Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z umowy dożywocia

Adam Kret
Co daje umowa dożywocia?
Co daje umowa dożywocia?
Umowa „dożywocia” nie ma nic wspólnego z prawem karnym i długoletnim wyrokiem więzienia. Oznacza przekazanie własności nieruchomości w zamian za opiekę i prawo do dożywotniego mieszkania.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o przeniesienie własności i rentę

Stopień trudności: niski

Koszty: zmienne, zależne od wartości nieruchomości.

Krok pierwszy: Zgoda i kwestie własności.

Dożywocie wymaga zgodnego oświadczenia woli pomiędzy właścicielem nieruchomości, a jej nabywcą. Ważne jest także wzajemne zaufanie, dlatego najczęściej tego typu umowy zawierane są pomiędzy członkami rodziny (np. dziadkowie- wnuki). Właściciel przenosi bowiem własność nieruchomości w zamian za prawo mieszkania tam i prawo do opieki (a wiec zapewnienie także środków do życia- patrz krok 3).

Umowa może dojść do skutku jeśli zbywający jest faktycznym właścicielem nieruchomości i może rozporządzać prawami na niej.

Krok drugi: wybieramy uprawnionego

Uprawnionym do dożywocia nie musi być tylko dotychczasowy właściciel nieruchomości. Kodeks cywilny stwierdza, iż może ono być zastrzeżone również dla „osoby bliskiej zbywcy nieruchomości”. Tak więc dożywocie można ustanowić na rzecz rodziny (np. małżonka, siostry, rodziców) jak i partnera życiowego (konkubent). Dopuszczalne jest także ustanowienie dożywocia dla kilku osób łącznie. (w przypadku śmierci jednego z nich świadczenia ulegają odpowiedniemu zmniejszeniu- choć nie zawsze, inaczej będzie w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pozostałego dożywotnika- obniżenie nie jest więc automatyczne i podlega ocenie- również sądowej)

Krok trzeci: ustalamy świadczenia.

Osoba przekazująca własność nieruchomości powinna precyzyjnie wskazać zakres i warunki opieki. Dożywotnik staje się „domownikiem” w stosunku do nabywcy nieruchomości i zakres opieki może być kompleksowy. W skład świadczeń mogą wchodzić:

 • Zapewnienie:
  • Miejsca zamieszkania w nieruchomości przekazanej- czy to w określonym pokoju, czy wydzielonej części domu/mieszkania, w zależności od warunków i woli dożywotnika.
  • Dostępu do instalacji sanitarnych w nieruchomości, jak również do kuchni, oraz zapewnienie swobodnego dostępu do części nieruchomości zamieszkałej przez dożywotnika.
  • Jedzenia, odzieży, koniecznych leków w sytuacji kiedy dożywotnik nie jest w stanie sam ich zakupić.
  • Zaopatrywanie w energię elektryczną i ciepło.
  • Opieki w przypadku choroby, inwalidztwa, zniedołężnia- ewentualnie zapewnienia i pokrycia kosztów pielęgniarki/opiekunki.
  • Zorganizowania i sfinansowania pogrzebu zgodnie z lokalnym zwyczajem.

W sytuacji w której nabywca nie będzie się wywiązywał z obowiązków, dożywotnik może domagać się przed sądem zamiany dożywocia na rentę i to w wysokości rynkowej wartości przysługujących mu świadczeń (oceny dokonuje Sąd).

Warto więc zastanowić się nad możliwą uciążliwością finansową powyższego rozwiązania, w przypadku powstania konfliktu uniemożliwiającego wspólne mieszkanie. (np. w przypadku zbycia nieruchomości)

Krok czwarty: notariusz i podpisanie umowy.

Stroną techniczną umowy zajmie się notariusz, można oczywiście przygotować mu wzór umowy który wciągnie do aktu, nie jest to jednak niezbędne (notariusze posiadają własne wzory, które mogą przerabiać na bieżąco).

Sama wizyta i sporządzenie aktu notarialnego jest już jednak niezbędne. Tak jak każde umowy dotyczące obrotu nieruchomościami dożywocie również wymaga aktu notarialnego.

Tak więc po wcześniejszym ustaleniu dokładnych warunków, obie strony umowy muszą udać się do notariusza celem sporządzenia i podpisania aktu notarialnego zawierającego umowę dożywocia.

Notariusz będzie również mógł wytłumaczyć i zaproponować bardziej szczegółowe rozwiązania, które wykraczają poza niniejszą poradę.

Opłata notarialna jest uzależniona od wartości nieruchomości ! Notariusz pobiera także podatek od czynności cywilnoprawnych.

Krok piąty: Sąd wieczystoksięgowy.

Po spisaniu aktu notarialnego notariusz dokona wpisów w księdze wieczystej : (pobierając jednocześnie wartość wpisu sądowego) :

 • nowego właściciela- którym jest nabywca
 • ograniczonego prawa rzeczowego: dożywocia.

Umowa dożywocia obciąża bowiem nieruchomość tak długo jak żyje uprawniony, lub dożywocie nie zostało uchylone, lub zamienione na rentę. Znajduje to odzwierciedlenie w treści księgi wieczystej nieruchomości.


Uwagi:

 • Dobry sposób na przekazanie własności nieruchomości, z zabezpieczeniem własnych interesów (dożywotnik)
 • Oszczędność finansowa w stosunku do ceny nabycia nieruchomości na rynku
 • Możliwe uciążliwości w przypadku gwałtownego pogorszenia się stosunków – dożywotnik- właściciel, lub pogorszenia stanu zdrowia dożywotnika (koszty leków i opieki medycznej).
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Gdzie wykorzystać bon turystyczny?
  Gdzie wykorzystać bon turystyczny – to częste pytanie nad którym zastanawiają się rodzice pociech korzystających z rozpoczętych wakacji.
  Praca podczas upałów - jakie są obowiązki pracodawców?
  Praca podczas upałów jest nie lada wyzwaniem! Wielu zastanawia się czy trzeba pracować jeżeli temperatura powietrza przekracza 30ºC, a jeśli tak, to w jakich warunkach i co musi zapewnić pracodawca. Czy powinien skrócić czas pracy, zapewnić dodatkową przerwę, klimatyzację w pomieszczeniach oraz napoje i posiłki? Wszystko zależy od rodzaju oraz charakteru pracy i jej warunków.
  Posiadanie konopi a prawo - Polska, Europa, Świat
  Aktualna sytuacja prawna konopi na świecie jest bardzo zróżnicowana – podczas gdy jedne państwa dążą do jej legalizacji, inne wciąż zaostrzają kary za posiadanie nawet śladowych ilości suszu. W Polsce procesy legalizacyjne nabrały rozpędu zwłaszcza w ostatnich latach. Dzieje się tak dzięki pojawiającym się postępowym projektom ustaw i popularyzacji świadomego podejścia do kwestii konopi – co niezwykle cenne – także tej medycznej.
  ZUS: wnioski o "Dobry start" obejmują już ponad 670 tys. dzieci
  Do tej pory rodzice złożyli blisko 470 tys. wniosków o "Dobry start", które obejmują ponad 670 tys. dzieci – poinformował PAP w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie z programu można składać wyłącznie w formie elektronicznej.
  Walka o odtajnienie oświadczeń sędziów TK trwa
  Prezes trybunału, jeżeli nie chce ujawnić oświadczeń majątkowych sędziów TK, musi to zrobić w drodze decyzji – uznał sąd administracyjny. A to otworzy drogę do jej weryfikacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.