reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne > Praktyczny upominek ze smakiem

Praktyczny upominek ze smakiem

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nie tylko najbliżsi obdarowują się prezentami. Tradycją stały się już firmowe wigilie, podczas których pracownicy otrzymują upominki od szefów. Jaki podarunek wybrać, aby sprawić im radość?

Dla większości pracodawców to właśnie Boże Narodzenie jest najlepszą okazją do motywowania pracowników, podziękowania im za całoroczne zaangażowanie w rozwój firmy, jak również budowania dobrej atmosfery czy poczucia lojalności przy wykorzystaniu… świątecznych prezentów. Sytuacja działa jednak w dwie strony, bo – jak pokazują badania portalu pracuj.pl – aż 93 proc. osób traktuje firmową wigilię jako przyjemny zwyczaj, a prawie dwie trzecie uważa, że miło jest świętować w gronie osób, z którymi spędza się każdego dnia tyle godzin. I tylko dla 15 proc. ankietowanych wystarczającym prezentem są złożone przez szefa życzenia.

Patrzmy na ceny prezentów

Zmiany w przepisach podatkowych, wprowadzone w 2009 roku, wymuszają jednak na pracodawcach ostrożność i dyscyplinę finansową.

Premii świątecznych pracodawca nie może finansować z ZFŚS, ponieważ zgodnie z ustawą o ZFŚS środki z funduszu powinny być przeznaczone na działalność socjalną. Premia ma charakter wynagrodzeniowy, więc to świadczenie pracodawca musi sfinansować ze środków obrotowych. Dlatego też należałoby ją oskładkować.

Jeśli upominki zostaną zakupione z bieżących środków obrotowych firmy, ich wartość będzie przychodem pracownika opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z PIT zwolnione są tylko świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymywane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych do wysokości 380 zł. rocznie. Ponadto świadczenia z funduszu socjalnego są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zmiana przepisów sprawiła też, że tradycyjne bony coraz częściej zastępowane są elektronicznymi kartami przedpłaconymi. Wartość tych pierwszych jest opodatkowana, a liczba miejsc, w których możemy z nich skorzystać ograniczona. Karty natomiast, jako gotówka (jednak również nie większa niż 380 złotych), zwolnione są z podatku i możemy nimi płacić w dowolnych miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zobacz: Jakim jesteś konsumentem?

Cenne są paczki spożywcze

Pieniądze są atrakcyjnym prezentem, ponieważ każdy może je spożytkować zgodnie z własnymi potrzebami. Nie zastąpią jednak bożonarodzeniowego upominku, który podkreśli wyjątkową atmosferę tych świątecznych dni. Dlatego też aż 42 proc. pracodawców wręcza pracownikom paczki z artykułami spożywczymi z „wyższej półki”, w których najczęściej są słodycze, alkohol, owoce, kawa czy herbata. Dzięki takiemu prezentowi, produkty te możemy już wykreślić z listy przedświątecznych zakupów. Cieszą się popularnością wśród pracowników, ponieważ pozwalają zaoszczędzić domowy budżet. Dodatkowo, wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, oferując atrakcyjne zniżki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama