REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa licencyjna a zasada swobody umów

Umowa licencyjna a zasada swobody umów
Umowa licencyjna a zasada swobody umów

REKLAMA

REKLAMA

Regulacja prawa cywilnego normująca tzw. zasadę swobody umów ma również swoje zastosowanie w prawie autorskim. W przedmiotowej gałęzi prawa zasada swobody umów jest szczególnie zauważalna z uwagi na brak bezwzględnie obowiązujących norm dotyczących zawierania i realizowania umów autorskich. W niniejszym artykule radca prawny Bartłomiej Niezabitowski przedstawi najważniejsze aspekty zagadnienia związanego z przedmiotową zasadą w związku z umowami licencyjnymi.

Czym jest zasada swobody umów?

Zasada swobody umów ma swoje zastosowanie nie tylko w prawie cywilnym, ale również w prawie autorskim. Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie – czym jest zasada swobody umów? Oznacza ona, że strony mogą kształtować istniejący między sobą stosunek prawny wedle własnej woli – strony samodzielnie decydują w jaki sposób chcą ułożyć swój zakres praw i obowiązków. Jednakże, niniejsza zasada nie ma bezwzględnego charakteru i doznaje ona pewnych ograniczeń w postaci właściwości danego stosunku zobowiązaniowego, przepisów prawa czy też tzw. zasad współżycia społecznego.

REKLAMA

Określenie pól eksploatacji w umowie licencyjnej – warunek ważności umowy

Umowa licencyjna obejmuje pola eksploatacji jednoznacznie w niej określone, np. dźwiękowy zapis cyfrowy, publiczne odtworzenie, nadawanie przez stacje radiowe i telewizyjne. Skutkiem zawarcia takiej umowy jest otrzymanie przez licencjobiorcę prawa do eksploatacji danego utworu na określonych w treści umowy polach. Sąd Najwyższy w swoich wyrokach (z dnia 8 listopada 2000 r. sygn. V CKN 693/00; z dnia 23 września 2004 r. sygn. III CK 400/03) jednoznacznie wskazał, iż określenie pól eksploatacji w treści umowy autorskiej stanowi swoiste essentialia negotii umowy, tj. elementy podmiotowo istotne dla danej czynności jaką jest zawarcie takiej umowy. Mając to na względzie, niezbędnym jest skonkretyzowanie w umowie licencyjnej, jakich pól eksploatacji ona dotyczy.
W doktrynie przyjęło się stanowisko, iż brak wyszczególnienia w umowie licencyjnej pól eksploatacji pociąga za sobą nieważność całej umowy. Sedno umowy licencyjnej stanowi udzielenie upoważnienia do korzystania z utworu na konkretnych polach eksploatacji. W przypadku braku ich wskazania należy przyjąć, że nie zostało określone, do czego licencjobiorca został upoważniony. Wobec powyższego, strony umowy licencyjnej mają obowiązek określenia pól eksploatacji, wyłączenie tego obowiązku nie jest możliwe. Co istotne, niedozwolone jest zakreślanie w umowie pól eksploatacji nieznanych w chwili jej zawierania – takie postanowienie jest bezskuteczne.

Oznaczenie utworu w umowie licencyjnej

Strony umowy licencyjnej zobowiązane są do wskazania konkretnego przedmiotu tych uprawnień, np. czy będzie to kompozycja muzyczna czy jej fragment. Z uwagi na fakt, że każda umowa wymaga określenia przedmiotu świadczenia, taki obowiązek ciąży także na stronach umowy licencyjnej.
W przypadku takiej umowy przedmiot świadczenia stanowi autorskie prawo majątkowe. Nie ma ono niezależnego charakteru, bowiem jego zakres uzależniony jest od charakteru konkretnego utworu. Poprzez udzielenie licencji licencjodawca upoważnia licencjobiorcę do korzystania z określonego uprawnienia autorskiego. W doktrynie zostało przyjęte, że określenie przedmiotu świadczenia nie może nastąpić jedynie przez wskazanie kategorii uprawnień. Cechy i charakterystyka utworu powinny zostać oznaczone w taki sposób, aby wyodrębnienie i identyfikacja wskazanego dzieła spośród innych było wykonalne i możliwe.

Podsumowanie

Jak zostało wskazane powyżej, skonstruowanie profesjonalnej umowy licencyjnej wymaga znajomości nie tylko przepisów prawa, ale również m.in. właściwości stosunku zobowiązaniowego. Chcąc zabezpieczyć swoje interesy, zarówno od strony licencjodawcy jak i licencjobiorcy, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej pomocy prawnika specjalizującego się w prawie autorskim, który pomoże sporządzić umowę licencyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bartłomiej Niezabitowski, Radca Prawny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

  ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

  Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

  Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

  Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

  Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

  REKLAMA

  Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

  Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose; teraz posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  REKLAMA

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze w 2024 r. punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA