reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży

Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży

Umowa kontraktacji to dwustronne porozumienie zawierane pomiędzy producentem rolnym a kontraktującym. Jej przedmiotem jest wyprodukowanie i dostarczenie produktów rolnych. Jakie są zatem różnice pomiędzy uregulowanymi na gruncie kodeksu cywilnego umowami: kontraktacją a sprzedażą?

Kontraktacja a umowa sprzedaży

Umowa kontraktacji uregulowana jest w przepisach art. 613 – 626 Kodeksu cywilnego. Kontraktujący (odbiorcy produktów rolnych) bardzo często stosują w obrocie z producentami rolnymi (rolnikami-producentami prowadzącymi gospodarstwo rolne) wzory umów, w których widnieje nazwa ,,sprzedaż”, ,,umowa sprzedaży”. Nie należy przywiązywać do tego większej wagi - niezależnie od nazwy będzie to i tak umowa kontraktacji pod warunkiem, że spełnione będą podstawowe wymagania dla tego typu umowy, a mianowicie producent zobowiąże się do wytworzenia i dostarczenia kontraktującemu oznaczonej ilości produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący odbierze produkty rolne, zapłaci umówioną cenę i spełnieni ewentualne dalsze świadczenia dodatkowe.

Zobacz również: Umowa kontraktacji WZÓR

Od umowy sprzedaży kontraktacja różni się ograniczeniami podmiotowymi (tylko producent rolny) i przedmiotowymi, gdyż przedmiotem umowy kontraktacji mogą być tylko produkty rolne, które mają być dopiero wytworzone w gospodarstwie (przedsiębiorstwie) producenta rolnego. Kontraktujący nie przez pomyłkę nadają umowie kontraktacji inne nazwy. Liczą oni na nieznajomość prawa i nieskorzystanie przez rolników z daleko idących uprawnień w sytuacji niemożności dostarczenia przedmiotu kontraktacji wskutek okoliczności, za które producent odpowiedzialności nie ponosi, o czym w dalszej części artykułu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Umowa kontraktacji (cz. 1)

Niemożność dostarczenia produktów kontraktującemu

Przepis art. 622 kc reguluje skutki niemożliwości dostarczenia przedmiotu kontraktacji, który to przedmiot producent zobowiązał się wytworzyć we własnym toku produkcji. Okoliczności, za które producent nie odpowiada, najczęściej będą miały źródło w zjawiskach naturalnych, którym trudno się przeciwstawić przy dołożeniu nawet najwyższej staranności i zastosowaniu dostępnych środków technicznych: klęska opadów, powodzi, suszy, wiatrów, gradobicia, plagi owadów, masowego występowania innych szkodników, zarazy, a także czynników z pogranicza siły wyższej, np. mrozów. Takie przyczyny zwalniają producenta od odpowiedzialności za niewykonanie umowy, jednak zgodnie z powyższym przepisem, producent jest zobowiązany tylko do zwrotu pobranych zaliczek pieniężnych i kredytów bankowych. W takich sytuacjach kontraktujący nie mają prawa egzekwować od producenta jakichkolwiek świadczeń finansowych, mających zrekompensować im niedostarczone produkty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży/ Fot. Fotolia
Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama