| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Uchylenie się od skutków prawnych ugody

Uchylenie się od skutków prawnych ugody

Ugodę można zawrzeć nie tylko przed sądem czy organem administracji publicznej. Ugoda to również rodzaj umowy, reguluje ją kodeks cywilny. Od skutków ugody, podobnie jak innych umów, można się uchylić.

Kodeks cywilny przewiduje tylko jedną sytuację gdy można uchylić się od skutków zawartej ugody. Od skutków ugody można się uchylić gdy strony zawarły ja pod wpływem błędu.

Wady oświadczeń woli

Kodeks cywilny podaje błąd jako jedną z wad oświadczeń woli. Inne wady oświadczeń woli to brak świadomości lub swobody, pozorność, błąd, podstęp i groźba.

Przy okazji ugody uregulowane są tylko skutki zawarcia umowy pod wpływem błędu. Nie oznacza to, że ugodę można zawrzeć nie mając świadomości lub pod wpływem podstępu. Oznacza to tylko tyle, że nie od każdej ugody zawartej pod wpływem błędu można się uchylić.

POBIERZ WZÓR: Ugoda

Błąd

Uchylenie się od skutków prawnych ugody zawartej pod wpływem błędu jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy błąd dotyczy stanu faktycznego, który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy, a spór albo niepewność nie powstałyby, gdyby w chwili zawarcia ugody strony wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy.

Ugoda w złej wierze

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nie można uchylić się od skutków prawnych ugody z powodu odnalezienia dowodów, co do roszczeń, których ugoda dotyczy. Zasada ta jednak nie ma zastosowania gdy ugoda została zawarta w złej wierze.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od skutków ugody zawartej pod wpływem błędu można się uchylić.
Od skutków ugody zawartej pod wpływem błędu można się uchylić.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »