reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Nowelizacja KPA w 2017 r.

Nowelizacja KPA w 2017 r.

1 czerwca 2017 r. w życie wchodzi nowelizacja KPA. Głównym celem ustawy zmieniającej jest przyspieszenie postępowania administracyjnego. Ustawa wprowadza również zasadę przyjaznej interpretacji przepisów – „w razie wątpliwości co do treści normy prawnej, należy rozstrzygnąć na korzyść strony”.

Zmiany zostaną wprowadzone ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie kodeksu postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z art. 18 niniejszej ustawy przepisy wchodzą w życie 1 czerwca 2017 r.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Przyspieszenie postępowania administracyjnego

Nowelizacja wprowadzi nowe rozwiązania prawne, które przyspieszą postępowanie administracyjne tj. milczące załatwienie sprawy (art. 122a) oraz postępowanie uproszczone (art. 163b w zw. z art. 35 § 3a ).

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Milczące załatwienie sprawy oznacza całościowe uwzględnienie żądania strony, jeśli zostaną spełnione ustawowe przesłanki:

  • organ nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie w terminie miesiąca od dnia doręczenia żądania strony lub
  • nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji w powyższym terminie.

Natomiast zgodnie z nowymi przypisami o postępowaniu uproszczonym strona może wnieść podanie o wszczęcie postępowania z wykorzystaniem specjalnego urzędowego formularza.

Należy podkreślić, iż osoba składająca pismo musi wskazać okoliczności mające znaczenie dla sprawy oraz przedstawić wszystkie dowody i żądania, ponieważ:

  • po wszczęciu postępowania nie jest dopuszczalne zgłaszanie przez stronę nowych żądań;
  • postępowanie dowodowe jest ograniczone do dowodów zgłoszonych przez stronę oraz dowodów możliwych do ustalenia na podstawie danych, którymi dysponuje organ prowadzący postępowanie.

Zgodnie z nowym art. 35 § 3a załatwienie sprawy w postępowaniu uproszczonym powinno nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania.

Przyjazna interpretacja przepisów

Zgodnie z nowym art. 7a, jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony.

Jednak ustawodawca zastrzega, iż zasada ta nie będzie miała zastosowania, jeżeli sprzeciwiają się temu sporne interesy stron albo interesy osób trzecich, na które wynik postępowania ma bezpośredni wpływ.

Ponad to wprowadzony jest katalog zamknięty sytuacji, w których wyłączona jest zasada „w razie wątpliwości na korzyść strony”:

  • jeżeli wymaga tego ważny interes publiczny, w tym istotne interesy państwa, a w szczególności jego bezpieczeństwa, obronności lub porządku publicznego;
  • w sprawach osobowych funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych.

Zobacz: Postępowanie sądowoadministracyjne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama