Kategorie

Praktyczny upominek ze smakiem

inforCMS
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nie tylko najbliżsi obdarowują się prezentami. Tradycją stały się już firmowe wigilie, podczas których pracownicy otrzymują upominki od szefów. Jaki podarunek wybrać, aby sprawić im radość?

Dla większości pracodawców to właśnie Boże Narodzenie jest najlepszą okazją do motywowania pracowników, podziękowania im za całoroczne zaangażowanie w rozwój firmy, jak również budowania dobrej atmosfery czy poczucia lojalności przy wykorzystaniu… świątecznych prezentów. Sytuacja działa jednak w dwie strony, bo – jak pokazują badania portalu pracuj.pl – aż 93 proc. osób traktuje firmową wigilię jako przyjemny zwyczaj, a prawie dwie trzecie uważa, że miło jest świętować w gronie osób, z którymi spędza się każdego dnia tyle godzin. I tylko dla 15 proc. ankietowanych wystarczającym prezentem są złożone przez szefa życzenia.

Patrzmy na ceny prezentów

Zmiany w przepisach podatkowych, wprowadzone w 2009 roku, wymuszają jednak na pracodawcach ostrożność i dyscyplinę finansową.

Reklama

Premii świątecznych pracodawca nie może finansować z ZFŚS, ponieważ zgodnie z ustawą o ZFŚS środki z funduszu powinny być przeznaczone na działalność socjalną. Premia ma charakter wynagrodzeniowy, więc to świadczenie pracodawca musi sfinansować ze środków obrotowych. Dlatego też należałoby ją oskładkować.

Jeśli upominki zostaną zakupione z bieżących środków obrotowych firmy, ich wartość będzie przychodem pracownika opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z PIT zwolnione są tylko świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymywane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych do wysokości 380 zł. rocznie. Ponadto świadczenia z funduszu socjalnego są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zmiana przepisów sprawiła też, że tradycyjne bony coraz częściej zastępowane są elektronicznymi kartami przedpłaconymi. Wartość tych pierwszych jest opodatkowana, a liczba miejsc, w których możemy z nich skorzystać ograniczona. Karty natomiast, jako gotówka (jednak również nie większa niż 380 złotych), zwolnione są z podatku i możemy nimi płacić w dowolnych miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zobacz: Jakim jesteś konsumentem?

Cenne są paczki spożywcze

Reklama

Pieniądze są atrakcyjnym prezentem, ponieważ każdy może je spożytkować zgodnie z własnymi potrzebami. Nie zastąpią jednak bożonarodzeniowego upominku, który podkreśli wyjątkową atmosferę tych świątecznych dni. Dlatego też aż 42 proc. pracodawców wręcza pracownikom paczki z artykułami spożywczymi z „wyższej półki”, w których najczęściej są słodycze, alkohol, owoce, kawa czy herbata. Dzięki takiemu prezentowi, produkty te możemy już wykreślić z listy przedświątecznych zakupów. Cieszą się popularnością wśród pracowników, ponieważ pozwalają zaoszczędzić domowy budżet. Dodatkowo, wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, oferując atrakcyjne zniżki.

– W okresie przedświątecznym zauważamy zdecydowany wzrost sprzedaży naszych produktów. Bardzo często otrzymujemy też zamówienia z firm, które zamawiają kawę jako upominek dla swoich pracowników a, największym powodzeniem cieszą się  zestawy kaw zapakowane w ładne opakowania z dodatkiem w postaci gadżetu kawowego na przykład  ozdobną puszkę do przechowywania kawy, która gwarantuje zachowanie jej smaku i aromatu. Okazuje się, że dla wielu osób wciąż jest to prezent ponadczasowy, klasyczny oraz praktyczny – mówi Joanna Szpak, z firmy Segafredo Zanetti Poland.

Zobacz: Częściej kupujemy za granicą-raport KE

Lubimy użyteczne podarunki

Badania dowodzą zresztą, że pijemy coraz więcej kawy. Każdego dnia po filiżankę tego czarnego napoju sięga ponad 80 proc. Polaków – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zaczęliśmy też stawiać na jakość, co oznacza, że paczka luksusowej kawy tylko w wyjątkowych przypadkach może okazać się nietrafionym prezentem. Podobnie jak łakocie, dobry trunek czy pełne witamin owoce, które w każdej rodzinie znajdą swoich zwolenników. Potwierdza to raport Instytutu Badawczego Millward Brown SMG/KRC, z którego wynika, że 47 proc. z nas wręcza praktyczne prezenty spożywcze jako prezent pod choinkę, a 36 proc. przynosi je ze sobą, udając się ze świąteczną wizytą.

Anna Sergiej/ Źródło: InPlus PR

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do którego sądu kościelnego należy złożyć apelację?

  Strona od wyroku sądu I instancji w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa ma prawo złożyć apelację. Jaki sąd kościelny będzie właściwy?

  Szczepienie a RODO. Nie można żądać informacji o zaszczepieniu

  Szczepienie a RODO. Urząd Ochrony Danych Osobowych informuje, że przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu.

  Plany wakacyjne Polaków [BADANIE]

  Większość Polaków wyjedzie na urlop. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Gdzie chcemy spędzić wakacje?

  Wyzysk - zmiany w kodeksie cywilnym

  Główne zmiany kodeksu cywilnego, zatwierdzone przez Radę Ministrów, zakładają łatwiejsze podważenie nieuczciwych umów i trudniejsze przerwanie biegu przedawnienia przez wierzyciela.

  Kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen - zmiany

  Zmienią się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Od kiedy?

  Rodzina wielodzietna – ile dzieci?

  Ile dzieci liczy rodzina wielodzietna? W jakich przepisach można znaleźć definicje i formy wsparcia rodzin wielodzietnych?

  Rosną długi Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości

  Z danych BIG InfoMonitor wynika, iż długi wobec wymiaru sprawiedliwości najczęściej dotyczą grzywien i kosztów sądowych.

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Celem tej nowelizacji jest usprawnienie i doprecyzowanie przepisów Kodeku cywilnego dotyczących przerwania i zawieszenia biegu przedawnienia oraz wymagania aktu notarialnego w przypadku gruntów rolnych, mających wchodzić w skład rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Zmiany dotyczyć będą także przepisów zawiązanych z instytucją wyzysku oraz odpowiedzialnością pełnoletnich dzieci najemców za zobowiązania rodziców wynikające z tytułu umowy najmu.

  Wniosek o "Dobry start" - pomoc w wybranych placówkach

  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2021 r. będzie można złożyć tylko elektronicznie. Rodzice otrzymają pomoc w niektórych placówkach ZUS, KRUS i Poczty Polskiej.

  Ojciec na macierzyńskim to wciąż rzadkość [AUDIO]

  Przepisy dopuszczają, by część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przejmowali mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości.

  Uznanie ojcostwa przed porodem w 2021 r.

  Uznanie ojcostwa przed porodem wywołuje ważne skutki dla rodziców i dziecka. Jakie zasady obowiązują w 2021 r.?

  Prawa autorskie - odpowiedzialność operatorów platform internetowych

  Prawa autorskie. W obecnym stanie prawa UE operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim, bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Niemniej jednak owi operatorzy dokonują tej czynności z naruszeniem prawa autorskiego, jeżeli przyczyniają się – w inny sposób niż samo udostępnienie tych platform – do publicznego udostępniania takich treści. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2021 r. w sprawach połączonych C-682/18, YouTube i C-683/18, Cyando.

  Nowelizacja procedur karnych w okresie pandemii

  22 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja dotycząca procedur karnych w okresie pandemii. Zmiany dotyczą m.in. liczebności składów orzekających.

  Spis powszechny 2021- wywiady bezpośrednie od 23 czerwca

  Wywiady bezpośrednie w spisie powszechnym rachmistrzowie rozpoczną 23 czerwca 2021 r. Jak można sprawdzić tożsamość rachmistrza?

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

  Loty przeciwpożarowe i gaśnicze 2021 r.

  W 2021 r. zmieniły się przepisy ustawy – Prawo lotnicze. Umożliwiono Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi pozostającymi pod nadzorem krajowym, a także na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych.

  500 plus – czerwiec 2021 r.

  Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

  Zmiany w zawiadamianiu wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej od 29.06.2021

  Od 29.06.2021 obowiązywać będą nowe wzory zawiadomień wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

  Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

  29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.