REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z umowy dożywocia

Adam Kret
Co daje umowa dożywocia?
Co daje umowa dożywocia?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa „dożywocia” nie ma nic wspólnego z prawem karnym i długoletnim wyrokiem więzienia. Oznacza przekazanie własności nieruchomości w zamian za opiekę i prawo do dożywotniego mieszkania.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o przeniesienie własności i rentę

REKLAMA

Stopień trudności: niski

Koszty: zmienne, zależne od wartości nieruchomości.

Krok pierwszy: Zgoda i kwestie własności.

Dożywocie wymaga zgodnego oświadczenia woli pomiędzy właścicielem nieruchomości, a jej nabywcą. Ważne jest także wzajemne zaufanie, dlatego najczęściej tego typu umowy zawierane są pomiędzy członkami rodziny (np. dziadkowie- wnuki). Właściciel przenosi bowiem własność nieruchomości w zamian za prawo mieszkania tam i prawo do opieki (a wiec zapewnienie także środków do życia- patrz krok 3).

Umowa może dojść do skutku jeśli zbywający jest faktycznym właścicielem nieruchomości i może rozporządzać prawami na niej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok drugi: wybieramy uprawnionego

Uprawnionym do dożywocia nie musi być tylko dotychczasowy właściciel nieruchomości. Kodeks cywilny stwierdza, iż może ono być zastrzeżone również dla „osoby bliskiej zbywcy nieruchomości”. Tak więc dożywocie można ustanowić na rzecz rodziny (np. małżonka, siostry, rodziców) jak i partnera życiowego (konkubent). Dopuszczalne jest także ustanowienie dożywocia dla kilku osób łącznie. (w przypadku śmierci jednego z nich świadczenia ulegają odpowiedniemu zmniejszeniu- choć nie zawsze, inaczej będzie w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pozostałego dożywotnika- obniżenie nie jest więc automatyczne i podlega ocenie- również sądowej)

Krok trzeci: ustalamy świadczenia.

Osoba przekazująca własność nieruchomości powinna precyzyjnie wskazać zakres i warunki opieki. Dożywotnik staje się „domownikiem” w stosunku do nabywcy nieruchomości i zakres opieki może być kompleksowy. W skład świadczeń mogą wchodzić:

 • Zapewnienie:
  • Miejsca zamieszkania w nieruchomości przekazanej- czy to w określonym pokoju, czy wydzielonej części domu/mieszkania, w zależności od warunków i woli dożywotnika.
  • Dostępu do instalacji sanitarnych w nieruchomości, jak również do kuchni, oraz zapewnienie swobodnego dostępu do części nieruchomości zamieszkałej przez dożywotnika.
  • Jedzenia, odzieży, koniecznych leków w sytuacji kiedy dożywotnik nie jest w stanie sam ich zakupić.
  • Zaopatrywanie w energię elektryczną i ciepło.
  • Opieki w przypadku choroby, inwalidztwa, zniedołężnia- ewentualnie zapewnienia i pokrycia kosztów pielęgniarki/opiekunki.
  • Zorganizowania i sfinansowania pogrzebu zgodnie z lokalnym zwyczajem.

W sytuacji w której nabywca nie będzie się wywiązywał z obowiązków, dożywotnik może domagać się przed sądem zamiany dożywocia na rentę i to w wysokości rynkowej wartości przysługujących mu świadczeń (oceny dokonuje Sąd).

Warto więc zastanowić się nad możliwą uciążliwością finansową powyższego rozwiązania, w przypadku powstania konfliktu uniemożliwiającego wspólne mieszkanie. (np. w przypadku zbycia nieruchomości)

Krok czwarty: notariusz i podpisanie umowy.

Stroną techniczną umowy zajmie się notariusz, można oczywiście przygotować mu wzór umowy który wciągnie do aktu, nie jest to jednak niezbędne (notariusze posiadają własne wzory, które mogą przerabiać na bieżąco).

Sama wizyta i sporządzenie aktu notarialnego jest już jednak niezbędne. Tak jak każde umowy dotyczące obrotu nieruchomościami dożywocie również wymaga aktu notarialnego.

Tak więc po wcześniejszym ustaleniu dokładnych warunków, obie strony umowy muszą udać się do notariusza celem sporządzenia i podpisania aktu notarialnego zawierającego umowę dożywocia.

Notariusz będzie również mógł wytłumaczyć i zaproponować bardziej szczegółowe rozwiązania, które wykraczają poza niniejszą poradę.

Opłata notarialna jest uzależniona od wartości nieruchomości ! Notariusz pobiera także podatek od czynności cywilnoprawnych.

Krok piąty: Sąd wieczystoksięgowy.

Po spisaniu aktu notarialnego notariusz dokona wpisów w księdze wieczystej : (pobierając jednocześnie wartość wpisu sądowego) :

 • nowego właściciela- którym jest nabywca
 • ograniczonego prawa rzeczowego: dożywocia.

Umowa dożywocia obciąża bowiem nieruchomość tak długo jak żyje uprawniony, lub dożywocie nie zostało uchylone, lub zamienione na rentę. Znajduje to odzwierciedlenie w treści księgi wieczystej nieruchomości.


Uwagi:

 • Dobry sposób na przekazanie własności nieruchomości, z zabezpieczeniem własnych interesów (dożywotnik)
 • Oszczędność finansowa w stosunku do ceny nabycia nieruchomości na rynku
 • Możliwe uciążliwości w przypadku gwałtownego pogorszenia się stosunków – dożywotnik- właściciel, lub pogorszenia stanu zdrowia dożywotnika (koszty leków i opieki medycznej).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA