reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Kto ma prawdo do zasiłku wyrównawczego

Kto ma prawdo do zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem, które przysługuje tylko ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Pracownik musi mieć obniżone wynagrodzenie. Zmniejszenie wynagrodzenia musi wynikać z faktu poddania się rehabilitacji zawodowej na skutek częściowej utraty sprawności do pracy.

Na jakich warunkach przysługuje zasiłek

Zasiłek otrzymasz jeśli Twoje miesięczne wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej. Prawo do zasiłku wyrównawczego będzie Ci również przysługiwało, jeśli w wyniku zmian w stanie zdrowia zostałeś przesunięty u tego samego pracodawcy na inne stanowisko. Stanowisko dostosowane do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po otrzymaniu takiego orzeczenia zasiłek wyrównawczy zostanie Ci przyznany na okres rehabilitacji zawodowej, nie dłużej jednak niż na 24 miesiące.

Prawo do zasiłku wyrównawczego stracisz z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, ale również w przypadku gdy zostanie stwierdzone, że dalsza rehabilitacja jest niecelowa. Stwierdzić to może lekarz orzecznik ZUS przy kolejnym badaniu, w drodze orzeczenia. Od każdego orzeczenia masz prawo odwołać się do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od jego wydania.

W jakiej wysokości

Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, przysługuje Ci zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego. W pozostałych przypadkach przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między Twoim przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a obniżonym wynagrodzeniem miesięcznym jakie osiągasz podczas pracy w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie zostanie obliczone na zasadach ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama