| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Prezenty świąteczne dla pracowników – pomysły, podatek, ZUS

Prezenty świąteczne dla pracowników – pomysły, podatek, ZUS

Prezenty świąteczne dla pracowników to dzisiaj standard. Najbardziej popularne pomysły na prezent dla pracownika to: karty podarunkowe, bony, kupony, paczki świąteczne i karty przedpłacone. Czy pracodawca musi odprowadzać od nich podatek oraz składki ZUS?

Karty przedpłacone są więc bardzo dobrym pomysłem na prezent dla pracowników. Warto pomyśleć o wręczeniu tej formy upominku nieco wcześniej, gdyż grudzień to okres wielu wydatków. Z badania „Szef pomaga Mikołajowi” przeprowadzonego na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services przez SW Research w 2018 r. wynika, że aż ponad 75% zatrudnionych ucieszyłoby się najbardziej, gdyby otrzymało prezent nie później niż 2-3 tygodnie przed świętami, by móc go wykorzystać na wydatki związane z przygotowaniem świąt.

Prezenty rzeczowe

Oprócz kart pre-paid warto pomyśleć nad obdarowaniem pracowników prezentami rzeczowymi. Zawsze miło jest otrzymać, oprócz koperty, dodatkowy upominek. Co istotne, prezenty rzeczowe, które pracodawca decyduje się podarować pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia są zawsze zwolnione z PIT oraz składek na ZUS. Należy jednak pamiętać, że uzależnia się je od kryterium socjalnego, zwykle pracownik przedstawia oświadczenie o wysokości przychodu na jednego członka rodziny.

Przykładem prezentu rzeczowego mogą być: produkty spożywcze (np. świąteczne czekoladki), akcesoria, gadżety z logo firmy (np. notatniki, kalendarze, długopisy, parasolki), biżuteria, pozycje książkowe (dobrym pomysłem są pozycje wydawnicze z kategorii HR). Warto wziąć pod uwagę kosze upominkowe, które często oprócz słodyczy, kawy, herbaty, zawierają również przedmioty użytku codziennego, jak kubki, filiżanki). Wiele sklepów umożliwia skomponowanie takiego kosza samodzielnie przez klienta.

Rynek pracownika - zmiany

Wręczanie prezentów z okazji świąt to już nie tylko miły gest ze strony pracodawcy. Staje się wręcz niepisanym obowiązkiem firmy. Wszyscy oczekują specjalnych benefitów przed świętami. Pracodawcy zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji związanej z deficytem pracowników. Próbują pozyskiwać najlepszych z nich, co nie należy do najłatwiejszych zadań. Następnie walczą o zatrzymanie ich w ramach swojej struktury, gdyż propozycje firm konkurencyjnych są kuszące dla wielu podwładnych.

Oprócz wyższych wynagrodzeń przedsiębiorcy wprowadzają szereg innych udogodnień, co ma wpłynąć na przyciągnięcie najlepszych talentów. Pozapłacowe benefity stają się standardem: sportowe, medyczne, kulturalne. Zwraca się również coraz większą uwagę na warunki pracy, biura są coraz nowocześniejsze, posiadają liczne udogodnienia. Pracodawcy wychodzą naprzeciw pracownikom, stwarzając im miejsca relaksu, wygodne kanapy, fotele, miejsca gier. W takich warunkach pracownik może się odprężyć i odejść na chwilę od stresujących obowiązków związanych z pracą. Pomysłów jest wiele i będzie jeszcze więcej. Co istotne, nie są to jedynie idee. Polscy pracodawcy zaczynają przyjmować standardy międzynarodowe. Firm, które rzeczywiście mogą się pochwalić miejscami pracy i warunkami umów o pracę na miarę XXI wieku będzie w Polsce coraz więcej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »