reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym na pokrycie kosztów pogrzebu. Najczęściej przysługuje on członkom rodziny zmarłego.

Kiedy zasiłek pogrzebowy przysługuje członkom rodziny

Zasiłek pogrzebowy przysługuje po śmierci:

  • ubezpieczonego, czyli najczęściej pracownika (oraz byłego pracownika, jeśli jego śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub też w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego),
  • osoby pobierającej emeryturę (w tym do emerytury pomostowej),
  • osoby pobierającej rentę,
  • osoby, która w chwili śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury, ale spełniała warunki niezbędne do przyznania jej emerytury,
  • osoby, które nie miała w chwili śmierci prawa do renty, ale spełniała warunki do jej otrzymania.

W przypadku prawa do zasiłku po zmarłym ubezpieczonym oraz po osobie, która posiada prawo do emerytury lub renty, zasiłek przysługuje również zmarłym członkom rodziny tych osób. Do członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy zaliczamy: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, wnuki i rodzeństwo, małżonka (wdowę i wdowca) oraz rodziców, w tym ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu. W przypadku, kiedy członek rodziny ma prawo do zasiłku pogrzebowego na przykład po zmarłym policjancie, to zasiłek ten przysługuje mu tylko z tego tytułu. Nie może on się ubiegać o zasiłek z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość zasiłku pogrzebowego po zmarłym członku rodziny

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł. Jest to kwota zasiłku, jaka obowiązuje od dnia 1 marca 2011 roku. Wcześniej wysokość zasiłku pogrzebowego zależała od wysokość miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w chwili śmierci osoby, po śmierci której członkowie rodziny mają prawo do zasiłku. zasiłek pogrzebowy przysługiwał w wysokości 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Kwota zasiłku pogrzebowego ustalana była miesięcznie, poczynając od trzeciego miesiąca kalendarzowego kwartału na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Obecnie jest to stała kwota 4000 zł.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego?

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Członkowie rodziny, którzy powiesili koszty pogrzebu w celu uzyskania prawo do zasiłku muszą złożyć wniosek o zasiłek. Wniosek o zasiłek składa ten członek rodziny, który faktycznie poniósł koszty pogrzebu. Sam fakt bycia członkiem rodziny zmarłego nie upoważnia do wystosowania wniosku o zasiłek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 27.11.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny/ Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama