| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Kontrola zawarcia umowy ubezpieczenia OC

Kontrola zawarcia umowy ubezpieczenia OC

W związku z tym, iż zawarcie umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych ma charakter obowiązkowy odpowiednie organy mogą dokonywać kontroli spełnienia tego obowiązku.

Organy dokonujące kontroli

Organami zobowiązanymi do kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC są: policja, Straż Graniczna,organy celne, Inspekcja Ruchu Drogowego, a także organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów.

Organami uprawnionymi do kontroli zaś są Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Zobacz: Darmowe porady prawne

W przypadku kontroli należy okazać polisę lub dowód opłacenia składki

Osoba kontrolowana przez wspomniane organy obowiązana jest okazać na ich żądanie dokument potwierdzający fakt zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego, którym to dokumentem jest polisa lub inny dokument ubezpieczenia albo dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie. W sytuacji gdy kontrolowany nie przedstawi wspomnianych dokumentów organ kontroli zawiadamia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wzywa osobę wskazaną w zawiadomieniu do uiszczenia opłaty w terminie 30 dni od doręczenia wezwania, albo do przedstawienia dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego.

Zobacz również: Gdy sprawca wypadku nie ma ubezpieczenia OC

Egzekucja opłaty

W sytuacji, gdy pomimo upływu 30 dniowego terminu posiadacz pojazdu nie dokona opłaty, możliwa jest jej egzekucja opłaty w trybie administracyjnym. Oznacza to, że na wniosek wierzyciela, którym w tym wypadku jest UFG i na podstawie sporządzonego przez niego tytułu wykonawczego, organ egzekucyjny może przeprowadzić egzekucję.

Zobacz również serwis: Postępowanie administracyjne

Wszczęcie egzekucji nastąpi w momencie doręczenia posiadaczowi pojazdu mechanicznego odpisu tytułu wykonawczego lub zawiadomienia o zajęciu wierzytelności lub innego prawa majątkowego, jeśli doręczenie zawiadomienia o zajęciu nastąpiło przed doręczeniem mu odpisu tytułu wykonawczego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »