dotyczący dziedziczenia.

Notariusz odmówił jednak wydania wypisu aktu poświadczenia dziedziczenia opatrzonego którymkolwiek z żądanych zaświadczeń. Sąd okręgowy, do którego odwołała się spadkodawczyni wystąpił z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE.

Trybunał miał rozstrzygnąć czy polski notariusz sporządzający akty poświadczenia dziedziczenia wykonuje funkcje sądowe i czy sporządzony przez niego akt jest dokumentem urzędowym, którego wypis może zostać opatrzony zaświadczeniem według wzoru formularza, o którym mowa w rozporządzeniu nr 650/20121, na wniosek każdej osoby zainteresowanej posłużeniem się nim w innym państwie członkowskim.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

TSUE: czynności notarialne nie są wykonywaniem funkcji sądowych

TSUE przypomniał, iż państwa członkowskie powiadamiają Komisję m.in. o organach pozasądowych, które wykonują funkcje sądowe. Polscy notariusze nie zostali wymienieni w owym wykazie, ponieważ Rzeczpospolita Polska nie zidentyfikowała ich jako organ pozasądowy, który wykonuje funkcje sądowe na równi z sądami. Zdaniem trybunału brak powiadomienia ma jednak walor wyłącznie informacyjny. W sposób autonomiczny należy ustalić czy notariusz sporządzający akt poświadczenia dziedziczenia na zgodny wniosek wszystkich uczestników postępowania poświadczeniowego spełnia wymogi uznania za „sąd” w rozumieniu rozporządzenia nr 650/2012.

„Czynności notarialne związane z wydawaniem poświadczeń spadkowych są wykonywane na zgodny wniosek zainteresowanych, co pozostawia nienaruszone prerogatywy sądu na wypadek wystąpienia między stronami sporu – nawet jeśli zgodnie z prawem polskim notariusze mają obowiązek zweryfikowania, czy spełnione są przesłanki prawne wydania aktu poświadczenia dziedziczenia – ponieważ nie posiadają oni żadnych uprawnień decyzyjnych. Ponadto należy stwierdzić, że zgodnie z brzmieniem art. 4 i 5 Prawa o notariacie notariusze wykonują wolny zawód, co oznacza, że w ramach głównej działalności dokonują szeregu czynności notarialnych za wynagrodzeniem określonym na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższym niż maksymalne stawki właściwej taksy notarialnej. Nie można zatem uznać, że dokonywanie czynności notarialnych wpisuje się, jako takie, w wykonywanie funkcji sądowych” – uznał TSUE.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

TSUE uznał, iż poświadczenie dziedziczenia nie stanowi „orzeczenia” w sprawie dotyczącej dziedziczenia.
TSUE uznał, iż poświadczenie dziedziczenia nie stanowi „orzeczenia” w sprawie dotyczącej dziedziczenia.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama