Kategorie

Co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa?

Monika Sawarska
Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).
Treść międzynarodowej umowy handlowej/ Fot. Fotolia
Treść międzynarodowej umowy handlowej/ Fot. Fotolia
Fotolia
Sporządzanie międzynarodowych umów handlowych po angielsku czy niemiecku to praktyka coraz bardziej powszechna. Jednak okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa. Poniżej podstawowe klauzule zabezpieczające interesy stron umowy.

We współczesnym obrocie przedsiębiorcy wielokrotnie podpisują umowy z podmiotami mającymi siedzibę poza naszym krajem. Często przybierają one postać bardzo prostego zlecenia, czy też zamówienia określającego jedynie przedmiot umowy, termin wykonania oraz wysokość i termin zapłaty wynagrodzenia. W przypadku drobnych usług czy towarów o niewielkiej wartości umowa taka może być wystarczająca. W przypadku jednak umów o większej wartości ryzyko działania w oparciu o tak lakoniczną umowę jest zbyt duże.

Zobacz również: Umowa o współpracy handlowej - WZÓR UMOWY

Handlowa umowa międzynarodowa – prawo właściwe

Gdy dochodzi do sporu pomiędzy stronami takiej umowy, podstawowy problem jaki się pojawia, to określenie prawa właściwego, czyli inaczej mówiąc wskazanie, którego kraju prawo będzie miało zastosowanie do danej umowy. Przedsiębiorcy najczęściej nie mają świadomości, że w przypadku takich umów międzynarodowych w grę wchodzą porządki prawne dwóch krajów, a dodatkowo zastosowanie mogą mieć konwencje międzynarodowe. Najważniejszą kwestią, która zwykle odmiennie uregulowana jest w różnych porządkach prawnych, jest chociażby termin przedawnienia roszczeń. Już nawet w polskim Kodeksie cywilnym w ramach różnego rodzaju umów obowiązują inne terminy przedawnienia. W praktyce zdarza się, że przedsiębiorcy występują do sądu już z przedawnionym roszczeniem, opierając się o prawo swojego kraju, tymczasem, ostatecznie okazuje się że do danej umowy zastosowanie ma zupełnie inne prawo materialne. 

Umowa handlowa a właściwość sądu

Kolejny problem, jaki może się pojawić w związku z realizacją takiej umowy, to ustalenie do sądu którego kraju należy skierować swoje roszczenie. W tym przypadku również bez odpowiednich klauzul w umowie, zagadnienie to może być problematyczne, w szczególności gdy mamy do czynienia z kontrahentem spoza Unii Europejskiej.

Umowa handlowa po angielsku

Często zdarza się również, że umowy zawierane są w dwóch wersjach językowych, tak aby obie strony transakcji miały możliwość jej zrozumienia. Standardowym zapisem w tego rodzaju umowach powinna być klauzula określająca, która wersja językowa umowy jest wiążąca, w przypadku rozbieżności w obu wersjach.

Co powinna zawierać umowa handlowa?

Reasumując, do najważniejszych klauzul w umowach zawieranych w handlu międzynarodowym, poza specyfikacją towaru oraz wynagrodzenia należy zaliczyć określenie:

 • prawa właściwego dla umowy,
 • sposobu rozstrzygania sporów wynikających z umowy oraz
 • wiążącej wersji językowej umowy.

Wprowadzenie do umowy chociażby krótkich regulacji w tym zakresie pozwoli na uniknięcie wielu problemów w sytuacji, gdy realizacja kontraktu nie pójdzie tak, jak strony oczekiwały.

Kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru lub usługi?

Kto w świetle polskiego prawa jest przedsiębiorcą?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?