reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Jak wybrać komornika?

Jak wybrać komornika?

Komornicy zajmują się przede wszystkim egzekwowaniem długów. Działają oni w ramach swoich rewirów komorniczych. Czy wierzyciel może wybrać dowolnego komornika nawet spoza właściwego rewiru?

Rewir to jednostka terytorialna, na terenie której komornik posiada uprawnienia władcze. W rewirach może działać po jednym komorniku, ale może być też po kilku. Zależy to od decyzji Ministra Sprawiedliwości, po uwzględnieniu takich czynników jak stan zaległości spraw, liczba i struktura ludności czy ilość przedsiębiorców mających siedzibę w rewirze.

Egzekucja z nieruchomości

Przy egzekucji z nieruchomości nie ma swobody wyboru komornika. Egzekucja z nieruchomości może być przeprowadzona jedynie przez komornika sądu, w którego okręgu nieruchomość jest położona. W przypadku, gdy nieruchomość leży w kilku okręgach, to wybór komornika będzie należał do wierzyciela.

Pozostałe egzekucje

Poza egzekucją z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji stosuje się odpowiednio, wierzyciel może wybrać komornika z całego terytorium Polski. Warunkiem jest jednak to, że zaległości w rewirze wybranego komornika nie są większe niż sześć miesięcy. Komornik, który został wybrany  nie może odmówić wszczęcia egzekucji ani innych czynności komorniczych, do których został wybrany.

Zobacz: Czym zajmuje się Prezes Sądu Dyscyplinarnego?

Komornik, który został wybrany przez wierzyciela ma obowiązek zawiadomić o wszczęciu i zakończeniu egzekucji komornika, któremu sprawa przypadałaby zgodnie z właściwością miejscową.

Po złożeniu wniosku egzekucyjnego do komornika właściwego miejscowo według zasad ogólnych wierzyciel nie może już dokonać wyboru komornika.

Stosunek pomiędzy komornikiem a wierzycielem

Komornik rozpoczyna swoje czynności na podstawie wniosku. Nie ma tu miejsca na zawarcie jakiejkolwiek umowy pomiędzy wierzycielem a komornikiem – oznacza to, że stosunek łączący te dwa podmioty ma charakter publicznoprawnym. Komornik zapewnia wykonywanie wyroków sądowych, przez co jego działania są w imieniu państwa.

Jeżeli komornik podejmuje czynności poza swoim rewirem to koszty jego dojazdów do tego miejsca lub noclegów obciążają wierzyciela. Należy tu wskazać, że koszty te wierzyciel poniesie nawet jeżeli jest zwolniony od kosztów sądowych.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komornik rozpoczyna swoje czynności na podstawie wniosku.
Komornik rozpoczyna swoje czynności na podstawie wniosku.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama