reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w firmie > Co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa?

Co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa?

Sporządzanie międzynarodowych umów handlowych po angielsku czy niemiecku to praktyka coraz bardziej powszechna. Jednak okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa. Poniżej podstawowe klauzule zabezpieczające interesy stron umowy.

We współczesnym obrocie przedsiębiorcy wielokrotnie podpisują umowy z podmiotami mającymi siedzibę poza naszym krajem. Często przybierają one postać bardzo prostego zlecenia, czy też zamówienia określającego jedynie przedmiot umowy, termin wykonania oraz wysokość i termin zapłaty wynagrodzenia. W przypadku drobnych usług czy towarów o niewielkiej wartości umowa taka może być wystarczająca. W przypadku jednak umów o większej wartości ryzyko działania w oparciu o tak lakoniczną umowę jest zbyt duże.

Zobacz również: Umowa o współpracy handlowej - WZÓR UMOWY

Handlowa umowa międzynarodowa – prawo właściwe

Gdy dochodzi do sporu pomiędzy stronami takiej umowy, podstawowy problem jaki się pojawia, to określenie prawa właściwego, czyli inaczej mówiąc wskazanie, którego kraju prawo będzie miało zastosowanie do danej umowy. Przedsiębiorcy najczęściej nie mają świadomości, że w przypadku takich umów międzynarodowych w grę wchodzą porządki prawne dwóch krajów, a dodatkowo zastosowanie mogą mieć konwencje międzynarodowe. Najważniejszą kwestią, która zwykle odmiennie uregulowana jest w różnych porządkach prawnych, jest chociażby termin przedawnienia roszczeń. Już nawet w polskim Kodeksie cywilnym w ramach różnego rodzaju umów obowiązują inne terminy przedawnienia. W praktyce zdarza się, że przedsiębiorcy występują do sądu już z przedawnionym roszczeniem, opierając się o prawo swojego kraju, tymczasem, ostatecznie okazuje się że do danej umowy zastosowanie ma zupełnie inne prawo materialne. 

Umowa handlowa a właściwość sądu

Kolejny problem, jaki może się pojawić w związku z realizacją takiej umowy, to ustalenie do sądu którego kraju należy skierować swoje roszczenie. W tym przypadku również bez odpowiednich klauzul w umowie, zagadnienie to może być problematyczne, w szczególności gdy mamy do czynienia z kontrahentem spoza Unii Europejskiej.

Umowa handlowa po angielsku

Często zdarza się również, że umowy zawierane są w dwóch wersjach językowych, tak aby obie strony transakcji miały możliwość jej zrozumienia. Standardowym zapisem w tego rodzaju umowach powinna być klauzula określająca, która wersja językowa umowy jest wiążąca, w przypadku rozbieżności w obu wersjach.

Co powinna zawierać umowa handlowa?

Reasumując, do najważniejszych klauzul w umowach zawieranych w handlu międzynarodowym, poza specyfikacją towaru oraz wynagrodzenia należy zaliczyć określenie:

  • prawa właściwego dla umowy,
  • sposobu rozstrzygania sporów wynikających z umowy oraz
  • wiążącej wersji językowej umowy.

Wprowadzenie do umowy chociażby krótkich regulacji w tym zakresie pozwoli na uniknięcie wielu problemów w sytuacji, gdy realizacja kontraktu nie pójdzie tak, jak strony oczekiwały.

Kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru lub usługi?

Kto w świetle polskiego prawa jest przedsiębiorcą?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Treść międzynarodowej umowy handlowej/ Fot. Fotolia
Treść międzynarodowej umowy handlowej/ Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama