reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2011 > Kampania wyborcza 2011

Kampania wyborcza 2011

Kampania wyborcza to ogół środków masowego przekazu, dzięki którym kandydaci lub partie chcą zachęcić potencjalnych wyborców do oddania na nich głosu. Od dobrze przeprowadzonej kampanii wyborczej zależy sukces partii, dlatego warto wiedzieć jakimi prawami się ona rządzi.

Rozpoczęcie i zakończenie kampanii wyborczej

Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów, a więc wcześniejsza publiczna agitacja wyborcza jest zakazana. Kampanię wyborczą kończy natomiast cisza wyborcza (jest to okres na 24 godziny przed dniem głosowania).

Agitacja wyborcza i zakaz jej prowadzenia

Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób na daną partię lub kandydata. Można ją rozpocząć od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Każdy z potencjalnych wyborców ma prawo prowadzenia agitacji na rzecz danego kandydata lub partii po uzyskaniu pisemnej  zgody pełnomocnika wyborczego. Zbieranie podpisów za korzyść finansową lub osobistą jest zabronione.
Kampanię wyborcza można prowadzić wszędzie z wyłączeniem:
1) terenów urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów;
2) terenów zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie;
3) terenów jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych;
4) terenów szkoły.

Komitetom wyborczym zabrania się organizowania loterii fantowych a także innych gier losowych, w której wygraną są nagrody pieniężne lub przedmioty o wartości wyższej niż wartość przedmiotów zwyczajowo używanych w celach reklamowych lub promocyjnych.
Ponadto, w ramach prowadzonej agitacji wyborczej zabrania się podawania oraz dostarczania napojów alkoholowych.

Zobacz także: Poradnik wyborcy

Materiały wyborcze

Materiałem wyborczym jest każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami. Ponadto materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne i oznaczenie komitetu od którego pochodzą. Podlegają one również ochronie prawnej a niszczenie ich jest zabronione.
Kodeks wyborczy przewiduje w jakich miejscach i na jakich obiektach można umieszczać materiały wyborcze. Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze jedynie po uzyskaniu zgody właściciela tych obiektów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama