reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna

Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna

Wysokość wynagrodzenia stanowi tajemnicę służbową. Ujawnienie przez pracodawcę wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, naraża pracodawcę na odpowiedzialność.

Konsekwencje

Zarówno nieświadome ujawnienie wysokości wynagrodzenia np.: na zbiorczej liście płac, jak i celowe udostępnienie tej kwoty osobom nieupoważnionym, naraża pracodawcę na sankcje przewidziane w rozdziale 8 uodo. Ponadto pracownik, którego dobra osobiste zostały naruszone, może domagać się od pracodawcy odszkodowania czy stosownego zadośćuczynienia.
Warto pamiętać, że pracownicy działów kadr i płac, którzy na co dzień przetwarzają dane pracowników, w tym informacje o wysokości wynagrodzenia, muszą być wyposażeni przez pracodawcę w imiennie upoważnienie do przetwarzania tych danych.  Brak upoważnień także naraża pracodawcę na odpowiedzialność.

Czy mogę rozmawiać z kolegami na temat zarobków?

Coraz częściej spotyka się praktykę umieszczania w umowach o pracę czy regulaminach, klauzuli zabraniającej nawet pracownikom ujawnianie własnych zarobków. Pracodawca chce w ten sposób ustrzec się przed niewygodnymi pytaniami na temat ewentualnych nierówności w systemie wynagradzania czy przyznawania nagród. Nie ma jednak przeszkód, by pracownik ujawnił innemu pracownikowi wysokość swojego wynagrodzenia – to jego dane osobowe.  

Jak wynika z wyroku Krajowego Sądu Pracy M-V z dnia 21.10.2009, pracownik ma prawo ujawnić wysokość wynagrodzenia swoim kolegom, mając na celu porównanie zarobków osób pracujących na tym samym stanowisku, a w efekcie przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu pracowników.

Zobacz również: Zarobki i prawo Vademecum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna / Fot. Fotolia
Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna / Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama