REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc osobom poszkodowanym w wyniku nawałnic

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Pomoc osobom poszkodowanym w wyniku nawałnic./ fot. Fotolia
Pomoc osobom poszkodowanym w wyniku nawałnic./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niedawne nawałnice spowodowały nie tylko ogromne straty materialne ale także śmierć 6 osób. Osoby, które zostały poszkodowane i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, mogą ubiegać się o zasiłek w wysokości nawet 200 tys. zł.

O pomoc w postaci zasiłku mogą ubiegać się zarówno rodziny jak i osoby żyjące samotnie, które poniosły straty m.in. w budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych, co poskutkowało tym, że znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie są w stanie zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych. Zasiłek ten może zostać wypłacony w trzech różnych możliwych wysokościach:

REKLAMA

 • do 6 tys. zł;
 • do 20 tys. zł;
 • nie większej niż 200 tys. zł;

Zasiłek w wysokości 6 tys. zł może otrzymać każdy poszkodowany. Podstawą do jego wypłacenia jest przeprowadzona VII część kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wypłatą tego świadczenia zajmuje się właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej. Wsparcie w tej kwocie nie będzie podlegać rozliczeniu.

Zobacz również: Zasiłek pogrzebowy

Pomoc w wysokości do 20 tys. zł można otrzymać na remont budynku/lokalu mieszkalnego. W tym wypadku, wysokość tego świadczenia pomniejsza się o kwotę przyznanego już zasiłku w wysokości 6 tys. zł.

Świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 200 tys. zł. można otrzymać na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego w przypadku jego zniszczenia. Początkowo miało to być 100 tys. zł. Aby otrzymać ten zasiłek należy dostarczyć decyzję o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez odpowiedniego rzeczoznawcę (mającego uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości). Wysokość tego świadczenia jest jednocześnie pomniejszana o kwotę przyznanego wcześniej zasiłku celowego w wysokości 6 tys. zł i 20 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz pomocy w postaci zasiłku celowego, poszkodowani mogą starać się o pomoc w postaci:

 • udzielenia niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania;
 • pracy socjalnej;
 • poradnictwa specjalistycznego;
 • wsparcia w formie interwencji kryzysowej;
 • pomocy w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

Skutki nawałnic

REKLAMA

Nawałnice z 11 i 12 sierpnia br. przyniosły ogromne szkody materialne, szczególnie na terenie kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego. Lasy państwowe wskazały na straty w drzewostanie wynoszące 7,7 mln m3 powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

Jak wynika z podsumowania skutków nawałnic sporządzonego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, strażacy interweniowali ponad 24 tys. razy. Do pomocy przy usuwaniu strat Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało wojsko.

Na skutek nawałnic zginęło 6 osób a 55 zostało rannych (w tym 15 strażaków w czasie usuwania skutków burz).

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 z późn. zm.)

http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Podsumowanie-skutkow-nawalnic/idn:36397

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA