Kategorie

Jak skorzystać z umowy dożywocia

Adam Kret
Co daje umowa dożywocia?
Umowa „dożywocia” nie ma nic wspólnego z prawem karnym i długoletnim wyrokiem więzienia. Oznacza przekazanie własności nieruchomości w zamian za opiekę i prawo do dożywotniego mieszkania.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o przeniesienie własności i rentę

Stopień trudności: niski

Koszty: zmienne, zależne od wartości nieruchomości.

Krok pierwszy: Zgoda i kwestie własności.

Dożywocie wymaga zgodnego oświadczenia woli pomiędzy właścicielem nieruchomości, a jej nabywcą. Ważne jest także wzajemne zaufanie, dlatego najczęściej tego typu umowy zawierane są pomiędzy członkami rodziny (np. dziadkowie- wnuki). Właściciel przenosi bowiem własność nieruchomości w zamian za prawo mieszkania tam i prawo do opieki (a wiec zapewnienie także środków do życia- patrz krok 3).

Umowa może dojść do skutku jeśli zbywający jest faktycznym właścicielem nieruchomości i może rozporządzać prawami na niej.

Krok drugi: wybieramy uprawnionego

Uprawnionym do dożywocia nie musi być tylko dotychczasowy właściciel nieruchomości. Kodeks cywilny stwierdza, iż może ono być zastrzeżone również dla „osoby bliskiej zbywcy nieruchomości”. Tak więc dożywocie można ustanowić na rzecz rodziny (np. małżonka, siostry, rodziców) jak i partnera życiowego (konkubent). Dopuszczalne jest także ustanowienie dożywocia dla kilku osób łącznie. (w przypadku śmierci jednego z nich świadczenia ulegają odpowiedniemu zmniejszeniu- choć nie zawsze, inaczej będzie w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pozostałego dożywotnika- obniżenie nie jest więc automatyczne i podlega ocenie- również sądowej)

Krok trzeci: ustalamy świadczenia.

Osoba przekazująca własność nieruchomości powinna precyzyjnie wskazać zakres i warunki opieki. Dożywotnik staje się „domownikiem” w stosunku do nabywcy nieruchomości i zakres opieki może być kompleksowy. W skład świadczeń mogą wchodzić:

 • Zapewnienie:
  • Miejsca zamieszkania w nieruchomości przekazanej- czy to w określonym pokoju, czy wydzielonej części domu/mieszkania, w zależności od warunków i woli dożywotnika.
  • Dostępu do instalacji sanitarnych w nieruchomości, jak również do kuchni, oraz zapewnienie swobodnego dostępu do części nieruchomości zamieszkałej przez dożywotnika.
  • Jedzenia, odzieży, koniecznych leków w sytuacji kiedy dożywotnik nie jest w stanie sam ich zakupić.
  • Zaopatrywanie w energię elektryczną i ciepło.
  • Opieki w przypadku choroby, inwalidztwa, zniedołężnia- ewentualnie zapewnienia i pokrycia kosztów pielęgniarki/opiekunki.
  • Zorganizowania i sfinansowania pogrzebu zgodnie z lokalnym zwyczajem.

W sytuacji w której nabywca nie będzie się wywiązywał z obowiązków, dożywotnik może domagać się przed sądem zamiany dożywocia na rentę i to w wysokości rynkowej wartości przysługujących mu świadczeń (oceny dokonuje Sąd).

Warto więc zastanowić się nad możliwą uciążliwością finansową powyższego rozwiązania, w przypadku powstania konfliktu uniemożliwiającego wspólne mieszkanie. (np. w przypadku zbycia nieruchomości)

Krok czwarty: notariusz i podpisanie umowy.

Stroną techniczną umowy zajmie się notariusz, można oczywiście przygotować mu wzór umowy który wciągnie do aktu, nie jest to jednak niezbędne (notariusze posiadają własne wzory, które mogą przerabiać na bieżąco).

Sama wizyta i sporządzenie aktu notarialnego jest już jednak niezbędne. Tak jak każde umowy dotyczące obrotu nieruchomościami dożywocie również wymaga aktu notarialnego.

Tak więc po wcześniejszym ustaleniu dokładnych warunków, obie strony umowy muszą udać się do notariusza celem sporządzenia i podpisania aktu notarialnego zawierającego umowę dożywocia.

Notariusz będzie również mógł wytłumaczyć i zaproponować bardziej szczegółowe rozwiązania, które wykraczają poza niniejszą poradę.

Opłata notarialna jest uzależniona od wartości nieruchomości ! Notariusz pobiera także podatek od czynności cywilnoprawnych.

Krok piąty: Sąd wieczystoksięgowy.

Po spisaniu aktu notarialnego notariusz dokona wpisów w księdze wieczystej : (pobierając jednocześnie wartość wpisu sądowego) :

 • nowego właściciela- którym jest nabywca
 • ograniczonego prawa rzeczowego: dożywocia.

Umowa dożywocia obciąża bowiem nieruchomość tak długo jak żyje uprawniony, lub dożywocie nie zostało uchylone, lub zamienione na rentę. Znajduje to odzwierciedlenie w treści księgi wieczystej nieruchomości.


Uwagi:

 • Dobry sposób na przekazanie własności nieruchomości, z zabezpieczeniem własnych interesów (dożywotnik)
 • Oszczędność finansowa w stosunku do ceny nabycia nieruchomości na rynku
 • Możliwe uciążliwości w przypadku gwałtownego pogorszenia się stosunków – dożywotnik- właściciel, lub pogorszenia stanu zdrowia dożywotnika (koszty leków i opieki medycznej).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.