| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Zasiłek opiekuńczy Vademecum

Zasiłek opiekuńczy Vademecum

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która musi zaopiekować się chorym dzieckiem lub innymi członkiem rodziny. Łącznie można przebywać na zasiłku opiekuńczym przez 60 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej, która jest zwolniona od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
  • porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Zobacz także: Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje w związku z koniecznością sprawowania opieki nad chroym dzieckiem do 14 roku życia. Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innego członka rodziny, który może zająć się dzieckiem rodzice nie mogą skorzystać z zasiłku.

W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2, zasiłek przysługuje nawet, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem.

Zobacz także: Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobie, która sprawuje opiekę nad chorym członkiem rodziny i w związku z tym nie pracuje. Chorym członkiem rodziny może być małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, pod warunkiem, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki. Co ważne zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zaopiekować się chorym.

Zobacz także: Jak uzyskać zasiłek za opiekę nad chorym członkiem rodziny

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Jednakże okres ten nie może być dłuży niż 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14. Natomiast w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny okres ten wynosi 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym.

Zobacz także: Czy można łączyć okresy wypłaty zasiłku opiekuńczego w ciągu roku

Osoby dobrowolnie ubezpieczone mają prawo do zasiłku opiekuńczego

Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny.

Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym dobrowolnie to:

  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące,
  • osoby wykonujące pracę nakładczą,
  • osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • duchowni.

Zobacz także: Czy dobrowolnie ubezpieczony ma prawo do zasiłku opiekuńczego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »