REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy kontrahent wprowadził w błąd?

Wprowadzenie w błąd przy zawieraniu umowy.
Wprowadzenie w błąd przy zawieraniu umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Na jednym z serwisów aukcyjnych kupiłem od osoby prywatnej sprzęt elektroniczny. Po pewnym czasie okazało się, że sprzęt jest używany, a tym samym jest wart o wiele mniej, niż zapłaciłem. Co robić?

Wprowadzenie w błąd przez sprzedawcę, zwłaszcza przy zakupach online niestety nie jest rzadkie. W takiej sytuacji warto mieć jednak świadomość, że możemy uchylić się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

REKLAMA

Błąd

Możliwość uchylenia się od skutków prawnych dotyczy jedynie sytuacji, w których zachodzi błąd co do treści czynności prawnej. Dodatkowo musi chodzić o błąd istotny, czyli taki uzasadniający przypuszczenie, że gdyby strona nie była w błędzie, to nie złożyłaby w takich warunkach oświadczenia woli.

Od tak określonego błędu należy odróżnić omyłki, czy też błędy postrzegania.

Błędem istotnym i co do treści czynności prawnej będzie mylne wyobrażenie kupującego co do wieku i przebiegu samochodu. Z kolei błędne postrzeganie samochodu jako czarnego, gdy w rzeczywistości jest on grafitowy nie będzie błędem co do oświadczenia woli.

Co istotne Sąd Najwyższy dopuszcza możliwość uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu co do prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych umowy

Kiedy można powołać się na błąd?

Co jednak istotne uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, złożonego pod wpływem błędu jest możliwe tylko w sytuacjach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 84 jeżeli dotknięte taką wadą oświadczenie było złożone drugiej osobie (a tak się dzieje przy umowach), uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć.

Zobacz również serwis: Umowy

Zgodnie z powyższym błąd sam wcale nie musi być wywołany działaniem drugiej strony. Można bowiem uchylić się od błędu, który został przez nas wywołany, a który druga strona mogła z łatwością wychwycić. Dotyczy to błędów oczywistych.

Jan wystawił na aukcji internetowej samochód. Zamiast jednak ceny 20 tys. zł, wpisał omyłkowo cenę 20 zł.

Uchylenie się od skutków

Samo zawarcie umowy pod wpływem błędu, nawet wywołane podstępem przez inną osobę nie oznacza jeszcze, że czynność prawna jest nieważna. Aby uchylić się od skutków prawnych takiego oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie, konieczne jest złożenie drugiej stronie kolejnego oświadczeni, tym razem o uchyleniu się od skutków prawnych.

Zawarcie umowy pod wpływem błędu nie oznacza jej bezwzględnej nieważności.

Uprawnienie do uchylenia się od skutków wygasa z upływem roku od wykrycia błędu. Samo oświadczenie musi być sporządzone na piśmie (art. 88 Kodeksu cywilnego). Unieważnienie czynności prawnej następuje na skutek takiego oświadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

REKLAMA

Nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od 2025 r. Jest już rozporządzenie

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Możesz mieć wyższą emeryturę w 2024 roku – tylko złóż wniosek do ZUS

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego akcyza musi pójść w górę. Jest jednak podejrzenie, że chodzi o coś innego

Chodzi o podniesienie podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby nikotynowe. Resort finansów poinformował o swoich planach dotyczących wysokości akcyzy na 2025 rok. Ruch ten podyktowany jest rzekomą troską o zdrowie Polaków, ale wiadomo, że jest próbą zaradzenia kryzysowi budżetowemu.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy emeryturę? 3 powody. Ważne zwłaszcza dla osób zatrudnionych przed 1999 rokiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może skutecznie złożyć emeryt, jeśli są ku temu podstawy.  Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego. 

REKLAMA

Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

Sprzątali w biurowcu i kradli wartościowe rzeczy

Para zatrudniona do sprzątania w warszawskim biurowcu po godzinach kradła wartościowe przedmioty. Skradzione rzeczy oszacowany na blisko 15 tys. zł. 

REKLAMA