Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakłócanie spokoju dziennego

Marta Pawłowska
Zakłócanie spokoju dziennego. /fot. Fotolia
Zakłócanie spokoju dziennego. /fot. Fotolia
Zakłócanie spokoju dziennego jest równie dużym problemem jak zakłócanie ciszy nocnej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zakłócanie spokoju dziennego ma charakter rażący i uporczywy, potrafi znacznie utrudnić życie sąsiadów. Istnieją w polskim ustawodawstwie przepisy prawne, które pozwalają skutecznie walczyć z tego typu sytuacjami.

Zakłócanie spokoju dziennego to wykroczenie

Zakłócanie spokoju w ciągu dnia zostało uregulowane w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie ze wspomnianym w zdaniu poprzednim artykułem kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

POLECAMY: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej 

Osoba, która dopuszcza się takiego wykroczenia pod wpływem alkoholu, czy też narkotyków lub działanie ma charakter chuligański także może zostać skazana na karę aresztu, ograniczenia wolności, grzywny.

Zgodnie z art. 18 i kolejnymi Kodeksu wykroczeń:

Podczas odbywania kary ograniczenia wolności nie można zmieniać miejsca stałego pobytu, trzeba wykonywać pracę nieodpłatną na cele społeczne. Ponadto należy udzielać informacji dotyczących przebiegu kary. Grzywna z kolei może wynosić od 20 zł do 5000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początku warto podjąć próbę polubownego załatwienia sprawy z dokuczliwym sąsiadem, jeśli to nie przyniesie pożądanych efektów, wówczas należy zadzwonić na policję. Trzeba brać pod uwagę to, że spokój dzienny jest równie ważny jak spokój nocny. Wiele osób nie ma ochoty słuchać bardzo głośnej muzyki, natrętnie szczekającego psa, czy też gry na różnych instrumentach po powrocie z pracy. Hałaśliwy sąsiad może skutecznie zakłócić spokój starszych ludzi, jak również znacznie utrudnić naukę lub odrabianie lekcji.

Zobacz również: Zakłócanie ciszy nocnej

O zakłócaniu spokoju w prawie cywilnym

Zakłócanie spokoju dziennego uregulowane jest także w przepisach prawa cywilnego. Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych

Powyższy przepis określił granice korzystania ze swojego prawa własności w ramach zasad współżycia społecznego, czyli w ramach zasad uczciwości, przyzwoitości i poprawności w stosunkach sąsiedzkich. W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. (sygn. akt III CZ 55/13) wskazał, że istota art. 144 k.c. polega na tym, że nakłada on na właściciela nieruchomości ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości, tak aby sposób wykonywania prawa własności nie oddziaływał ponad przewidzianą w nim miarę na nieruchomości sąsiednie. Stanowi on źródło obowiązku właściciela nieruchomości powstrzymania się od takiego wykonywania swego prawa, które byłoby sprzeczne z treścią tego przepisu.

W omawianym art. 144 k.c. zawarto zakaz immisji. Chodzi tu zarówno o immisje bezpośrednie, jak i pośrednie. Immisje pośrednie mogą przybrać formę materialnych lub niematerialnych. Immisje niematerialne mogą pośrednio w sposób negatywny wpływać na dobra osobiste właścicieli zajmujących sąsiednie nieruchomości. Immisje niematerialne charakteryzują się tym, że wpływają na sferę psychiczną oraz uczuciową właściciela nieruchomości. Immisje pośrednie to nic innego, jak hałas, dym, gaz, ciecz, czy też wilgoć.

Poszkodowanemu właścicielowi nieruchomości sąsiedniej przysługuje ochrona na podstawie art. 144 w zw. z art. 222 § 2 k.c. Zgodnie z art. 222 § 2 k.c. właścicielowi przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem oraz o zaniechanie naruszeń. Roszczenie skierowane powinno być przeciwko każdemu, kto naruszy własność w inny sposób niż przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą.

Jeżeli dokuczliwy sąsiad przez swoje niewłaściwe zachowanie uczyni korzystanie z innych lokali uciążliwym, a zachowanie to ma charakter rażący oraz uporczywy, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Co istotne osobie, która straci lokal w taki właśnie sposób nie będzie przysługiwało prawo do lokalu zamiennego (art. 16 Ustawy o własności lokali).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(12)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Stan
  2021-06-28 21:06:53
  Jesteśmy osobami na emeryturze ,kupiliśmy dom aby mieć spokój, ale niestety tak nie jest ,mieszkamy w zabudowie bliźniaczej 10 lat ,wkoło nas mieszkają młodzi ludzie mający dzieci, które nie zachowują się jak należy ,hałasy ,krzyki piski ,kopanie piłki nieraz przez cały dzień ,odbijanie piłki pod oknami ,jesteśmy zmuszeni zamykać się w domu oraz nie można mieć otwartych okien, dla nas to jest gehenna ,zwracanie uwagi nie przynosi skutku ,bo sąsiedzi twierdzą ,że to są tylko dzieci. A ponadto myślimy , że to co robią jest na złość.
  15
  pokażodpowiedzi (2)
 • Sub
  2021-12-05 11:10:49
  A ja mam problem Z sąsiedztwem ale 2 piretra wyżej. Parę lat temu wprowadziła się parka wiesniaków. Jaszcze przed wprowadzeniem zrobili 6 miesięczny remont. Po tym remoncie ich podłoga działa jak membrana bębna że niesie nawet najmniejszy hałas 2 poziomy niżej z takim natężeniem że jak by to było bezpośrednio nad nami. Żeby to byli normalni ludzie to można by się dogadać. Od samego początku szli na ostrza ze starymi lokatorami. Naprodukowali w między czasie 500+ i wtedy dopiero zaczęło się piekło jak te abominacje Kaczyńskiego zaczynają buszować. Sprawa oparła się o spółdzielnię a następnie o policję. W końcu się wyprowadzili, zostawiając mieszkanie na wynajem. Problem polega na tym że nowi najemcy którzy się niedawno wprowadzili to taka sama patologia z 3x500+ jak ci co się wyprowadzili i nawet nie próbują nic zrobić z podłoga która doprowadza do obłędu połowę pionu. Czyli cała procedura zaczyna się od początku.
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kiwi
  2022-06-10 13:11:13
  mieszkam w bloku przylegającym do terenu przedszkola. To co wyprawiają dzieci za płotem, a właściwie na co pozwalają wychowawcy przekracza jakiekolwiek pojęcie. Dzieci wypuszczone na dwór drą się niemiłosiernie od 9 rano do 14 z przerwą na jedzenie i drzemkę. Do dyspozycji mają zabawki w postaci dużych plastikowych bębnów w które z wielkim upodobaniem walą ile tylko mają sił. Co jakiś czas (dziś np) organizują festyny puszczając głośną muzykę przy której "bawią się" z bachorami. Dziś zaczęło się po 8 rano i nawet zamknięcie okien nie wiele pomogło. Do tego niedawno administracja na polecenie władz przedszkola usunęła piękny bluszcz z płotu oddzielającego mój ogródek od przedszkola. Musieli wejść na mój teren żeby to zrobić... oczywiście bez mojej wiedzy i zgody. Teraz nie tylko słyszę, ale też widzę zgraję tych małych potworków. Podłażą pod samą siatkę, a nawet próbują się na nią wspinać. Spółdzielnia i administracja mają nas mieszkańców za nic. Liczą się tylko pieniądze. To przedszkole prywatne więc za dzierżawę spółdzielnia trzepie niezłą kasę. My z tego nic nie mamy, czynsze wysokie, osiedle zaniedbane, budynki nigdy nie remontowane (rok budowy 1949). Tylko płacić i siedzieć cicho. Może się wydawać, że przesadzam, bo dzieci muszą hałasować. Mieszkałam wcześniej na innym osiedlu też obok przedszkola. Owszem, tam też dzieci biegały po terenie radośnie popiskując i się śmiejąc. Tu jest wrzask, żeby nie nazwać tego dosadniej, hałas bębnów i innych zabawek i do tego okazjonalnie głośna muzyka... bo rodzice płacą więc tym bachorom wolno wszystko. Nie wiem co mogę z tym zrobić, na spółdzielnię liczyć nie można bo nie jest przychylna mieszkańcom, policja... wiadomo, byle nic nie robić. Poszłabym chętnie do sądu ale nie wiem jak się do tego zabrać
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ola
  2022-10-18 13:48:35
  Mam bardzo rozrywkowych sąsiadów. Mieszkamy na siedlu domków jednorodzinnych już kilkadziesiąt lat i niugdy nie było takiego problemu. Od kiedy nasze młode sąsiadki, nastolatki urządzają imprezki domowe - bardzo głośna muzyka na całe osiedle, bluzgi (słownictwo okropne), wrzaski, krzyki, latem dochodzą kąpiele w basenie (bardzo głośne długo w nocy) nie można normalnie odpocząć we wlasnym domu. Czasami mam wrażenie, że jesteśmy terroryzowani przez tych ludzi. Nic nie pomogło zwrócenie uwagi. Jedocześnie nie szukam kłótni z tymi sąsiadami, bo znamy się od wielu lat, zwłaszcza ze starszym państwem, którzy tam tez mieszkają. Mam wrażenie, że wnuki mieszkające z nimi ich zwyczajnie terroryzują. To lato było okropne. Nie wiem czy dam radę w spokoju przetrwać następne, zwlaszcza, że również mam starszych rodziców w domu? Co robić?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Udział w marszu 4 czerwca. Co myślą Polacy? SONDAŻ

54 proc. ankietowanych wątpi w to, że marsz organizowany 4 czerwca przez opozycję będzie sukcesem - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie "Super Expressu”. Przeciwnego zdania jest 46 proc. badanych.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla pijanych kierowców

Ochrona bezpieczeństwa na drogach i zwalczanie groźnych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. To cel, który Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje, zaostrzając kary dla przestępców drogowych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wiadomo, kiedy będą wypłaty 800 plus

800 plus. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Rodzicu, pamiętaj o złożeniu wniosku na nowe 500+

Pierwsze 600 mln zł zostało przelanych na konta rodziców. 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia Rodzina 500+. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat. Zdecydowana większość rodziców i opiekunów zachowała dotychczasowy termin wypłat, co ułatwia planowanie domowego budżetu. 

Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej

Niedrożność porażenna jelit, znana również jako niedrożność paraliżująca, to stan, w którym mięśnie jelit tracą zdolność do skurczów i prawidłowego poruszania pokarmem. Jest to poważny problem, który prowadzi do zahamowania ruchów perystaltycznych jelit, co uniemożliwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

800+ od 2024 roku - ruszyły konsultacje projektu ustawy. Kto dostanie wyższe świadczenie wychowawcze?

1 czerwca 2023 r. w przedszkolu w Żabiej Woli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie konsultacji dotyczących ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 zł miesięcznie.

„Dyrektywa plastikowa” od 1 lipca 2024 r. Zniknie wiele produktów jednorazowych!

Polska wdraża „dyrektywę plastikową”. Z półek zniknie wiele produktów jednorazowych. Zmiany od 1 lipca 2024 roku.

Umył psa w myjni samochodowej. Stanie przed sądem

Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 45-letni oświęcimianin, który umył psa w myjni samochodowej przy użyciu znajdujących się tam detergentów i lancy z wodą pod ciśnieniem – podała w środę oświęcimska policja. Zatrzymany stanie przed sądem.

500 plus 2023 - wniosek, terminy, wypłata. Kiedy złożyć wniosek i jakich błędów nie można popełnić?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że gdy rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja 2023 r., otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 roku. Błędów we wnioskach jest mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dzień Dziecka. Roduś nauczy dzieci chronić dane osobowe

Z Rodusiem chronimy dane osobowe – to tytuł e-lekcji, na którą uczniów klas 1–3 zaprosił Urząd Ochrony Danych Osobowych. Lekcja ma na celu m.in. nauczenie dzieci ochrony swoich danych osobowych. Wydarzenie odbędzie się w Dzień Dziecka.

1 czerwca - XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

W Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych.

Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

Zachowek po zmianach w 2023 r.

Czym jest zachowek i komu przysługuje? Jakie zmiany weszły w życie 22 maja 2023 r.? Oto najważniejsze informacje.

Jak podróżować z dzieckiem po Unii Europejskiej?

O czym warto pamiętać, gdy podróżujemy z dzieckiem samolotem, autem lub pociągiem? Jakie dokumenty są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel?

Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

Dzień Dziecka 2023. 10 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

Dzień Dziecka coraz bliżej, a to doskonała okazja na prezent w postaci wspólnie spędzonego czasu. Oto 10 propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

Obecne regulacje sprawiają, że zatrudnieni w służbie cywilnej otrzymują za nadgodziny czas wolny, a nie wynagrodzenie. Jednak planowane zmiany w prawie zakładają większą elastyczność w tym zakresie i umożliwienie zapłaty za nadgodziny dla urzędników.

Stan klęski żywiołowej

Stan klęski żywiołowej – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.

Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

Stan wojenny

Stan wojenny – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa, agresji zbrojnej lub zobowiązań sojuszniczych do wspólnej obrony.

Fiskus sprawdza podatników w social mediach

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

4200 złotych płacy minimalnej pułapką dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy nie dyskutują z koniecznością podnoszenia płac pracownikom, ale mają realne obawy, że kolejny skok może być dla wielu branż trudny do udźwignięcia. Czy pracodawcy będą stawiać na automatyzację?

Granica z Białorusią. Rosyjskie i białoruskie naczepy nie przejadą

Ruch towarowy na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi zostanie całkowicie zawieszony od 1 czerwca. Obecna decyzja dotyczy w praktyce zarejestrowanych w tych państwach naczep – ruch ciężarówek został zawieszony jeszcze w lutym. 

Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość działania firmy. Jakie przepisy regulują działalność fundacji rodzinnej?