REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży

Łukasz Opaliński
Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym
Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży/ Fot. Fotolia
Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa kontraktacji to dwustronne porozumienie zawierane pomiędzy producentem rolnym a kontraktującym. Jej przedmiotem jest wyprodukowanie i dostarczenie produktów rolnych. Jakie są zatem różnice pomiędzy uregulowanymi na gruncie kodeksu cywilnego umowami: kontraktacją a sprzedażą?

Kontraktacja a umowa sprzedaży

Umowa kontraktacji uregulowana jest w przepisach art. 613 – 626 Kodeksu cywilnego. Kontraktujący (odbiorcy produktów rolnych) bardzo często stosują w obrocie z producentami rolnymi (rolnikami-producentami prowadzącymi gospodarstwo rolne) wzory umów, w których widnieje nazwa ,,sprzedaż”, ,,umowa sprzedaży”. Nie należy przywiązywać do tego większej wagi - niezależnie od nazwy będzie to i tak umowa kontraktacji pod warunkiem, że spełnione będą podstawowe wymagania dla tego typu umowy, a mianowicie producent zobowiąże się do wytworzenia i dostarczenia kontraktującemu oznaczonej ilości produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący odbierze produkty rolne, zapłaci umówioną cenę i spełnieni ewentualne dalsze świadczenia dodatkowe.

REKLAMA

Zobacz również: Umowa kontraktacji WZÓR

Od umowy sprzedaży kontraktacja różni się ograniczeniami podmiotowymi (tylko producent rolny) i przedmiotowymi, gdyż przedmiotem umowy kontraktacji mogą być tylko produkty rolne, które mają być dopiero wytworzone w gospodarstwie (przedsiębiorstwie) producenta rolnego. Kontraktujący nie przez pomyłkę nadają umowie kontraktacji inne nazwy. Liczą oni na nieznajomość prawa i nieskorzystanie przez rolników z daleko idących uprawnień w sytuacji niemożności dostarczenia przedmiotu kontraktacji wskutek okoliczności, za które producent odpowiedzialności nie ponosi, o czym w dalszej części artykułu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Umowa kontraktacji (cz. 1)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niemożność dostarczenia produktów kontraktującemu

Przepis art. 622 kc reguluje skutki niemożliwości dostarczenia przedmiotu kontraktacji, który to przedmiot producent zobowiązał się wytworzyć we własnym toku produkcji. Okoliczności, za które producent nie odpowiada, najczęściej będą miały źródło w zjawiskach naturalnych, którym trudno się przeciwstawić przy dołożeniu nawet najwyższej staranności i zastosowaniu dostępnych środków technicznych: klęska opadów, powodzi, suszy, wiatrów, gradobicia, plagi owadów, masowego występowania innych szkodników, zarazy, a także czynników z pogranicza siły wyższej, np. mrozów. Takie przyczyny zwalniają producenta od odpowiedzialności za niewykonanie umowy, jednak zgodnie z powyższym przepisem, producent jest zobowiązany tylko do zwrotu pobranych zaliczek pieniężnych i kredytów bankowych. W takich sytuacjach kontraktujący nie mają prawa egzekwować od producenta jakichkolwiek świadczeń finansowych, mających zrekompensować im niedostarczone produkty.

Niewykonanie zobowiązania a kary umowne

Wzorcowe umowy kontraktacyjne zawierają klauzule dyscyplinujące prawidłowe wykonanie umów. Takimi klauzulami są postanowienia o karach umownych albo zobowiązujące producenta do zawiadomienia kontraktującego o stanie plantacji lub hodowli, kiedy powstają zagrożenia bądź szkody powodujące niemożność wykonania umów. Klauzule takie zamieszcza się w celu podjęcia kroków w kierunku zwalczania zagrożeń i ustalenia ich wpływu na rozmiary kontraktacji. Jeżeli zostały one zamieszczone w treści umowy, przepis art. 623 kc reguluje skutki prawne na wypadek zawinionego uchylenia się producenta w razie niedopełnienia tego obowiązku. Producent pragnąc zwolnić się od obowiązku świadczenia kary umownej musi wykazać, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności przez niego niezawinionych, a więc na nim spoczywa ciężar dowodu w tym zakresie. Aby producent mógł się skutecznie zwolnić od kary umownej, w warunkach gdy nałożono na niego w umowie obowiązek powiadomienia o przeszkodach w wykonaniu umowy, powinien posłużyć się dowodem, np. ze wspólnie przeprowadzonej kontroli procesu produkcji. Jeżeli producent w sposób zawiniony zaniecha wykonania powiadomienia, nie będzie mógł się powołać na te okoliczności (przeszkody).

Ostrożnie z zapisem na sąd polubowny

Podpisując umowy kontraktacji warto zwrócić uwagę na zapis umieszczany zazwyczaj na końcu umowy, a dotyczący poddania rozstrzyganiu sporów pod sąd polubowny. Oznacza on nie mniej ni więcej, że w razie sporu na tle wykonania umowy producent traci możliwość rozpoznania sprawy przez sąd powszechny (państwowy) na rzecz bliżej nieokreślonego sądu eksperckiego, koleżeńskiego. Należy bezwzględnie unikać tego typu zapisu.

Ochrona prawna dla rolników i agroturystyki

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA