REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pacjenta, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy szpital ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta?

Nie w każdym przypadku szpital ma obowiązek hospitalizacji pacjenta. W niektórych przypadkach może jej odmówić, jednak muszą mieć miejsce usprawiedliwiające ta decyzje okoliczności.

Czy szpital może nie wpisać do kolejki osób oczekujących na zabieg?

Szpital nie ma obowiązku hospitalizacji osoby, której przypadek nie jest pilny, to znaczy jej stan nie zagraża jej życiu lub zdrowiu.

Czy rodzic może być przy zabiegu swojego dziecka?

Pobyt w szpitalu jak również wszelkie związane z tym zabiegi są dla małego pacjenta wielkim przeżyciem, często wiążącym się z niemałym stresem. By poprawić samopoczucie małych pacjentów istnieje możliwość przebywania z dzieckiem jego rodziców zarówno w porze nocnej jak i podczas zabiegów leczniczych.

Czy podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć ubezpieczenie?

Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe, a osoba która regularnie opłaca składkę zdrowotną ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, których źródłem finansowania jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

REKLAMA

Czy można nie zgodzić się na udział studentów w zabiegu?

W wielu szpitalach, a przede wszystkim w szpitalach uniwersyteckich, częstą sytuacja jest uczestnictwo studentów medycyny oraz pielęgniarstwa w leczeniu chorych. W taki sposób uczą się oni zawodu, jest to jednak krępujące dla wielu osób. Czy można się temu sprzeciwić?

Posiadanie noża będzie surowo karane

Posiadanie przy sobie noża będzie przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat 2.

Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala?

Wypisanie pacjenta ze szpitala następuje na jego żądanie, a także ze względu na stan zdrowia lub naganne zachowanie. Decyzję o wypisie podejmuje lekarz.

Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania

Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego doznał rozstroju zdrowia będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania. Pozwoli to na dużo szybsze załatwienie sprawy, gdyż komisja będzie miała 30 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

REKLAMA

Zamiast zaświadczenia wystarczy oświadczenie

Według nowych zasad będzie można złożyć oświadczenia np. przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne: o dochodach, o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub na studia, o braku propozycji zatrudnienia dla osoby ubiegającej się o dodatek, o wielkości gospodarstwa rolnego.

Więcej pieniędzy na stypendia socjalne dla studentów

Uczelnie będą musiały przeznaczyć więcej pieniędzy na stypendia dla najbiedniejszych studentów. Kosztem stypendiów naukowych.

Becikowe znów z zaświadczeniem o objęciu opieką medyczną

Od 1 stycznia 2012 r. do wypłaty becikowego niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego objęcie kobiety opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży. Oznacza to, że przywrócone przepisy obejmą kobiety, które zajdą w ciążę w kwietniu tego roku.

Podwójne alimenty dla uczących się matek

Prawo do alimentów z Funduszu Alimentacyjnego posiadają pełnoletnie uczące się matki. Ubiegając się o świadczenie powinny one podać dwa różne składy rodziny.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy w Niemczech?

Co powinny wiedzieć osoby planujące podjęcie zatrudnienia w Niemczech w związku z otwarciem rynku pracy dla polskich obywateli?

Jaki obszar może być uznany za uzdrowisko?

Status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej stwarza podstawy prawno – organizacyjne do prowadzenia na danym obszarze lecznictwa uzdrowiskowego oraz działalności wypoczynkowej i turystycznej.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do sanatorium?

Wyjeżdżając do sanatorium nie powinniśmy zapominać o zabraniu ze sobą skierowania i aktualnego dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. O czym jeszcze warto pamiętać?

DGP: Kolejna nowela Kodeksu wyborczego

Dopiero co w styczniu 2011 r. posłowie uchwalili nowy Kodeks wyborczy. Zanim wejdzie on jednak w życie, już czekają na niego poprawki. To efekt pośpiechu i niedokładności posłów – konstatuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zmiany w przyznawaniu gminnych lokali

Lokale gminne tylko dla najuboższych, ograniczona pomoc w formie dodatków mieszkaniowych – to zmiany jakie proponuje Ministerstwo Infrastruktury.

Zmiana lekarza pierwszego kontaktu

Każda osoba uprawniona do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest uprawniona do wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Czy można go jednak zmienić?

Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świadectw pracy

Od dziś firma nie musi wydawać pracownikowi świadectwa pracy po rozwiązaniu umowy terminowej, jeśli chce go ponownie zatrudnić po krótkiej przerwie.

Sejm debatuje nad definicją targowiska. Kto poniesie opłatę targową?

W parlamencie toczą się prace nad projektem zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Proponowane zmiany oznaczają, że każdy podmiot prowadzący sprzedaż będzie musiał uiszczać opłatę targową.

Doktoranci będą mieli zniżki na komunikację?

W październiku wejdzie w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nowymi zasadami gmina będzie mogła przyznać zniżki na komunikację miejską także doktorantom.

Bezprawny stan wojenny. Czy czeka nas lawina pozwów?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż dekrety wprowadzające stan wojenny były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Otwiera to drogę do dochodzenia swoich praw przed sądem. Nawet. 170 tys. osób będzie mogło żądać wznowienia postępowań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Cofanie licznika w aucie traktowane jak przestępstwo

Cofanie liczników w samochodach to bardzo częsta praktyka stosowana przez sprzedawców samochodów. Dotychczas czyn ten nie był ścigany przez policję. Trwają prace umożliwiające zakwalifikowanie cofnięcie licznika jako nowego rodzaju przestępstwa.

Nikt już zająca nie odstrzeli?

Ministerstwo Środowiska chce całorocznego zakazu polowań na zające i kuropatwy. Jest to związane z drastycznym spadkiem populacji tych zwierząt.

Budowa dworca Poznań Główny - znika kolejna przeszkoda

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na budowę budynku dworca kolejowego Poznań Główny oraz centrum handlowego, czego dokonają razem Polskie Koleje Państwowe i firma TriGranit Holding.

Łatwiejszy start dla zagranicznych banków

Zagraniczne banki i instytucje kredytowe będą miały mniej kłopotów za założeniem przedstawicielstwa w Polsce. To jedna z propozycji deregulacyjnych rządu.

Co trzecia piosenka w radio będzie polska?

W polskim parlamencie trwają pracę nad nowelizacją ustawy medialnej. Przepisy mają regulować m.in. to ile czasu antenowego zostanie przeznaczonego na polską muzykę.

Stacje benzynowe bez alkoholu?

Posłowie i senatorowie szykują ustawę, która amatorom mocnych trunków nie przypadnie do gustu. Projektodawcy chcą wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu m.in. na stacjach benzynowych.

Kredyty konsumenckie będą większe?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, konsumenci będą mogli skorzystać z większych pożyczek

Opłaty za przedszkola będą wyższe

Gminy przygotowują nowe uchwały dotyczące opłat w przedszkolach. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o systemie oświaty samorządy mogą pobierać opłaty dopiero po piątej godzinie zajęć.

Masz prawo do mediacji

Ruszyła kampania „Masz prawo do mediacji”. Obejmie ona szkolenia dla praktyków, a zwykłemu Kowalskiemu ma przybliżyć rolę mediacji i korzyści płynące z alternatywnych rodzajów rozwiązywania konfliktów.

OC: zniknie problem podwójnego ubezpieczenia samochodu?

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Zmiany mają ułatwić wypowiadanie umowy ubezpieczenia i zlikwidować problem podwójnego ubezpieczenia.

Kim jest Rzecznik Praw Pacjenta?

Rzecznik Praw Pacjenta powołany został w celu podejmowania czynności zmierzających do przeciwdziałania naruszeniom praw pacjenta. Jakie zadania stoją przed Rzecznikiem?

Co powinna zawierać recepta?

Zasady wystawienia recepty uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym odnajdziemy przepisy wskazujące jak powinna zostać wypełniona recepta oraz jaki jest termin jej ważności. Co powinno znaleźć się na recepcie?

Na jakie przywileje może liczyć krwiodawca?

Osoba, która bezpłatnie oddaje krew może liczyć się z szeregiem przywilejów. Kiedy taka osoba może otrzymać tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”?

Jak długo ważna jest recepta?

Recepta, którą otrzymujemy od lekarza powinna być zgodna z obowiązującym wzorem, wypełniona czytelnie oraz opatrzona datą wystawienia. Tylko po spełnieniu tych warunków, farmaceuta zrealizuje receptę.

Jakie są zasady refundacji leków?

Kwestia refundacji leków została uregulowana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z treścią jej przepisów refundowane są leki podstawowe, recepturowe i uzupełniające. Jakie są zasady ich refundacji?

Zgoda pacjenta na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Jednym z podstawowych praw pacjenta jest wyrażenie zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. W przypadku małoletnich zgody udzielają opiekunowie prawni.

Opieka zdrowotna w nocy i święta

Od 1 marca 2011 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci w nocy i święta mogą skorzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.

Z receptą w aptece - poradnik pacjenta

Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości pacjentów związane z realizacją recepty w aptece począwszy od terminów realizacji po możliwość zakupu tańszych zamienników.

Czy rehabilitacja w domu jest możliwa?

Rehabilitacja nie musi być koniecznie realizowana w warunkach szpitalnych. W określonych sytuacjach pacjenci mogą otrzymać świadczenia medyczne w ramach rehabilitacji, także w domu.

23% VAT na ubranka dziecięce od 2012 r.

Preferencyjna 8-proc. stawka VAT zostanie utrzymana do końca roku. Taką zmianę uchwalił Sejm. Od przyszłego roku niemowlęce ubranka zostaną objęte 23-proc. stawką podatku.

Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Najpóźniej za trzy lata wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wyboru przez pacjentów miejsca i kraju, w którym mogą się leczyć. Dyrektywa ta wywołuje wiele kontrowersji, szczególnie wśród państw członkowskich, których systemy zdrowotne są słabo rozwinięte i nierentowne.

Wysokie kary za handel narkotykami

Osoba zajmująca się handlem narkotyków zostanie skazana na karę pozbawienia wolności do 12 lat. Zatrzymany, który przy sobie będzie posiadał niewielką ilość narkotyków nie trafi za kratki.

Zapłacimy podatek od zapisu windykacyjnego

Zapis windykacyjny to nowa instytucja, która ma zostać wprowadzona do Kodeksu cywilnego. Spadkobiercy dziedziczący poszczególne przedmioty majątkowe zapłacą od nich podatek od spadków i darowizn.

Kodeks wyborczy: będą jednolite zasady głosowania

Polskie prawo wyborcze będzie opierało się na jednolitych zasadach głosowania. Wszystko z racji uchwalenia Kodeksu wyborczego, który zbierze w jednym akcie wszystkie ustawy wyborcze.

UOKiK wygrał w sądzie z PZU

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił PZU naruszenia konkurencji w zakresie grupowych ubezpieczeń pracowniczych. Zarzuty Urzędu potwierdził sąd.

Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Co do zasady wizyta u lekarza specjalisty jest możliwa po wydaniu przez lekarza internistę odpowiedniego skierowania. Czy w przypadku skierowania można udać się do specjalisty z innego województwa, niż oddział NFZ w którym jesteśmy zapisani?

Jaka jest ważność dokumentu ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Jak długo taki dokument jest ważny?

Do szpitala tylko z dowodem ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Co jednak w sytuacji gdy takiego dowodu nie mamy ze sobą?

REKLAMA