REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć wykonanie zawieranej umowy?

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy?  Fot. Fotolia
Jak zabezpieczyć wykonanie umowy? Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastrzeżenie kary umownej, odsetek, czy zadatku może być wygodnym sposobem na zabezpieczenie wykonania umowy. Co warto wiedzieć o dodatkowych zastrzeżeniach umownych?

Gdy zawieramy umowę, na której wykonaniu bardzo nam zależy, dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć się, aby umowa została wykonana również przez drugą stronę. Pomocne w tym mogą okazać się odpowiednie postanowienia zawarte w umowie.

REKLAMA

Kara umowna

REKLAMA

Jednym z takich postanowień jest zastrzeżenie kary umownej. Zastrzega się ją na wypadek niewykonania, nienależytego wykonania bądź wskazanych, konkretnych uchybień przy wykonywaniu zobowiązania niepieniężnego. Kara umowna ma najczęściej postać sankcji pieniężnej. Określić ją można przez podanie konkretnej kwoty, jaką naruszający zobowiązanie będzie musiał zapłacić lub jako procent wartości świadczenia wynikającego z umowy. W przypadku zwłoki w wykonaniu zobowiązania, wysokość kary umownej można określić jako iloczyn określonej kwoty oraz ilości dni zwłoki.

Kara umowna należy się wierzycielowi niezależnie od tego, czy poniósł szkodę w wyniku niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania przez kontrahenta i niezależnie od jej ewentualnej wysokości. Jednakże w przypadku wystąpienia po stronie wierzyciela szkody, której kara umowna nie pokryje (wysokość szkody przekracza wysokość zastrzeżonej kary umownej), wierzyciel nie będzie mógł domagać się odszkodowania ponad zastrzeżoną karę umowną. W takich sytuacjach pomocna może okazać się dodatkowa klauzula umowna, której treścią jest umożliwienie wierzycielowi wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, dalej „Kodeks cywilny”), mimo zastrzeżenia kary umownej. Jeśli taka klauzula zostanie w umowie zamieszczona, wówczas wierzyciel będzie mógł dochodzić odszkodowania przekraczającego wysokość kary umownej.

Zobacz: Kara umowna w umowie o dzieło

Odsetki

Wykonanie zobowiązań pieniężnych nie może być zabezpieczane przez zastrzeżenie kary umownej. W razie opóźnienia w ich wykonaniu przysługują odsetki, niezależnie od tego, czy opóźnienie było zawinione czy też nie oraz niezależnie od tego, czy wierzyciel poniósł szkodę. Stopa procentowa odsetek jest ustawowo określona (obecnie 13 % w stosunku rocznym), w umowie można jednak zastrzec wyższe odsetki. Nie mogą one jednak przewyższać odsetek maksymalnych (obecnie 24 % w stosunku rocznym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadatek

Innym sposobem zabezpieczenia wykonania umowy jest zadatek, który jedna strona umowy daje drugiej przy zawarciu umowy. Z instytucji tej można skorzystać zarówno w wypadku świadczenia pieniężnego, jak i niepieniężnego. Zadatek najczęściej stanowi określoną kwotę pieniężną. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju, w razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeśli zaliczenie zadatku na poczet świadczenia jest niemożliwe, zostaje on zwrócony. Natomiast, w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona umowy może bez wyznaczania terminu dodatkowego, odstąpić od umowy. Wówczas zatrzymuje ona zadatek,  a jeżeli to ona dała zadatek, może domagać się jego dwukrotnej wartości. Zadatek musi być zwrócony w razie rozwiązania umowy, albo jej niewykonania z powodu, za który żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności lub obie strony ją ponoszą.

Zobacz: Zadatek a zaliczka

Kaucja

REKLAMA

Inną formą zabezpieczającą należyte wykonanie zobowiązania jest kaucja. Nie została ona uregulowana przepisami prawnymi, można ją jednak wprowadzić do umowy dzięki zasadzie swobody umów. Kaucja polega na wpłacie przez jedną ze stron umowy określonej sumy pieniężnej, która nie stanowi zaliczki na poczet zobowiązania. Ze względu na brak regulacji ustawowych, w umowie należy określić dokładnie zasady dotyczące wpłaty kaucji, jej przechowywania oraz zwrotu, a także sposobu, w jaki zabezpiecza ona roszczenie. Kaucja bardzo często pojawia się w umowach najmu i wówczas może ona zabezpieczać roszczenia właściciela wynajmowanego lokalu m. in. z tytułu zapłaty czynszu lub szkód wyrządzonych przez najemcę w lokalu.

Na koniec warto zaznaczyć, że nawet w braku wymienionych wyżej klauzul umownych w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przysługuje wierzycielowi odszkodowanie za wynikłą z tego szkodę na zasadach ogólnych, wynikających z Kodeksu cywilnego.

Zobacz: Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję zabezpieczającą?

Podsumowanie

Podsumowując, zawierając umowę warto pamiętać o powyżej wskazanych klauzulach, które będą mobilizować kontrahenta do jej należytego wykonania. Służyć może temu zadatek lub kaucja, a w przypadku zobowiązań niepieniężnych – kara umowna. Jeżeli oczekiwane świadczenie ma charakter pieniężny, można zastrzec odsetki wyższe, niż przewidziane w ustawie, jednak nieprzewyższające odsetek maksymalnych. Widząc powyższe klauzule w umowie, nasz kontrahent będzie miał większą świadomość konsekwencji niewykonania bądź nienależytego wykonania przez niego zobowiązania, co powinno oczywiście wpłynąć pozytywnie na łączący strony stosunek umowny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA