REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa turystów przebywających w Egipcie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Europejskie Centrum Konsumenckie w związku z nadzwyczajną sytuacją w Egipcie, oraz innych państwach arabskich przypomina o prawach konsumenta, oraz o obowiązkach biur turystycznych.

Sytuacja powstała w Egipcie odbiega od normalnej rzeczywistości rynkowej. Komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych jednoznacznie wskazuje na ryzyko związane z podejmowaniem decyzji co do podróży, wskazując na zagrożenia przestępczością pospolitą oraz utrudnieniami komunikacyjnymi.

REKLAMA

Zobacz: Poradnik dla narciarzy w Europie-Centrum Konsumenckie radzi

W interesie zarówno konsumentów jak i przedsiębiorców jest uwzględnienie nadzwyczajnych okoliczności pozaumownych.

• Zgodnie za art. 13 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U. z 2004 Nr 223, poz. 2268 późn. zm.) organizator turystyki jest zobowiązany poinformować klienta o szczególnych zagrożeniach życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach oraz o możliwości ubezpieczenia z tym związanego. Obowiązek ten dotyczy także zagrożeń powstałych po zawarciu umowy.

• Jeżeli z przyczyn od stron niezależnych, klient odstępuje od umowy lub jeżeli organizator odwołuje imprezę turystyczną, klient ma prawo, według swojego wyboru:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- odstąpić od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej;

- przyjąć proponowaną przez biuro podróży zmianę umowy (inny termin wycieczki lub kierunek, np. wyjazd do Turcji zamiast do Egiptu).

Zobacz: 8 zasad wypożyczania samochodu podczas zagranicznych wakacji

Przypominamy także, że w sytuacjach nadzwyczajnych, np. opóźnienia czy odwołania lotów, organizatorzy turystyczni mają obowiązek zapewnienia swoim klientom opieki, jeśli impreza turystyczna już się rozpoczęła (czyli od momentu, kiedy turysta przybył na lotnisko). Oznacza to, że klientowi linii lotniczych lub biura podróży przysługuje:

- prawo do otrzymania informacji (np. dotyczących praw przysługujących pasażerowi , rozwoju sytuacji, odwołania lotów, czasu trwania opóźnień itp.);

- prawo do otrzymania posiłków i napojów w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania, 

- bezpłatnego zakwaterowania, jeśli występuje konieczność pobytu przez jedną albo więcej nocy

- dwóch bezpłatnych rozmów telefonicznych, faksowych lub e-mailowych

Zobacz: Jakie są prawa pasażera?

Do kogo zgłosić się po poradę?

- w razie problemów z negocjowaniem rozliczenia z operatorem turystycznym zalecamy kontakt z rzecznikami konsumentów lub Federacja Konsumentów;

- jeśli umowa została zawarta z biurem podróży zarejestrowanym poza Polską, w jednym z krajów UE, porad udzielą prawnicy z Europejskiego Centrum Konsumenckiego (22 55 60 118);

- w sprawach dotyczących obowiązków przewoźników doradzamy kontakt z Urzędem Lotnictwa Cywilnego (22 520 74 84).


Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie/ AS

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Pojedynczy emeryt – niestety jestem karany za PESEL. W ZUS zaparkowane (na zawsze) składki za 10 lat pracy

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

REKLAMA

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

REKLAMA