| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Odszkodowanie za nieużywanie samochodu

Odszkodowanie za nieużywanie samochodu

Poszkodowany, którego samochód został przy wypadku uszkodzony albo całkowicie zniszczony, może na czas naprawy albo na czas potrzebny do kupna nowego wynająć samochód albo domagać się odszkodowania za nieużywanie samochodu.

Wynajęcie samochodu w przypadku niewyjaśnionej odpowiedzialności cywilnej związane jest z ryzykiem własnego pokrycia przynajmniej części kosztów najmu samochodu zastępczego. W przypadkach, w których stopień współwiny poszkodowanego nie jest wyjaśniony zaleca się zatem nie wynajmowanie samochodu.

Roszczenie o odszkodowanie za nieużywanie zakłada, że poszkodowany  po wypadku miał rzeczywiście możliwość używania samochodu.

Jeżeli poszkodowany nie miał możliwości do korzystania z samochodu z powodu pobytu w szpitalu albo urlopu, to aby uzyskać to odszkodowanie musi udowodnić, że inny członek najbliższej rodziny również używał tego samochodu i na skutek wypadku nie ma możliwości jego używania. 

Dalszy przykład: poszkodowany nie ma roszczenia o odszkodowanie, jeżeli jeździ dalej nie naprawionym samochodem.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Wysokość odszkodowania

Wysokość odszkodowania określa się w dniówkach, a więc w ilościach dni, w których samochód jest naprawiany albo które potrzebne są na nabycie nowego samochodu.

Okres potrzebny na naprawę lub na zakup nowego samochodu określa z reguły rzeczoznawca sporządzający powypadkową opinię techniczną.

Wysokości odszkodowania za dzień nie używania określone są w odpowiednich tabelach dla samochodów osobowych od 23,00 do 175,00 EUR (Sanden/Danner/Küperbusch-Tabelle)  np. dla Citroen C1 1. Advance  23,00 EUR a dla  Mercedes CLK Cabrio 63 AMG 7G-TRONIC czy  Porsche 911 Turbo  175,00 EUR i dla samochodów ciężarowych w Danner/Echtler-Tabelle albo w Eurotax Schwacke GmbH, które  są regularnie aktualizowane i publikowane w czasopismach prawniczych.

Sanden/Danner/Küperbusch-Tabelle obowiązuje już od 1966 roku. Trybunał Związkowy zalecił ich stosowanie przez sądy przy określaniu wysokości odszkodowania za nieużywanie samochodu ( Bundesgerichtshof, Az.:161, 151).

Tabela dla samochodów osobowych obowiązuje tylko dla pojazdów, które nie są starsze jak pięć lat.

Przy starszych samochodach zaczynają się problemy przy określaniu wysokości odszkodowania. Sądy zmniejszają wysokość odszkodowania w zależności od wieku samochodu o dwie klasy danej marki albo aż do wysokości kosztów utrzymania  samochodu (tzw. Vohaltekosten), które też określone są w powyższych tabelach.

Koszta utrzymania samochodu ustalane są na podstawie rozmaitych kryteriów przy uwzględnieniu kosztów ubezpieczenia, podatku i czynszu  za garaż.

Przy samochodzie Citroen C1 1. Advance koszta dziennego utrzymania wynoszą 6,65 EUR a przy Mercedes CLK Cabrio 63 AMG 7G-TRONIC  43,66 EUR dziennie.

Zobacz również serwis: Auto

Powyższe tabele określające wysokość odszkodowania nie mają zastosowania do pojazdów, które  używane są dla wykonywania samodzielnej działalności gospodarczej.

W tych przypadkach poszkodowany ma roszczenie o odszkodowanie z uwzględnieniem utraconego przez nieposiadanie samochodu zysku a przynajmniej do kosztów utrzymania samochodu (Vorhaltekosten).

Zobacz również: Likwidacja szkody powypadkowej w Niemczech w porównaniu z Polską

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »