REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba tymczasowo aresztowana może dzwonić z aresztu?

 Magda Słomska
Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych
Czy osoba tymczasowo aresztowana może dzwonić z aresztu?/ Fot. Fotolia
Czy osoba tymczasowo aresztowana może dzwonić z aresztu?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do 30 czerwca 2015 roku osoby tymczasowo aresztowane nie miały możliwości korzystania z telefonu oraz innych środków łączności przewodowej i bezprzewodowej (np. faks, telefon komórkowy). W obecnym stanie prawnym istnieje taka możliwość, jednakże pod pewnymi warunkami.

REKLAMA

Przepis art. 217c Kodeksu karnego wykonawczego wyraźnie i jednoznacznie zabraniał osobom tymczasowo aresztowanym telefonowania i kontaktowania się w inny sposób. W rezultacie osoba tymczasowo aresztowana nie mogła skontaktować się telefonicznie nawet ze swoim obrońcą, co niekiedy bardzo utrudniało pracę adwokata. Możliwe było jedynie spotkanie i odbycie rozmowy w areszcie śledczym.

Jednakże Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 25 listopada 2014 roku stwierdził, że taka regulacja narusza konstytucyjne wolności obywateli. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że w zakresie w jakim art. 217 c Kodeksu karnego wykonawczego bezwzględnie zakazuje tymczasowo aresztowanemu korzystania z telefonu i innych sposobów komunikacji w celu porozumiewania się z obrońcą jest niezgodny z art. 42 ust 2 Konstytucji RP, który stanowi, że każdy przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania, w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, zgodnie z którym ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony (…) wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Decyzją zawartą w wyroku Trybunału Konstytucyjnego (Dz. U. z 2014 r, poz. 1707, sygnatura akt K 54/13) przepis zakazujący korzystania ze środków komunikacji utracił moc i przestał obowiązywać 4 czerwca 2015 r.

Polecamy serwis: Prawo karne

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 217c KKW tymczasowo aresztowany może korzystać z aparatu telefonicznego na zasadach określonych w regulaminie organizacyjno-porządkowym wykonywania tymczasowego aresztowania za zgodą prokuratora (lub innego organu do którego dyspozycji pozostaje), z poniższymi zastrzeżeniami:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • prokurator lub kompetentny organ może zgody na skorzystanie z telefonu nie wyrazić, jeżeli uzna, że zachodzi uzasadniona obawa, że tymczasowo aresztowany będzie w ten sposób bezprawnie utrudniał postępowanie karne lub wykorzysta możliwość użycia telefonu do popełnienia przestępstwa w szczególności podżegania (nakłaniania) do przestępstwa;
  • jeżeli tymczasowo aresztowany pozostaje do dyspozycji kilku organów, do wykonania telefonu wymagana jest zgoda każdego z nich, chyba że organy te zarządzą inaczej (zgodzą się na wydanie wiążącej zgody tylko przez jeden z nich).

W przypadku gdy tymczasowo aresztowany nie uzyska zgody, na zarządzenie o odmowie wyrażenia zgody na korzystanie z telefonu przysługuje mu zażalenie do sądu.

Dlatego obecnie na pytanie czy można dzwonić z aresztu, należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Można dzwonić z aresztu śledczego, oczywiście po uzyskaniu zgody prokuratora lub innego organu, w dyspozycji którego pozostaje tymczasowo aresztowany.

English summary: Temporary arrest – may I call my attorney? // Until July 2015 temporarily arrested person was not allowed to use telephone or other communication device. After the ruling of the Constitutional Tribunal as of 25 November 2014 (court file number K 54/13) the temporarily arrested person may now use the telephone to contact his/her attorney.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA