REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagrobek można ubezpieczyć. Co obejmuje polisa i ile kosztuje?

Nagrobek można ubezpieczyć. Co obejmuje polisa i ile kosztuje?
Nagrobek można ubezpieczyć. Co obejmuje polisa i ile kosztuje?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nagrobki i grobowce to budowle, które są szczególnie narażone na negatywne zdarzenia losowe, a także kradzieże czy akty wandalizmu. Można je jednak ubezpieczyć – samodzielnie lub przy okazji ubezpieczania domu, lub mieszkania. Jakie są koszty?

W Święto Zmarłych warto pamiętać o ubezpieczeniu nagrobków, ale i życia

REKLAMA

Nagrobki i grobowce to przede wszystkim miejsca pamięci o bliskich, którzy odeszli, ale także budowle narażone na liczne niebezpieczeństwa. Zjawiska atmosferyczne tj. huragany, ulewy, uderzenia pioruna, pożary czy upadki drzew powodują bowiem szkody także na cmentarzach. Tym bardziej że większość z nich położona jest w otoczeniu wysokiego drzewostanu lub na nieosłoniętych przestrzeniach. Nagrobkom i grobowcom grożą również podtopienia wywołane deszczami, osunięcia ziemi będące wynikiem np. realizowanych prac budowlanych oraz pęknięcia wywołane mrozem lub napieraniem pokrywy śnieżnej. W efekcie ulegają uszkodzeniom, a ich przywrócenie do stanu pierwotnego może okazać się trudne do sfinansowania. Przypadkami, których nie można wykluczyć, szczególnie na cmentarzach pozbawionych ochrony lub monitoringu, są też kradzieże elementów lub dewastacja.

REKLAMA

Można zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami takich zdarzeń ubezpieczeniem chroniącym elementy stałe nagrobka/grobowca. Średnie koszty takiej polisy oscylują obecnie w granicach 97 zł rocznie.

- Ubezpieczenie nagrobka można wykupić samodzielnie lub razem ze standardową polisą dla domu jednorodzinnego, mieszkania bądź elementów stałych lokalu lub ruchomości domowych. Zakres polisy obejmuje głównie zdarzenia losowe powstałe na skutek zjawisk atmosferycznych. Jednak odszkodowanie będzie przysługiwać także, gdy nagrobek zostanie zniszczony np. w wyniku uderzenia pojazdu mechanicznego lub upadku statku powietrznego. Ostatnie przypadki wcale nie należą do mało prawdopodobnych. Szczególnie kiedy nagrobek położony jest blisko płotu, za którym biegnie ruchliwa ulica lub cmentarz znajduje się w niedaleko np. aeroklubu – zauważa Karolina Markowska z CUK Ubezpieczenia.

Za upadek chorego drzewa płaci zarządca

REKLAMA

Ubezpieczenie nagrobków i grobowców nie obejmie swoim zakresem kradzieży elementów dekoracyjnych oraz wieńców, bukietów czy zniczy. Istnieją również inne okoliczności, które spowodują brak wypłaty odszkodowania. Stanie się tak, jeżeli nagrobek zostanie uszkodzony np. na skutek upływu czasu lub szkód spowodowanych niedbałością firm pogrzebowych, kamieniarskich lub zarządzających cmentarzem. Stąd też polisa nie zadziała, gdy np. chore drzewo upadnie i zniszczy miejsce pochówku. Przesłanką do odmowy będzie tutaj odpowiedzialność zarządcy za utrzymanie drzew i krzewów. Roszczenia będzie można jednak dochodzić indywidualnie z jego polisy ubezpieczeniowej.

- Zawierając polisę, należy zdawać sobie sprawę, jakie są granice odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zwykle są one określone sumami ubezpieczenia, które standardowo oscylują w granicach 15-20 tys. zł. Często jednak towarzystwa ograniczają swoje limity w stosunku do niektórych ryzyk np. aktów wandalizmu lub wymagają poniesienia określonego udziału własnego w przypadku szkody – podkreśla Karolina Markowska z CUK Ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obawy Polaków. Nie tylko w Święto Zmarłych

Święto Zmarłych to okres zadumy i refleksji nad życiem i tym, co przyniesie przyszłość. Czas ten bardzo często związany jest także z obawami i niepewnością jutra. Wg Mapy Ryzyka Polaków opublikowanej przez PIU (Polska Izba Ubezpieczeń) 87 proc. badanych obawia się ciężkiej choroby najbliższego członka rodziny. Jednocześnie 80 proc. z nich deklaruje, że najbardziej boi się nowotworu, który wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Pomocne może okazać się tutaj ubezpieczenie na życie. Niestety wg danych KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) posiada je niespełna 44 proc. Polaków.

- Bardzo często polisami na życie interesują się osoby, które posiadają już ugruntowaną pozycję zawodową i status społeczny. Ich stabilność materialna jest jednak często obarczona kredytami czy wydatkami ponoszonymi np. na edukację dzieci. Nagła śmierć lub pojawienie się ciężkiej choroby może okazać się więc nie tylko czysto ludzkim dramatem, ale spowodować też brak środków do życia rodziny. Warto więc zabezpieczyć się na wypadek takich ewentualności – stwierdza Sandra Kucińska z CUK Ubezpieczenia.

Ubezpieczeni szukają wysokich sum i krótkich karencji

Wg ekspertów CUK Ubezpieczenia osobom zainteresowanym ubezpieczeniami na życie najczęściej zależy na świadczeniach związanych z poważnymi zachorowaniami u siebie, jak i u członków najbliższej rodziny. Poza jak najszerszym zakresem ochrony i konkurencyjną ceną istotny jest dla nich również krótki czas karencji, czyli okres, kiedy towarzystwo nie świadczy pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Ponadto zdarza się, że świadomie wyłączają określone ryzyka z zakresu ubezpieczenia. Dzięki temu zaoszczędzone środki mogą rozłożyć na zwiększenie świadczeń, które są dla nich priorytetowe. Takie podejście pozwala też na skorzystanie z wyższych sum ubezpieczenia przy zbliżonej wysokości składki.

- O poziomie składki polisy na życie decyduje głównie wiek ubezpieczonego, wykonywany zawód oraz historia chorobowa. I tak np. astma może wiązać się ze zwyżką, ale już w przypadku jednej z głównych chorób cywilizacyjnych, jaką jest cukrzyca, możliwych jest kilka scenariuszy. Ubezpieczyciel może zwiększyć poziom składki albo wyłączyć chorobę z polisy zachowując pozostały zakres lub w ogóle nie zaproponować zainteresowanemu oferty ubezpieczenia. Dlatego tak ważne jest, by pomyśleć o ubezpieczeniu życia i zdrowia, zanim zaskoczy nas diagnoza czy wypadek – podsumowuje Sandra Kucińska z CUK Ubezpieczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA