reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)

Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)

Plany wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego (e-BTE) to jeden z pomysłów na usprawnienie procesu dochodzenia wierzytelności bankowych. Czy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu należy złożyć wyłącznie drogą elektroniczną?

Po wprowadzeniu elektronicznego postępowania upominawczego pojawił się kolejny pomysł na informatyzację w sądach, której celem ma być odciążenie sądów i przyspieszenie postępowania sądowego, tym razem w zakresie dochodzenia wierzytelności przez banki. W ten sposób powstał projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw – czyli projekt wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego (tzw. e-BTE). 6 sierpnia 2014 r. projekt wpłynął do Sejmu, natomiast 12 września 2014 r. odbyło się I czytanie na posiedzeniu Sejmu.

Zobacz również: Kalkulator odsetek ustawowych

Elektroniczny wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Nowelizacja przewiduje informatyzację postępowania o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. W związku z tym konieczna jest zmiana przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz Prawa bankowego. Zgodnie z projektowanymi zmianami wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu będzie mógł być złożony wyłącznie drogą elektroniczną, a następnie również postanowienie sądu będzie wydawane w postaci elektronicznej. Projektowany przepis art. 7812 § 1 k.p.c. przewiduje, że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności może być złożony wyłącznie w postaci elektronicznej. Wniosek może dotyczyć również tylko jednego bankowego tytułu egzekucyjnego (proponowany art. 7812 § 2 k.p.c.). Ta ostatnia propozycja ma na celu usprawnienie działania systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie, aczkolwiek w środowisku bankowym budzi już kontrowersje, powstała bowiem obawa, że procedura ta będzie bardzo pracochłonna.

Art. 7812

§ 1. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu w postaci elektronicznej składa się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, może dotyczyć tylko jednego bankowego tytułu egzekucyjnego.
§ 3. Czynności sądu, przewodniczącego lub referendarza sądowego są utrwalane wyłącznie w systemie teleinformatycznym, a wytworzone w ich wyniku dane w postaci elektronicznej są opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym.

e-BTE

Pozostałe zmiany, których celem jest wprowadzenie e-BTE  zostaną zamieszczone w ustawie – Prawo bankowe. Zgodnie z projektem dodany ma być art. 96 ust. 1a, który będzie stanowił, że bankowe tytuły egzekucyjne są utrwalane wyłącznie w systemie teleinformatycznym i opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym, w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym. Ponadto proponuje się zmianę przepisu art. 97 przez dodanie ust. 2 zgodnie z którym, oświadczenie o poddaniu się egzekucji składa się na formularzu w formie pisemnej lub w postaci elektronicznej. Dokumenty w postaci elektronicznej są uregulowane w przepisie art. 7 ustawy – Prawo bankowe oraz rozporządzenia wydanego na jego podstawie. W art. 96 ust. 4 (nowo dodanym) przewidziano upoważnienie dla Ministra Sprawiedliwości, aby w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określił w drodze rozporządzenia strukturę bankowego tytułu egzekucyjnego oraz formularza oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

Jak wyegzekwować dług?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)/ Fot. Fotolia
Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama