REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Radca prawny, Komornik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo do obrony w procesie karnym

Prawo do obrony w procesie karnym zagwarantowane jest na mocy przepisów rangi międzynarodowej, konstytucyjnej oraz ustawowej. Dotychczas obrońcą w postępowaniu karnym mógł być tylko adwokat. Od 1 lipca 2015 prawo do obrony oskarżonego będzie mogło być realizowane także przez współpracę z radcą prawnym.

Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

Przedsiębiorca nie jest bezsilny wobec czynności wykonywanych przez komornika. Niewłaściwe lub opieszałe działanie komornika może być podstawą do sporządzenia skargi. W jaki sposób można walczyć z opieszałym działaniem komornika?

Jak wyjść z długów?

W związku z kryzysem finansowym, którego najgorszą fazę podobno mamy już za sobą, wiele osób popadło w długi, czy to w wyniku złego inwestowania/ulokowania środków finansowych, czy też w wyniku utraty pracy. W takiej sytuacji najkorzystniej dla dłużnika jest „dogadać” się z wierzycielem, nawet jeżeli ten wszczął już postępowanie egzekucyjne u komornika.

Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Wskazane jest szczegółowe wyjaśnienie pojęcia „obrony przed komornikiem” i przedstawienie wszystkich związanych z tym okoliczności. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika, które mogą powstać na skutek czynności windykacyjnych i egzekucyjnych podejmowanych przez wierzyciela i komornika na wniosek wierzyciela lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.

REKLAMA

Zwrot opłaty za egzekucję świadczeń pieniężnych

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zakłada, że dłużnicy będą mogli wnosić o zwrot opłaty za egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku okazania orzeczenia, które pozbawia tytuł wykonawczy wykonalności.

Obrona przed komornikiem - wstęp

Otrzymanie wezwania do zapłaty wraz z wypowiedzeniem umowy kredytowej wcale nie przekreśla sytuacji prawnej dłużnika. Nie powoduje, że dłużnik skazany jest na „stracenie” (czyli komornika) i uzależniony tylko od woli pracownika banku. Okazuje się bowiem, że przy zastosowaniu odpowiednich metod negocjacyjnych można zyskać nawet kilka miesięcy odsuwając od siebie wizję egzekucji.

VAT przy sprzedaży w drodze licytacji komorniczej

Komornik sądowy zajął czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług maszynę, wykorzystywaną w działalności gospodarczej przez tego podatnika będącą środkiem trwałym. W drodze licytacji komornik sprzedał tę maszynę osobie trzeciej. Sprzedaż maszyny podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%. Kto powinien odprowadzić kwotę podatku należnego z tytułu tej sprzedaży, podatnik czy komornik i kto powinien wystawić fakturę dokumentującą tę transakcję?

Czy komornikowi należy się wynagrodzenie, jeżeli nakaz zapłaty utracił moc?

Sąd uchyla nakaz zapłaty, jeżeli zarzuty co do części bądź całości treści są uzasadnione. Komornik ma prawo pobrać wynagrodzenie w sytuacji, gdy postępowanie zostało umorzone z powodu utraty mocy nakazu zapłaty. Komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową od wyegzekwowanego świadczenie lub zabezpieczonego roszczenia.

REKLAMA

Egzamin adwokacki i radcowski w 2014 r.

Znamy już termin egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2014 r.

Sejm przyjął pierwszą transzę deregulacji

Przyjęta ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób. w konsultacjach uczestniczyło 500 podmiotów.

Deregulacja w Sejmie

Deregulacja proponowana przez rząd objęłaby 50 zawodów. Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

E-sądy przyjaźniejsze dłużnikom

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Usprawniają one pracę e-sądów i zwiększają prawa dłużników.

Jak określić wysokość opłaty za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą podstawą ustalenia wysokości opłaty należnej komornikowi za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia jest wartość roszczenia pieniężnego określonego we wniosku przez wierzyciela.

Jak wyegzekwować dług?

Gdy dłużnik unika kontaktu, nie stosuje się do ponawianych wezwań do zapłaty, a kolejne monity nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy koniecznym jest wejście na drogę sądową. Celem postępowania sądowego jest bezwzględne uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu.

Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.

Co może zrobić wierzyciel, gdy komornik ten działa w sposób opieszały, przykładowo zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności?

Zmiany w postępowaniu karnym

Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu.

Deregulacja przyjęta przez rząd

W obecnym projekcie ustawy deregulacji ma podlegać 50 zawodów. Nowelizacja została przyjęta przez Radę Ministrów.

Egzamin adwokacki i radcowski 2012 - podsumowanie

Egzaminy adwokackie i radcowskie odbyły się 31 sierpnia 2012 r. Około 95% aplikantów zdawało egzaminy na komputerze.

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Kiedy mamy do czynienia z problemem, wielu z nas wierzy, że zamiast od razu przejąć inicjatywę i zabrać się do działania, powinniśmy poczekać, lub spokojnie ten problem przemyśleć.

Jak znaleźć prawnika w Irlandii?

Jakie kwalifikacje powinien posiadać prawnik, wykonujący swój zawód w Irlandii? Ile może kosztować nas tłumaczenie?

Udział radcy prawnego w procesie karnym

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego obrońcą oskarżonego lub podejrzanego może być tylko adwokat. Przepisy procedury karnej przewidują jednak możliwy udział radców prawnych w postępowaniu karnym – w charakterze pełnomocników (choć oczywiście pełnomocnikami mogą być również adwokaci).

Zwolnienie od kosztów komorniczych

Podczas postępowania egzekucyjnego komornik pobiera od wierzyciela zaliczki na przeprowadzenie postępowania. Jakie są to zaliczki i czy można uzyskać zwolnienie od kosztów komorniczych?

Ustawa o radcach prawnych zgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż wpis na listę radców prawnych bez odbywania aplikacji nie narusza Konstytucji.

Uwolnienie zawodów regulowanych

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy deregulacyjnej ma ułatwić dostęp do 49 zawodów. W resorcie trwają prace nad kolejnymi 180 zawodami.

Projekt ustawy deregulacyjnej gotowy

Polska jest dziś rekordzistą Europy w ograniczaniu dostępu do pracy. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy mającej ułatwić dostęp do 49 zawodów.

Termin egzaminu adwokackiego, radcowskiego i notarialnego w 2012 r.

Znamy termin egzaminów zawodowych, do których latem 2012 r. przystąpią aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni.

Jak wybrać komornika?

Komornicy zajmują się przede wszystkim egzekwowaniem długów. Działają oni w ramach swoich rewirów komorniczych. Czy wierzyciel może wybrać dowolnego komornika nawet spoza właściwego rewiru?

Opłata komornicza

Wierzyciel obowiązany jest do uiszczenia opłaty komorniczej temu organowi egzekucyjnemu, który dokonał ściągnięcia należności lub w wyniki działania którego dług został spłacony.

Termin egzaminów na aplikacje w 2012 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości podało termin egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze w 2012 r.

Bezpłatna pomoc prawna w Warszawie

Osoby, których nie stać na prawnika, będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Udzielają ich mecenasi z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Skarga na czynności komornika

Skarga na czynności komornika jest środkiem ochrony uczestników postępowania egzekucyjnego. Dzięki skardze o ocenę prawidłowości działań komornika możemy zwrócić się do sądu.

Skarga na czynności komornika

Skarga na czynności komornika jest środkiem ochrony uczestników postępowania egzekucyjnego. Dzięki skardze o ocenę prawidłowości działań komornika możemy zwrócić się do sądu.

Umowa z adwokatem - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana między klientem a adwokatem lub radcą prawnym. Strony mogą się umówić na prowadzenie wszystkich spraw klienta jak również na dokonanie konkretnej czynności. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa o obsługę prawną firmy - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana z kancelarią prawną, adwokatem lub radcą prawną, której przedmiotem jest świadczenie usług prawnych na rzecz przedsiębiorcy. W umowie strony określają swoje prawa i obowiązki.

Umowa spółki partnerskiej - WZÓR UMOWY

Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego, w której wspólnikami są przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Spółka partnerska może być założona m.in. przez radców prawnych, adwokatów, weterynarzy, czy architektów.

Umowa o obsługę prawną - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana między klientem a adwokatem lub radcą prawnym. Strony mogą się umówić na prowadzenie wszystkich spraw klienta jak również na dokonanie konkretnej czynności

Wstępne wyniki na aplikacje prawnicze

Znane są pierwsze wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Najgorzej wypadły egzaminy na aplikację notarialną, które zdało jedynie około 15 proc. kandydatów

Egzaminy na aplikacje 2011 – wstępne wyniki Ministerstwa Sprawiedliwości

Według wstępnych wyników Ministerstwa Sprawiedliwości pozytywny wynik z egzaminów na aplikacje: adwokacką, radcowską i notarialną uzyskało ponad pięć tysięcy osób. Do egzaminów w tym roku przystąpiło 12 tysięcy kandydatów.

Obrońca z urzędu w sprawach o wykroczenia

Obrońca z urzędu w postępowaniu karnym to osoba przyznawana oskarżonemu przez sąd. Czy przysługuje on także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia?

Jak wszcząć egzekucję?

Uzyskanie korzystnego i prawomocnego wyroku sądowego zasądzającego nasze roszczenie to dopiero pierwszy krok. Następnym będzie przeprowadzenie egzekucji. Jak ją wszcząć?

Tylko tydzień do egzaminów na aplikację

24 września 2011 r. tysiące absolwentów wydziałów prawa przystąpią do egzaminów na aplikacje prawnicze. Aplikacje cieszą się w tym roku dużą popularnością.

Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - oficjalne wyniki

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało ostateczne wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego, przeprowadzonych w dniach 14-17 czerwca 2011 r.

Kim jest doradca prawny?

Po ukończeniu studiów prawniczych, aby być w pełni wykwalifikowanym prawnikiem, np. adwokatem czy radcą prawnym, należy odbyć aplikację. Jednak udzielać porad prawnych nie musi wyłącznie osoba, która ma kierunkowe wykształcenie – może wówczas pracować jako doradca prawny.

Rekordowa liczba chętnych na aplikacje prawnicze 2011

10 sierpnia 2011 r. upłynął termin do składania przez kandydatów wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy wstępne odbędą się w sobotę 24 września 2011 r. o godzinie 11.00, równocześnie na terenie całego kraju.

Etyka adwokacka i radcowska do zmiany

Adwokaci i radcowie prawni pracują nad zmianami w swoich kodeksach etyki zawodowej. Adwokaci będą mogli otrzymać 30 procent kwoty wygranej przed sądem.

Schroniska i noclegownie dla sprawców przemocy w rodzinie

Do noclegowni lub schroniska zostaną eksmitowani dłużnicy, którym nakazano opróżnienie lokalu z powodu stosowania przemocy w rodzinie. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - podsumowanie

Zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski zakończyły się w piątek 17 czerwca 2011 r. Trwający 4 dni sprawdzian podsumowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Egzaminy zawodowe na aplikacjach

Zapowiada się pracowity tydzień na aplikacjach prawniczych. W całym kraju od wtorku (14.06) do piątku (17.06) odbędą się egzaminy zawodowe.

DGP: przez VAT adwokaci mogą nie udzielić darmowych porad

Narzucenie adwokatom obowiązku posiadania kas fiskalnych może się odbić na tegorocznych dniach bezpłatnych porad adwokackich – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Problemem jest kwestia rejestrowania takich bezpłatnych usług.

DGP: skargi aplikantów będą szybciej rozpatrywane

W Senacie trwają prace nad zmianami prawa, które miałyby przyspieszyć procedurę rozpatrywania odwołań aplikantów po egzaminach końcowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

REKLAMA