REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Istotne elementy umowy zlecenia i umowy o dzieło w 2017 r.

Elżbieta Chojnowska
Istotne elementy umowy zlecenia i umowy o dzieło w 2017 r./fot.shutterstock
Istotne elementy umowy zlecenia i umowy o dzieło w 2017 r./fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne są bardzo popularne na polskim rynku pracy. Zawierając je warto wiedzieć jakie elementy są przedmiotowo istotne dla umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Elementy przedmiotowo istotne - Essentialia negotti są składnikami treści umowy, dzięki którym możemy stwierdzić z jakim typem umowy mamy do czynienie. Określają istotę czynności prawnej jaką jest np. umowa zlecenia. Istotą umowy zlecenia jest zobowiązanie się zleceniobiorcy do starannego wykonywania określonych w umowie obowiązków. W przeciwieństwie do umowy o dzieło, której istotną cechą jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do osiągnięcia określonego rezultatu w postaci dzieła.

REKLAMA

Elementy podmiotowo istotne – Accidentalia negotti są składnikami umowy, które nie wpływają na jej istotę. Przykładowo strony mogę podnieść do rangi istotnych dodatkowe kwestie - zastrzeżenie dotyczące kary umownej bądź prawa pierwokupu.

Zobacz: Umowy

Elementy przedmiotowo istotne umowy o świadczeniu usług i zlecenia

Do elementów przedmiotowo istotnych umowy o świadczeniu usług potocznie zwanej zleceniem oraz umowy zlecenia zaliczamy:

 1. Oznaczenie stron – wskazanie dokładnych danych zleceniodawcy jak i zleceniobiorcy (imię i nazwisko, nazwa, adres, siedziba, KRS, NIP, PESEL).
 2. Oznaczenie przedmiotu zlecenia np. opis obowiązków.
 3. Zobowiązanie się zleceniobiorcy do starannego wykonywania określonych w umowie obowiązków.
 4. Określenie terminu trwania umowy.
 5. Określenie wynagrodzenia.
 6. Zobowiązanie się zleceniodawcy do wypłaty określonego wynagrodzenia. Przy czym po przeliczeniu wynagrodzenia uzyskana stawka godzinowa nie może być niższa od minimalnej stawki godzinowej określonej w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów wynoszącej obecnie 13 zł brutto.

Z punktu widzenia zleceniodawcy i zleceniobiorcy ważne są również postanowienia dotyczące okresu wypowiedzenia umowy i działalności konkurencyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wprowadzające minimalną stawkę godzinową dla osób pracujących w ramach umowy zlecenia (art. 734 k.c.) oraz umowy o świadczeniu usług (art. 750 k.c.). Stawka godzinowa określona przez strony w tych umowach nie może być niższa niż określona przez przepisy prawa. W przeciwnym wypadku jej wysokość będzie podwyższona do wysokości minimalnej.

Zobacz serwis: Usługi

Elementy przedmiotowo istotne umowy o dzieło

Do elementów przedmiotowo istotnych umowy o dzieło zaliczamy:

 1. Oznaczenie stron – wskazanie dokładnych danych (imię i nazwisko, nazwa, adres, siedziba, KRS, NIP, PESEL).
 2. Oznaczenie dzieła (rezultatu).
 3. Zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego dzieła (osiągnięcia rezultatu).
 4. Określenie terminu jaki ma przyjmujący zamówienie na wykonanie dzieła.
 5. Określenie wynagrodzenia.
 6. Zobowiązanie się zamawiającego do wypłaty określonego wynagrodzenia.

Dla zamawiającego oraz przyjmującego istotne są również postanowienia dotyczące odstąpienia od umowy, materiałów do wykonania dzieła, finalnego odebrania dzieła.

Redakcja poleca: Wideoszkolenie – Zatrudnienie na umowie zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi

REKLAMA

Zgodnie z wyrokiem SA w Szczecinie z dnia 17 maja 2016 r. III AUa 353/15 „Jeżeli strony zawierają umowy o dzieło na warunkach, które nie spełniają ustawowego wymogu sprecyzowania rezultatu umowy, to jest to nieważna czynność prawna, jako pozorna w rozumieniu art. 83 § 1 KC. Takie zaś działanie, mimo zasady swobody umów, nie może podlegać akceptacji.”

Według wyroku SN z dnia 19 kwietnia 2016 r. II UK 184/15 istotnym kryterium rozróżnienia umowy zlecenia od umowy o dzieło jest sposób ustalenia wynagrodzenia.  „W odniesieniu do umowy o dzieło istnieje związek wynagrodzenia z samym dziełem - jego wartością, a nie jak w przypadku usługi rozłożonej w czasie - z jej ilością, jakością i rodzajem. Generalnie więc wynagrodzenie z umowy o dzieło określa się w sposób ryczałtowy lub kosztorysowy. Jeżeli w wykonaniu umowy jej strony stosowały jednolite stawki wynagrodzenia odpowiednie do czasu realizacji umowy, co wskazuje na zapłatę za działanie rozłożone w czasie, to mogłoby to potwierdzać, że przedmiotem spornych umów nie było wykonanie dzieła, lecz powtarzalnej pracy za wynagrodzeniem ustalonym w jednostkach czasowych, a w konsekwencji, że oczekiwania towarzyszące stronom przy zawieraniu i wykonywaniu umów nazwanych przez nie umowami o dzieło mogły się realizować wyłącznie jako elementy umowy starannego działania.”

Zobacz tez: Praca

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2016, poz. 380)
 2. Obwieszczeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2017 r. (M.P. z 2016 r., poz. 934)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

REKLAMA

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA