REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki stron po zakończeniu stosunku najmu w praktyce

 Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
Obowiązki stron po zakończeniu stosunku najmu/ Fot. Fotolia
Obowiązki stron po zakończeniu stosunku najmu/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakończenie stosunku najmu może nastąpić w drodze wypowiedzenia umowy, rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia. Zakończenie stosunku najmu wiąże się - w każdym przypadku - z tożsamymi obowiązkami po stronie najemcy i wynajmującego. Podstawowy obowiązek najemcy to zwrot rzeczy.

Podstawowym obowiązkiem stron najmu po zakończeniu umowy najmu jest po stronie najemcy zwrot rzeczy najętej, po stronie wynajmującego obowiązek przyjęcia rzeczy objętej umową. Wskazać należy, że obowiązek ten wynika wprost z art. 675 k.c. Podkreślenia wymaga fakt, iż obowiązek zwrotu rzeczy najętej ciąży również na osobie, która używa rzecz w ramach użyczenia lub podnajmu. Zwrot rzeczy jest zatem niezbędnym elementem zakończenia stosunku najmu.

REKLAMA

Zobacz również: Wypowiedzenie umowy najmu WZÓR

Protokół zdawczo - odbiorczy

Najlepszym sposobem na wypełnienie przez strony obowiązku zwrotu rzeczy jest podpisanie zarówno przez wydającego rzecz, jak również przejmującego protokołu zdawczo – odbiorczego. Wówczas strony w protokole kwitują fakt zwrotu rzeczy, w tym datę zwrotu oraz stan rzeczy. W profesjonalnym obrocie podpisywanie tego typu protokołów jest standardem, jednak jest to również bardzo dobry sposób na rzeczowe rozliczenie się przez strony związane stosunkiem najmu w obrocie między innymi podmiotami niż przedsiębiorcy. W protokole powinno znaleźć się obligatoryjnie oznaczenie zwracanej rzeczy, krótki opis stanu rzeczy, data oraz podpisy stron.

Obowiązek naprawienia szkody

REKLAMA

Kolejne obowiązki stron przy zakończeniu najmu związane są z rozliczeniem zniszczeń i nakładów na rzecz, będącą przedmiotem najmu. Są to zatem obowiązki ściśle związane ze stanem rzeczy i jego zmianą przez okres trwania najmu.Rzecz powinna być zwrócona w stanie niepogorszonym, przy czym nie dotyczy to zużycia rzeczy związanego z jej używaniem oraz upływem czasu. O ile natomiast rzecz ulegnie zepsuciu w stopniu nieadekwatnym do jej przeznaczenia, najemca jest zobowiązany do naprawienia szkody powstałej z tytułu uszkodzenia rzeczy.

Analogiczne obowiązki stron istnieją w przypadku ulepszeń dokonanych przez najemcę w rzeczy najmowanej w trakcie trwania stosunku najmu. Jednak o ile najemca w trakcie najmu dokonał ulepszeń rzeczy wówczas może zażądać zapłaty za ulepszenia od wynajmującego,  o ile ulepszenia pozostają z rzeczą. Podkreślić należy, iż wynajmujący może po zakończeniu najmu zażądać usunięcia ulepszeń z rzeczy. Istotne jest dla ułatwienia współpracy, aby wszelkie ulepszenia, które odnoszą się do rzeczy najmowanej były dokonywane za zgodą wynajmującego na etapie ich czynienia przez najemcę. Taki sposób powoduje ułatwienie rozliczenia po zakończeniu najmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję zabezpieczającą?

Bardzo często zdarza się w obrocie, iż strony w umowie najmu w sposób szczegółowy opisują zasady rozliczeń w zakresie uszkodzeń rzeczy lub poczynionych przez najemcę nakładów. Wówczas to właśnie podstawy umowne mają pierwszeństwo przy rozliczeniu stron, w tym to właśnie w oparciu o umowę zostają wyrównywane szkody lub rozliczane nakłady. Uregulowanie tych kwestii w umowie jest istotne szczególnie w najmach długoterminowych oraz najmach rzeczy wartościowych, bowiem strony już na początku współpracy ustalają zasady rozliczeń w tym granice inwazji w rzecz najmowaną przez obydwie strony.

Przedawnienie roszczeń

Roszczenia odszkodowawcze z tytułu uszkodzenia rzeczy oraz roszczenia najemcy o zwrot nakładów przedawniają się w terminie roku od dnia wydania rzeczy po zakończeniu najmu. Ta zasada jednoznacznie wskazuje, iż najważniejszym obowiązkiem stron po zakończeniu najmu jest zwrot rzeczy. Również zatem z powodu wskazanego okresu przedawniania dla zabezpieczenia roszczeń stron najmu istotne jest aby zwrot rzeczy był potwierdzany w sposób pisemny z oznaczeniem daty wydania. 

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autor: Paulina Adamczyk, adwokat, Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  REKLAMA

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  Złóż wniosek o 800 plus do 30 kwietnia 2024 r.

  Wniosek o 800 plus złożony do 30 kwietnia 2024 r. gwarantuje wypłatę świadczenia w każdym miesiącu bez opóźnień. Złóż wniosek do końca kwietnia, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty 800 plus. Sprawdź, co się stanie w przypadku złożenia wniosku po terminie 30 kwietnia.

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r.

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r. Sprawdź szczegóły. 

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany okien. Tak działa Program Rewitalizacji Akustycznej. Dostaniesz pieniądze, ale sam zapłacisz podatek.

  Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych. Trzeba spełniać określone warunki.

  Od 1 października 2024 roku próg zwiększy się do 1 570,5 zł netto. Stypendia dla studentów i doktorantów w 2024 r.

  O 178 mln zł zwiększy się dotacja na świadczenia dla studiujących. Obejmie ona: stypendia socjalne, stypendia rektora, stypendia dla osób z niepełnosprawnościami oraz zapomogi.

  REKLAMA