| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Wynagrodzenie za przestój w pracy w 2020 r.

Wynagrodzenie za przestój w pracy w 2020 r.

Wynagrodzenie za przestój należy się pracownikowi, który pomimo gotowości do pracy, nie może jej świadczyć z przyczyn od niego niezależnych. Ile wynosi kwota wynagrodzenia za przestój w 2020 r.?

Skierowanie do innej pracy na czas przestoju

W przypadku skierowania pracownika do innej odpowiedniej pracy na czas przestoju, wypłaca się wynagrodzenie przysługujące za tę pracę. Może być ono wyższe lub niższe od stałej płacy pracownika, jednak nigdy nie może być ono niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zabezpieczenie minimalnej wysokości wynagrodzenia za przestój nie dotyczy pracownika, jeżeli wina za wywołanie przestoju leży po jego stronie.

Odrobinę inna reguła dotyczy przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi. W tej sytuacji wynagrodzenie za czas przestoju należy się wyłącznie pracownikom zatrudnionym przy pracach uzależnionych od tych warunków i tylko jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią (np. układ zbiorowy pracy czy regulamin wynagradzania w danym zakładzie pracy). Ponadto jeśli pracodawca wyznaczy im na czas przestoju inną pracę, otrzymają wynagrodzenie jakie przysługuje za wykonanie tej pracy. Przepisy prawa pracy mogą jednak stanowić, że i w tej sytuacji zastosowanie znajdzie omówiona w poprzednim akapicie reguła dotycząca skierowania pracownika na czas przestoju do innej pracy.

Przestój ekonomiczny

Szczególne przepisy dotyczą sytuacji przestoju ekonomicznego. Jest to czas, kiedy pracownicy nie wykonują swojej pracy ze względów ekonomicznych. Reguluje go ustawa z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Więcej o przestoju ekonomicznym znajdziesz w artykule „Przestój ekonomiczny”.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 917)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »