reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Umowa rezerwacyjna w ustawie deweloperskiej

Umowa rezerwacyjna w ustawie deweloperskiej

Umowa rezerwacyjna zostanie uregulowana w ustawie deweloperskiej. Nowe rozwiązania mają w szczególności wyeliminować ryzyko utraty wpłaconych przez nabywców środków z tytułu opłat rezerwacyjnych.

Dotychczas przepisy ustawy deweloperskiej nie regulowały kwestii, związanych z umową rezerwacyjną. Ma to zmienić nowelizacja przygotowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowe przepisy w tym zakresie mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - nowa procedura

Praktyka deweloperów w zakresie umów rezerwacyjnych jest różna. Nie wszyscy stosują takie umowy. Niektórzy preferują rezerwacje ustne.

Z danych UOKiK-u wynika, iż najwięksi polscy deweloperzy pobierają opłatę rezerwacyjną (dane z 2017 r., dotyczące deweloperów, którzy według rankingów prasowych sprzedali w 2016 roku ponad 1000 lokali mieszkalnych; ich łączna sprzedaż stanowiła ponad 25% sprzedaży w 6 największych aglomeracjach w Polsce). Opłaty te wynoszą od 300 do 20000 zł albo 5 procent wartości lokalu (dane UOKIK za 2016 r., dotyczące największych deweloperów).

Co się zmieni?

W ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego pojawią się zapisy, dotyczące umowy rezerwacyjnej. Istotnym dla nabywców jest to, iż umowy takie nie będą obowiązkowe. To klient ma decydować o tym czy chce taką umowę podpisać. Nieobowiązkowa ma być również opłata rezerwacyjna.

Przedmiotem umowy rezerwacyjnej będzie zobowiązanie do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży lokalu albo domu jednorodzinnego wybranego przez rezerwującego.

Umowa będzie miała formę pisemną. Powinna zawierać w szczególności:

  1. strony, miejsce i datę podpisania umowy;
  2. cenę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego wybranego przez rezerwującego z oferty sprzedaży;
  3. wysokość opłaty rezerwacyjnej, jeżeli została ona przewidziana przez strony;
  4. okres na jaki lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny wybrany przez rezerwującego będzie wyłączony z oferty sprzedaży.

Umowa będzie zawierana na określony czas uzależniony od okresu niezbędnego do uzyskania przez rezerwującego decyzji kredytowej.

Wysokość opłaty rezerwacyjnej nie przekroczy 1% ceny lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego określonej w prospekcie informacyjnym.

Opłata ma być zaliczana na poczet ceny nabycia mieszkania. Jeżeli dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej, to opłata zostanie przekazana na mieszkaniowy rachunek powierniczy.

W sytuacji, gdy rezerwujący nie uzyska pozytywnej decyzji kredytowej, opłata rezerwacyjna powinna zostać mu niezwłocznie zwrócona.

Co w sytuacji, gdy deweloper samodzielnie zwolni lokal z rezerwacji i zawrze umowę dotyczącą tego lokalu z inną osobą? W takim przypadku deweloper będzie miał obowiązek zwrotu opłaty rezerwacyjnej w podwójnej wysokości. Taki sam skutek będzie miała sytuacja, w której nie doszło do zawarcia umowy z powodu nieusunięcia przez dewelopera wad zgłoszonych do protokołu odbioru.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Polecamy serwis: Pułapki w umowach

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama