REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki stron po zakończeniu stosunku najmu w praktyce

 Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
Obowiązki stron po zakończeniu stosunku najmu/ Fot. Fotolia
Obowiązki stron po zakończeniu stosunku najmu/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakończenie stosunku najmu może nastąpić w drodze wypowiedzenia umowy, rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia. Zakończenie stosunku najmu wiąże się - w każdym przypadku - z tożsamymi obowiązkami po stronie najemcy i wynajmującego. Podstawowy obowiązek najemcy to zwrot rzeczy.

Podstawowym obowiązkiem stron najmu po zakończeniu umowy najmu jest po stronie najemcy zwrot rzeczy najętej, po stronie wynajmującego obowiązek przyjęcia rzeczy objętej umową. Wskazać należy, że obowiązek ten wynika wprost z art. 675 k.c. Podkreślenia wymaga fakt, iż obowiązek zwrotu rzeczy najętej ciąży również na osobie, która używa rzecz w ramach użyczenia lub podnajmu. Zwrot rzeczy jest zatem niezbędnym elementem zakończenia stosunku najmu.

REKLAMA

Zobacz również: Wypowiedzenie umowy najmu WZÓR

Protokół zdawczo - odbiorczy

Najlepszym sposobem na wypełnienie przez strony obowiązku zwrotu rzeczy jest podpisanie zarówno przez wydającego rzecz, jak również przejmującego protokołu zdawczo – odbiorczego. Wówczas strony w protokole kwitują fakt zwrotu rzeczy, w tym datę zwrotu oraz stan rzeczy. W profesjonalnym obrocie podpisywanie tego typu protokołów jest standardem, jednak jest to również bardzo dobry sposób na rzeczowe rozliczenie się przez strony związane stosunkiem najmu w obrocie między innymi podmiotami niż przedsiębiorcy. W protokole powinno znaleźć się obligatoryjnie oznaczenie zwracanej rzeczy, krótki opis stanu rzeczy, data oraz podpisy stron.

Obowiązek naprawienia szkody

REKLAMA

Kolejne obowiązki stron przy zakończeniu najmu związane są z rozliczeniem zniszczeń i nakładów na rzecz, będącą przedmiotem najmu. Są to zatem obowiązki ściśle związane ze stanem rzeczy i jego zmianą przez okres trwania najmu.Rzecz powinna być zwrócona w stanie niepogorszonym, przy czym nie dotyczy to zużycia rzeczy związanego z jej używaniem oraz upływem czasu. O ile natomiast rzecz ulegnie zepsuciu w stopniu nieadekwatnym do jej przeznaczenia, najemca jest zobowiązany do naprawienia szkody powstałej z tytułu uszkodzenia rzeczy.

Analogiczne obowiązki stron istnieją w przypadku ulepszeń dokonanych przez najemcę w rzeczy najmowanej w trakcie trwania stosunku najmu. Jednak o ile najemca w trakcie najmu dokonał ulepszeń rzeczy wówczas może zażądać zapłaty za ulepszenia od wynajmującego,  o ile ulepszenia pozostają z rzeczą. Podkreślić należy, iż wynajmujący może po zakończeniu najmu zażądać usunięcia ulepszeń z rzeczy. Istotne jest dla ułatwienia współpracy, aby wszelkie ulepszenia, które odnoszą się do rzeczy najmowanej były dokonywane za zgodą wynajmującego na etapie ich czynienia przez najemcę. Taki sposób powoduje ułatwienie rozliczenia po zakończeniu najmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję zabezpieczającą?

Bardzo często zdarza się w obrocie, iż strony w umowie najmu w sposób szczegółowy opisują zasady rozliczeń w zakresie uszkodzeń rzeczy lub poczynionych przez najemcę nakładów. Wówczas to właśnie podstawy umowne mają pierwszeństwo przy rozliczeniu stron, w tym to właśnie w oparciu o umowę zostają wyrównywane szkody lub rozliczane nakłady. Uregulowanie tych kwestii w umowie jest istotne szczególnie w najmach długoterminowych oraz najmach rzeczy wartościowych, bowiem strony już na początku współpracy ustalają zasady rozliczeń w tym granice inwazji w rzecz najmowaną przez obydwie strony.

Przedawnienie roszczeń

Roszczenia odszkodowawcze z tytułu uszkodzenia rzeczy oraz roszczenia najemcy o zwrot nakładów przedawniają się w terminie roku od dnia wydania rzeczy po zakończeniu najmu. Ta zasada jednoznacznie wskazuje, iż najważniejszym obowiązkiem stron po zakończeniu najmu jest zwrot rzeczy. Również zatem z powodu wskazanego okresu przedawniania dla zabezpieczenia roszczeń stron najmu istotne jest aby zwrot rzeczy był potwierdzany w sposób pisemny z oznaczeniem daty wydania. 

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autor: Paulina Adamczyk, adwokat, Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

REKLAMA

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

REKLAMA

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

REKLAMA