reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Kiedy najem rozliczać jak działalność gospodarczą

Kiedy najem rozliczać jak działalność gospodarczą

Przychód z najmu może być kwalifikowany zarówno jako przychód ze źródła najem, jak i przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik ma tu wybór w jaki sposób się rozliczy. Ograniczeniem jest jednak skala zjawiska.

Wynajem kilku lokali

Gdy wynajem dotyczy wielu lokali, podatnik może, spełniając wszystkie wymogi przewidziane prawem o swobodzie działalności, zarejestrować się jako przedsiębiorca świadczący usługi wynajmu. W związku z tym może rozliczać dochody jako osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą.

Dla tego rodzaju przychodów (z pozarolniczej działalności gospodarczej) zastrzeżony jest podatek dochodowy w stałej wysokości 19 proc..

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Co jeżeli wynajmuje się jeden lokal?

Jeśli przedmiotem najmu jest jeden lokal, to w myśl prawa podatnik powinien rozliczać przychody z najmu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych..

Trudno bowiem potraktować jego wynajem jako pozarolniczą działalność gospodarczą. Wówczas więc przychód powinien być obligatoryjnie rozliczany według zasad przewidzianych w prawie podatkowym dla przychodów dla źródła najem.

By najem rozliczać jak działalność gospodarczą, trzeba wynajmować kilka lokali.

Jak się rozliczać?

Świadczenie usług polegających na najmie podlega wyłącznie opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że zarówno wtedy, gdy jest to jedyny rodzaj działalności, jak jeden z kilku, podatnik musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Może także wybrać opodatkowanie w formie podatku w stałej wysokości 19 proc. Wówczas przed rozpoczęciem działalności powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o dokonaniu takiego wyboru.

Jeśli osoba wynajmująca lokale dopiero rozpoczyna działalność gospodarczą lub jest małym podatnikiem, ma prawo do płacenia zaliczek systemem kwartalnym.

Gdy spełnia inne warunki, może też płacić zaliczki w systemie uproszczonym. I to zarówno wtedy, gdy płaci podatek według skali, jak i liniowy.

Zobacz: Czy najemca musi odmalować ściany?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama