REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Monika Pązik
ubezpieczenie bagażu, koszty leczenia podczas wakacji, odszkodowanie /Fot. Fotolia
ubezpieczenie bagażu, koszty leczenia podczas wakacji, odszkodowanie /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie ubezpieczenia turystyczne są coraz bardziej popularne, a turyści chętnie korzystają z możliwości wykupienia polisy na wyjazd, oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Każdy turysta może zatem ubezpieczyć w czasie podróży samochód, zdrowie, bagaż oraz wykupić polisę od rezygnacji z wakacji.

Atrakcyjne oferty towarzystw ubezpieczeniowych przyciągają coraz więcej klientów, szczególnie w zakresie ubezpieczeń turystycznych. Oznacza to, że każda osoba wyjeżdżająca na urlop powinna wiedzieć jakie rodzaje takich ubezpieczeń są dostępne na rynku. Można do nich zaliczyć: ubezpieczenie samochodu w ramach Zielonej Karty, zdrowia w ramach EKUZ, bagażu oraz polisę dotyczącą rezygnacji z wakacji.

REKLAMA

Ubezpieczenie samochodu

Najważniejszym ubezpieczeniem samochodu jest ubezpieczenie OC, które obligatoryjnie musi zostać wykupione. W praktyce taki rodzaj ubezpieczenia jest wystarczający, jeżeli podróżujący poruszają się w granicach Unii Europejskiej. Jednakże w niektórych krajach poza Unią konieczne jest wykupienie tzw. Zielonej Karty, która jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym. Posiadacz takiej karty objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. W ramach Zielonej Karty zarówno w granicach, jak i poza obszarem Unii Europejskiej obowiązuje tzw. ubezpieczenie Car Assistance (CA), które pokrywa koszty związane z zamieszkaniem, zakwaterowaniem podczas awarii pojazdu oraz w niektórych przypadkach obejmuje koszty związane z wynajęciem samochodu zastępczego na czas naprawy. Wykupienie przez turystę Zielonej Karty może uchronić go przed nadmiernymi wydatkami związanymi z naprawą samochodu poza granicami naszego kraju.

Ubezpieczenie zdrowia

W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych na czas podróży istnieją dwie możliwości – wykupienie polisy turystycznej lub posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Polisy oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są dla turystów znacznie korzystniejsze, szczególnie w sytuacji, kiedy podróżni narażeni są na olbrzymie koszta związane z leczeniem (np. po wypadku) bądź śmiercią osoby bliskiej. Ponadto taki rodzaj polisy zapewnia pełne pokrycie kosztów leczenia a nadto możliwe jest wykupienie dodatkowych opcji ubezpieczenia jak np. następstwa nieszczęśliwego wypadku. Tymczasem posiadacz Karty EKUZ, może korzystać z opieki medycznej na obszarze całej Unii Europejskiej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Taką Kartę otrzymuje się po złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwym NFZ w miejscu zamieszkania. Oznacza to, że turysta podlega leczeniu na takich samych warunkach jak obywatel państwa, na którego terenie się znajduje, aczkolwiek Karta nie pokrywa w pełni całego procesu leczenia, w szczególności w placówkach prywatnych. 

Zobacz: Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie bagażu

Turysta posiadający bagaż podróżny może wykupić polisę pozwalającą na jego ubezpieczenie. Obejmuje ono rzeczy należące do ubezpieczonego bądź przez niego wypożyczone (wypożyczenie musi zostać potwierdzone dokumentem), jak również przewożone czy przenoszone z miejsca pobytu. Ponadto taka polisa chroni podróżnego w przypadku kradzieży, zniszczenia, wypadku bądź klęski żywiołowej. Jednakże negatywnym aspektem takiego ubezpieczenia jest to, że nie obejmuje ono sprzętu komputerowego, biżuterii, pieniędzy w gotówce czy np. dzieł sztuki. Towarzystwo ubezpieczeniowe określa szereg warunków jakie muszą zostać spełnione, aby otrzymać odszkodowanie np. z tytułu kradzieży, ponieważ mogła być wynikiem zaniedbania posiadacza bagażu. Zatem podróżny przed wykupieniem takiej polisy powinien dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rezygnacja z wakacji

Biura podróży coraz częściej do swoich ofert dołączają również możliwość otrzymania ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. W takim przypadku podróżny uzyskuje zwrot kosztów związanych z rezygnacją. Cena takiej polisy uzależniona jest od wartości całej wycieczki, ale zazwyczaj stanowi 3% jej wartości. Warunkiem odstąpienia od umowy z biurem podróży jest zaistnienie niezwykle ważnej przyczyny, która uniemożliwia wyjazd oraz potwierdzenie jej przez osobę trzecią. Do takich sytuacji można zaliczyć: wypadek klienta, problemy ze zdrowiem, utrata pracy lub mieszkania oraz sprawa rozwodowa. Odszkodowanie z tytułu rezygnacji z wyjazdu jest o tyle niekorzystne dla klienta, gdyż nie dostanie on rekompensaty pokrywającej cały koszt wycieczki lecz pomniejszony o wkład własny biura wynoszący około 20%.

Obowiązki organizatora imprez turystycznych

Każdy przedsiębiorca zajmujący się organizacją imprez turystycznych zobowiązany jest na podstawie art. 5 ustawy o usługach turystycznych (Dz.U. 2004 r. Nr 223 poz. 2268) do spełnienia szeregu warunków dotyczących oferowanych przez niego usług turystycznych. Do katalogu takich warunków należy zaliczyć np. pokrycie kosztów związanych z powrotem klientów z imprezy do miejsca wyjazdu w przypadku, gdy nie spełnił takiego obowiązku, zawarcie umowy ubezpieczenia na rzecz klienta czy np. zawarcie umowy gwarancji bankowej.

Zobacz: Ubezpieczenia organizatora turystyki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

  W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

  Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

  Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  REKLAMA

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  REKLAMA