| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Czy mogę uzyskać zwolnienie od zapłaty kosztów sądowych?

Czy mogę uzyskać zwolnienie od zapłaty kosztów sądowych?

Sąd będzie miał obowiązek zwolnienia Cię od obowiązku uiszczenia opłaty przed wniesieniem określonego pisma procesowego (np. prywatnego aktu oskarżenia, wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie), jeżeli wykażesz, że dokonanie odpowiedniej zapłaty jest dla Ciebie zbyt uciążliwe ze względu na Twoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów.

W tym celu powinieneś złożyć wniosek o zwolnienie od wyłożenia kosztów podlegających uiszczeniu przy wnoszeniu pisma procesowego.

Sąd może zwolnić Cię od zapłaty kosztów sądowych w całości lub w części jeżeli uzna, że ich uiszczenie byłoby dla Ciebie zbyt uciążliwe ze względu na sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów. Sąd może również zwolnić Cię od kosztów, gdy przemawiają za tym względy słuszności. Sąd może dokonać zwolnienia z urzędu w orzeczeniu kończącym postępowanie lub wcześniej na Twój wniosek o zwolnienie od zapłaty kosztów sądowych (por. art. 624, 626 Kodeks postępowania karnego).

Gdy przy okienku kasy sądowej zostanie Ci wydane potwierdzenie wpłaty, powinieneś je zachować. Niekiedy będziesz musiał dołączyć je do pisma, które zamierzasz złożyć. Dowód wpłaty składasz wraz z pismem procesowym, jak również w momencie, gdy prosisz o wykonanie odpisu lub kserokopii z akt sprawy.

Za zaświadczenia, odpisy, wypisy, kopie, wyciągi lub inne dokumenty, które wydano Ci na Twój wniosek na podstawie akt sprawy, a które zostały uwierzytelnione (czyli opatrzone pieczęciami sądu), zostanie pobrana od Ciebie opłata w wysokości 6 zł za każdą stronę. Natomiast za zwykłe kopie będziesz musiał zapłacić opłatę w wysokości 1 zł za każdą stronę.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »