Elementy przedmiotowo istotne - Essentialia negotti są składnikami treści umowy, dzięki którym możemy stwierdzić z jakim typem umowy mamy do czynienie. Określają istotę czynności prawnej jaką jest np. umowa zlecenia. Istotą umowy zlecenia jest zobowiązanie się zleceniobiorcy do starannego wykonywania określonych w umowie obowiązków. W przeciwieństwie do umowy o dzieło, której istotną cechą jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do osiągnięcia określonego rezultatu w postaci dzieła.
Elementy podmiotowo istotne – Accidentalia negotti są składnikami umowy, które nie wpływają na jej istotę. Przykładowo strony mogę podnieść do rangi istotnych dodatkowe kwestie - zastrzeżenie dotyczące kary umownej bądź prawa pierwokupu.
reklama
reklama
Zobacz: Umowy
Elementy przedmiotowo istotne umowy o świadczeniu usług i zlecenia
Do elementów przedmiotowo istotnych umowy o świadczeniu usług potocznie zwanej zleceniem oraz umowy zlecenia zaliczamy:
- Oznaczenie stron – wskazanie dokładnych danych zleceniodawcy jak i zleceniobiorcy (imię i nazwisko, nazwa, adres, siedziba, KRS, NIP, PESEL).
- Oznaczenie przedmiotu zlecenia np. opis obowiązków.
- Zobowiązanie się zleceniobiorcy do starannego wykonywania określonych w umowie obowiązków.
- Określenie terminu trwania umowy.
- Określenie wynagrodzenia.
- Zobowiązanie się zleceniodawcy do wypłaty określonego wynagrodzenia. Przy czym po przeliczeniu wynagrodzenia uzyskana stawka godzinowa nie może być niższa od minimalnej stawki godzinowej określonej w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów wynoszącej obecnie 13 zł brutto.
Z punktu widzenia zleceniodawcy i zleceniobiorcy ważne są również postanowienia dotyczące okresu wypowiedzenia umowy i działalności konkurencyjnej.
Od 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wprowadzające minimalną stawkę godzinową dla osób pracujących w ramach umowy zlecenia (art. 734 k.c.) oraz umowy o świadczeniu usług (art. 750 k.c.). Stawka godzinowa określona przez strony w tych umowach nie może być niższa niż określona przez przepisy prawa. W przeciwnym wypadku jej wysokość będzie podwyższona do wysokości minimalnej.
Zobacz serwis: Usługi
Elementy przedmiotowo istotne umowy o dzieło
Do elementów przedmiotowo istotnych umowy o dzieło zaliczamy:
- Oznaczenie stron – wskazanie dokładnych danych (imię i nazwisko, nazwa, adres, siedziba, KRS, NIP, PESEL).
- Oznaczenie dzieła (rezultatu).
- Zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego dzieła (osiągnięcia rezultatu).
- Określenie terminu jaki ma przyjmujący zamówienie na wykonanie dzieła.
- Określenie wynagrodzenia.
- Zobowiązanie się zamawiającego do wypłaty określonego wynagrodzenia.