REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyczny upominek ze smakiem

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nie tylko najbliżsi obdarowują się prezentami. Tradycją stały się już firmowe wigilie, podczas których pracownicy otrzymują upominki od szefów. Jaki podarunek wybrać, aby sprawić im radość?

Dla większości pracodawców to właśnie Boże Narodzenie jest najlepszą okazją do motywowania pracowników, podziękowania im za całoroczne zaangażowanie w rozwój firmy, jak również budowania dobrej atmosfery czy poczucia lojalności przy wykorzystaniu… świątecznych prezentów. Sytuacja działa jednak w dwie strony, bo – jak pokazują badania portalu pracuj.pl – aż 93 proc. osób traktuje firmową wigilię jako przyjemny zwyczaj, a prawie dwie trzecie uważa, że miło jest świętować w gronie osób, z którymi spędza się każdego dnia tyle godzin. I tylko dla 15 proc. ankietowanych wystarczającym prezentem są złożone przez szefa życzenia.

REKLAMA

Patrzmy na ceny prezentów

Zmiany w przepisach podatkowych, wprowadzone w 2009 roku, wymuszają jednak na pracodawcach ostrożność i dyscyplinę finansową.

REKLAMA

Premii świątecznych pracodawca nie może finansować z ZFŚS, ponieważ zgodnie z ustawą o ZFŚS środki z funduszu powinny być przeznaczone na działalność socjalną. Premia ma charakter wynagrodzeniowy, więc to świadczenie pracodawca musi sfinansować ze środków obrotowych. Dlatego też należałoby ją oskładkować.

Jeśli upominki zostaną zakupione z bieżących środków obrotowych firmy, ich wartość będzie przychodem pracownika opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z PIT zwolnione są tylko świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymywane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych do wysokości 380 zł. rocznie. Ponadto świadczenia z funduszu socjalnego są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana przepisów sprawiła też, że tradycyjne bony coraz częściej zastępowane są elektronicznymi kartami przedpłaconymi. Wartość tych pierwszych jest opodatkowana, a liczba miejsc, w których możemy z nich skorzystać ograniczona. Karty natomiast, jako gotówka (jednak również nie większa niż 380 złotych), zwolnione są z podatku i możemy nimi płacić w dowolnych miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zobacz: Jakim jesteś konsumentem?

Cenne są paczki spożywcze

REKLAMA

Pieniądze są atrakcyjnym prezentem, ponieważ każdy może je spożytkować zgodnie z własnymi potrzebami. Nie zastąpią jednak bożonarodzeniowego upominku, który podkreśli wyjątkową atmosferę tych świątecznych dni. Dlatego też aż 42 proc. pracodawców wręcza pracownikom paczki z artykułami spożywczymi z „wyższej półki”, w których najczęściej są słodycze, alkohol, owoce, kawa czy herbata. Dzięki takiemu prezentowi, produkty te możemy już wykreślić z listy przedświątecznych zakupów. Cieszą się popularnością wśród pracowników, ponieważ pozwalają zaoszczędzić domowy budżet. Dodatkowo, wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, oferując atrakcyjne zniżki.

– W okresie przedświątecznym zauważamy zdecydowany wzrost sprzedaży naszych produktów. Bardzo często otrzymujemy też zamówienia z firm, które zamawiają kawę jako upominek dla swoich pracowników a, największym powodzeniem cieszą się  zestawy kaw zapakowane w ładne opakowania z dodatkiem w postaci gadżetu kawowego na przykład  ozdobną puszkę do przechowywania kawy, która gwarantuje zachowanie jej smaku i aromatu. Okazuje się, że dla wielu osób wciąż jest to prezent ponadczasowy, klasyczny oraz praktyczny – mówi Joanna Szpak, z firmy Segafredo Zanetti Poland.

Zobacz: Częściej kupujemy za granicą-raport KE

Lubimy użyteczne podarunki

Badania dowodzą zresztą, że pijemy coraz więcej kawy. Każdego dnia po filiżankę tego czarnego napoju sięga ponad 80 proc. Polaków – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zaczęliśmy też stawiać na jakość, co oznacza, że paczka luksusowej kawy tylko w wyjątkowych przypadkach może okazać się nietrafionym prezentem. Podobnie jak łakocie, dobry trunek czy pełne witamin owoce, które w każdej rodzinie znajdą swoich zwolenników. Potwierdza to raport Instytutu Badawczego Millward Brown SMG/KRC, z którego wynika, że 47 proc. z nas wręcza praktyczne prezenty spożywcze jako prezent pod choinkę, a 36 proc. przynosi je ze sobą, udając się ze świąteczną wizytą.

Anna Sergiej/ Źródło: InPlus PR

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Bez zasiłku bo świadczenie pielęgnacyjne za 6 miesięcy w ciągu ostatnich 18 miesięcy, choć otrzymywał je przez 18 miesięcy, ale zwrócił za ostatnie 12 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

REKLAMA

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

REKLAMA