REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto ma prawdo do zasiłku wyrównawczego

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem, które przysługuje tylko ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Pracownik musi mieć obniżone wynagrodzenie. Zmniejszenie wynagrodzenia musi wynikać z faktu poddania się rehabilitacji zawodowej na skutek częściowej utraty sprawności do pracy.

Na jakich warunkach przysługuje zasiłek

Zasiłek otrzymasz jeśli Twoje miesięczne wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej. Prawo do zasiłku wyrównawczego będzie Ci również przysługiwało, jeśli w wyniku zmian w stanie zdrowia zostałeś przesunięty u tego samego pracodawcy na inne stanowisko. Stanowisko dostosowane do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

REKLAMA

O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po otrzymaniu takiego orzeczenia zasiłek wyrównawczy zostanie Ci przyznany na okres rehabilitacji zawodowej, nie dłużej jednak niż na 24 miesiące.

Prawo do zasiłku wyrównawczego stracisz z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, ale również w przypadku gdy zostanie stwierdzone, że dalsza rehabilitacja jest niecelowa. Stwierdzić to może lekarz orzecznik ZUS przy kolejnym badaniu, w drodze orzeczenia. Od każdego orzeczenia masz prawo odwołać się do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od jego wydania.

W jakiej wysokości

REKLAMA

Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, przysługuje Ci zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego. W pozostałych przypadkach przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między Twoim przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a obniżonym wynagrodzeniem miesięcznym jakie osiągasz podczas pracy w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie zostanie obliczone na zasadach ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r. Komu i kiedy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego? Ile wynosi wysokość zasiłku chorobowego? Które osoby (nie chodzi o ciężarne) mogą liczyć na 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku?

Strategia Ostatniego Pokolenia. Ktoś chce obrzydzić ludziom idee klimatyczne?

Obserwując protesty Ostatniego Pokolenia można dojść do paradoksalnego wniosku, że ich prawdziwym celem nie jest zwrócenie uwagi na problemy wynikające ze zmian klimatu, a zniechęcenie społeczeństwa do ludzi głoszących takie idee. Forma protestów tej organizacji budzi bowiem znacznie więcej negatywnych komentarzy i - jak wskazują eksperci - jest przykładem złej strategii działania proekologicznego.

QUIZ Formularze urzędowe. Sprawdź, czy wiesz, który formularz wypełnić w konkretnej sytuacji
Jak nie pogubić się w gąszczu formularzy i druków urzędowych? Jak szybko i bezproblemowo załatwić sprawę? Dobrze wiedzieć, które formularze mogą być przydatne w konkretnych sytuacjach. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy to wiesz.
Od 500 złotych do ponad 1000 złotych dla pracowników samorządowych. Wypłata przed końcem 2024 roku. Do kogo trafią pieniądze?

Do kogo w grudniu 2024 roku trafią dodatkowe pieniądze? Otrzyma je wielu pracowników samorządowych, jednak na pewno nie wszyscy. Również wysokość świadczeń będzie zróżnicowana i wyniesie od 500 złotych do 1000 złotych brutto. Od czego to zależy?

REKLAMA

Ile kosztuje drewno opałowe do kominka? Jak je suszyć i sezonować? Jak rozpoznać suche drewno?

Odpowiednio przygotowane drewno do kominka to klucz do efektywnego i ekonomicznego ogrzewania domu. Suszenie i sezonowanie drewna pozwala nie tylko zwiększyć jego kaloryczność, ale także zmniejszyć ilość sadzy i zanieczyszczeń osadzających się w kominie. Jak to zrobić? Oto kilka prostych zasad. 

Jakie prawa obowiązują w przypadku uszkodzonego bagażu po podróży samolotem? Wizz Air z zarzutami Prezesa UOKiK

Prezes UOKiK postawił zarzuty liniom lotniczym Wizz Air. Chodzi o niestosowanie się do 14-dniowego terminu odpowiadania na reklamacje i wprowadzanie w błąd podróżnych odnośnie do ograniczenia odpowiedzialności przewoźnika. Jakie prawa obowiązują w przypadku uszkodzonego bagażu po podróży samolotem? 

Zasiłek pogrzebowy 2025 r. i 2026 r.

W momencie poniesienia kosztów pogrzebu – warto sprawdzić, czy można wystąpić o zasiłek pogrzebowy. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz  niektórych innych ustaw. Co przewiduje nowela?

ZUS: renta wdowia – dla kogo? Sprawdź, czy masz uprawnienia [Ankieta ZUS]

Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. emeryturą własną). Prawo do tzw. renty wdowiej zależy od łącznego spełnienia kilku warunków. Aby się o tym przekonać, można wypełnić specjalną ankietę opublikowaną na stronie internetowej ZUS.

REKLAMA

Pożyczka od najbliższej rodziny z 20 proc. podatkiem – fiskus wygrał przed NSA. Teraz masowo ruszą kontrole, które mogą znacznie uszczuplić portfele podatników

Fiskus wygrał spór o dokumentowanie pożyczek otrzymanych od najbliższej rodziny – wynika z wyroku NSA z dnia 3.12.2024 r., o sygn. akt III FSK 512/23. Jego skutki mogą być „opłakane” dla wielu podatników, którzy zaciągnęli pożyczki u najbliższej rodziny, pieniądze otrzymali w gotówce i samodzielnie dokonali ich wpłaty na własne rachunki bankowe. Jeżeli taka pożyczka przekracza kwotę 36 120 zł – mogą nie uniknąć opodatkowania 20 proc. sankcyjnym podatkiem od jej wartości.

Czy brak ogrzewania mieszkania może skutkować karą?

Zimowe ogrzewanie mieszkań to temat, który nieustannie budzi wątpliwości, szczególnie w obliczu rosnących kosztów energii i działań spółdzielni mieszkaniowych. Czy mieszkańcy są zobowiązani do odkręcania kaloryferów? Czy grożą za to jakieś sankcje? W artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej kwestii.

REKLAMA