reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia turystyczne > Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Obecnie ubezpieczenia turystyczne są coraz bardziej popularne, a turyści chętnie korzystają z możliwości wykupienia polisy na wyjazd, oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Każdy turysta może zatem ubezpieczyć w czasie podróży samochód, zdrowie, bagaż oraz wykupić polisę od rezygnacji z wakacji.

Atrakcyjne oferty towarzystw ubezpieczeniowych przyciągają coraz więcej klientów, szczególnie w zakresie ubezpieczeń turystycznych. Oznacza to, że każda osoba wyjeżdżająca na urlop powinna wiedzieć jakie rodzaje takich ubezpieczeń są dostępne na rynku. Można do nich zaliczyć: ubezpieczenie samochodu w ramach Zielonej Karty, zdrowia w ramach EKUZ, bagażu oraz polisę dotyczącą rezygnacji z wakacji.

Ubezpieczenie samochodu

Najważniejszym ubezpieczeniem samochodu jest ubezpieczenie OC, które obligatoryjnie musi zostać wykupione. W praktyce taki rodzaj ubezpieczenia jest wystarczający, jeżeli podróżujący poruszają się w granicach Unii Europejskiej. Jednakże w niektórych krajach poza Unią konieczne jest wykupienie tzw. Zielonej Karty, która jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym. Posiadacz takiej karty objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. W ramach Zielonej Karty zarówno w granicach, jak i poza obszarem Unii Europejskiej obowiązuje tzw. ubezpieczenie Car Assistance (CA), które pokrywa koszty związane z zamieszkaniem, zakwaterowaniem podczas awarii pojazdu oraz w niektórych przypadkach obejmuje koszty związane z wynajęciem samochodu zastępczego na czas naprawy. Wykupienie przez turystę Zielonej Karty może uchronić go przed nadmiernymi wydatkami związanymi z naprawą samochodu poza granicami naszego kraju.

Ubezpieczenie zdrowia

W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych na czas podróży istnieją dwie możliwości – wykupienie polisy turystycznej lub posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Polisy oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są dla turystów znacznie korzystniejsze, szczególnie w sytuacji, kiedy podróżni narażeni są na olbrzymie koszta związane z leczeniem (np. po wypadku) bądź śmiercią osoby bliskiej. Ponadto taki rodzaj polisy zapewnia pełne pokrycie kosztów leczenia a nadto możliwe jest wykupienie dodatkowych opcji ubezpieczenia jak np. następstwa nieszczęśliwego wypadku. Tymczasem posiadacz Karty EKUZ, może korzystać z opieki medycznej na obszarze całej Unii Europejskiej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Taką Kartę otrzymuje się po złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwym NFZ w miejscu zamieszkania. Oznacza to, że turysta podlega leczeniu na takich samych warunkach jak obywatel państwa, na którego terenie się znajduje, aczkolwiek Karta nie pokrywa w pełni całego procesu leczenia, w szczególności w placówkach prywatnych. 

Zobacz: Ubezpieczenie kosztów leczenia

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama