reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)

Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)

Plany wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego (e-BTE) to jeden z pomysłów na usprawnienie procesu dochodzenia wierzytelności bankowych. Czy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu należy złożyć wyłącznie drogą elektroniczną?

Po wprowadzeniu elektronicznego postępowania upominawczego pojawił się kolejny pomysł na informatyzację w sądach, której celem ma być odciążenie sądów i przyspieszenie postępowania sądowego, tym razem w zakresie dochodzenia wierzytelności przez banki. W ten sposób powstał projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw – czyli projekt wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego (tzw. e-BTE). 6 sierpnia 2014 r. projekt wpłynął do Sejmu, natomiast 12 września 2014 r. odbyło się I czytanie na posiedzeniu Sejmu.

Zobacz również: Kalkulator odsetek ustawowych

Elektroniczny wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Nowelizacja przewiduje informatyzację postępowania o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. W związku z tym konieczna jest zmiana przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz Prawa bankowego. Zgodnie z projektowanymi zmianami wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu będzie mógł być złożony wyłącznie drogą elektroniczną, a następnie również postanowienie sądu będzie wydawane w postaci elektronicznej. Projektowany przepis art. 7812 § 1 k.p.c. przewiduje, że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności może być złożony wyłącznie w postaci elektronicznej. Wniosek może dotyczyć również tylko jednego bankowego tytułu egzekucyjnego (proponowany art. 7812 § 2 k.p.c.). Ta ostatnia propozycja ma na celu usprawnienie działania systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie, aczkolwiek w środowisku bankowym budzi już kontrowersje, powstała bowiem obawa, że procedura ta będzie bardzo pracochłonna.

Art. 7812

§ 1. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu w postaci elektronicznej składa się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, może dotyczyć tylko jednego bankowego tytułu egzekucyjnego.
§ 3. Czynności sądu, przewodniczącego lub referendarza sądowego są utrwalane wyłącznie w systemie teleinformatycznym, a wytworzone w ich wyniku dane w postaci elektronicznej są opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym.

e-BTE

Pozostałe zmiany, których celem jest wprowadzenie e-BTE  zostaną zamieszczone w ustawie – Prawo bankowe. Zgodnie z projektem dodany ma być art. 96 ust. 1a, który będzie stanowił, że bankowe tytuły egzekucyjne są utrwalane wyłącznie w systemie teleinformatycznym i opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym, w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym. Ponadto proponuje się zmianę przepisu art. 97 przez dodanie ust. 2 zgodnie z którym, oświadczenie o poddaniu się egzekucji składa się na formularzu w formie pisemnej lub w postaci elektronicznej. Dokumenty w postaci elektronicznej są uregulowane w przepisie art. 7 ustawy – Prawo bankowe oraz rozporządzenia wydanego na jego podstawie. W art. 96 ust. 4 (nowo dodanym) przewidziano upoważnienie dla Ministra Sprawiedliwości, aby w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określił w drodze rozporządzenia strukturę bankowego tytułu egzekucyjnego oraz formularza oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

Jak wyegzekwować dług?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)/ Fot. Fotolia
Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama