Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Ewa Ryś
Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny/ Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym na pokrycie kosztów pogrzebu. Najczęściej przysługuje on członkom rodziny zmarłego.

Kiedy zasiłek pogrzebowy przysługuje członkom rodziny

Zasiłek pogrzebowy przysługuje po śmierci:

REKLAMA

 • ubezpieczonego, czyli najczęściej pracownika (oraz byłego pracownika, jeśli jego śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub też w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego),
 • osoby pobierającej emeryturę (w tym do emerytury pomostowej),
 • osoby pobierającej rentę,
 • osoby, która w chwili śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury, ale spełniała warunki niezbędne do przyznania jej emerytury,
 • osoby, które nie miała w chwili śmierci prawa do renty, ale spełniała warunki do jej otrzymania.

W przypadku prawa do zasiłku po zmarłym ubezpieczonym oraz po osobie, która posiada prawo do emerytury lub renty, zasiłek przysługuje również zmarłym członkom rodziny tych osób. Do członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy zaliczamy: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, wnuki i rodzeństwo, małżonka (wdowę i wdowca) oraz rodziców, w tym ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu. W przypadku, kiedy członek rodziny ma prawo do zasiłku pogrzebowego na przykład po zmarłym policjancie, to zasiłek ten przysługuje mu tylko z tego tytułu. Nie może on się ubiegać o zasiłek z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość zasiłku pogrzebowego po zmarłym członku rodziny

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł. Jest to kwota zasiłku, jaka obowiązuje od dnia 1 marca 2011 roku. Wcześniej wysokość zasiłku pogrzebowego zależała od wysokość miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w chwili śmierci osoby, po śmierci której członkowie rodziny mają prawo do zasiłku. zasiłek pogrzebowy przysługiwał w wysokości 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Kwota zasiłku pogrzebowego ustalana była miesięcznie, poczynając od trzeciego miesiąca kalendarzowego kwartału na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie jest to stała kwota 4000 zł.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego?

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Członkowie rodziny, którzy powiesili koszty pogrzebu w celu uzyskania prawo do zasiłku muszą złożyć wniosek o zasiłek. Wniosek o zasiłek składa ten członek rodziny, który faktycznie poniósł koszty pogrzebu. Sam fakt bycia członkiem rodziny zmarłego nie upoważnia do wystosowania wniosku o zasiłek.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy składa się na specjalnie do tego przygotowanym przez ZUS formularzu Z -12. Wniosek składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie pokrycia kosztów pogrzebu, co oznacza, że osoba starająca się o ten zasiłek musi przedstawić dokumenty, które poświadczą, że owe koszty faktycznie poniosła. W związku z tym do wniosku o zasiłek musi ona dołączyć: oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku kopie rachunków potwierdzone przez bank.

W przypadku ubiegania się o zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny należy udowodnić swojego pokrewieństwo z osobą zmarłą. W związku z tym należy dołączyć również dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo, czyli skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane. Natomiast  tożsamość osoby występującej z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy jest ustalana na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Przedawnienie prawa od zasiłku po zmarłym członku rodziny

REKLAMA

Członkowie rodziny zmarłego mają określony czas, w którym mogą się starać o zasiłek pogrzebowy. Śmierć członka rodziny jest bardzo przykrym doświadczeniem, dlatego też nie od razu łatwo jest załatwiać wszystkie formalności prawna. Dlatego też na ubieganie się o zasiłek pogrzebowy członkowie rodziny mają aż 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie możliwe jest ubieganie się o zasiłek ze względu na późniejsze odnalezienie zwłok zmarłego lub zidentyfikowanie osoby zmarłej. W takim przypadku, jeśli  zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie nie był możliwy z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Przy czym dokumentem potwierdzającym tę okoliczność jest zaświadczenie Policji lub prokuratury albo odpis zupełny aktu zgonu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  REKLAMA

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA

  Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

  Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

  Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

  Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

  REKLAMA