REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jest kilka okoliczności, w których zasiłek wyrównawczy nie będzie Ci przysługiwał, mimo poddania się rehabilitacji zawodowej. Od tych okoliczności zależy nabycie i zachowanie prawa do zasiłku.

Przyczyny dla których nie przysługuje prawo do zasiłku

Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek wyrównawczy jest posiadanie statusu pracownika. Jeśli jesteś więc zatrudniony na podstawie umowy innej niż umowa o pracę wyklucza to w tym wypadku nabycie prawa do tego świadczenia.

REKLAMA

Ponadto zasiłek ten przysługuje w przypadku obniżenia wynagrodzenia pracownika w czasie podjęcia rehabilitacji zawodowej. Nie nabędzie więc prawa do zasiłku, jeśli jesteś pracownikiem, a Twoje wynagrodzenie w czasie rehabilitacji nie ulegnie obniżeniu w stosunku do tego, które otrzymywałeś przed podjęciem rehabilitacji.

Jeżeli masz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, to również nie nabędziesz prawa do takiego zasiłku, ponieważ nastąpiłby wtedy zbieg prawa doświadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Utrata przyznanego prawa do zasiłku

Przyznane już prawo do zasiłku wyrównawczego stracisz z chwilą zakończenia rehabilitacji i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po upływie dwóch lat od poddania się rehabilitacji. Zasiłek również przestanie Ci przysługiwać, jeżeli:

  • swym postępowaniem uniemożliwisz lub utrudnisz dalsze prowadzenie rehabilitacji,
  • komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia na wniosek zakładu służby zdrowia sprawującego opiekę leczniczo-zapobiegawczą nad zakładem pracy uzna, iż z uwagi na stan zdrowia Twoja rehabilitacja stała się niecelowa,
  • za okresy, w których będziesz niezdolny do pracy z powodu choroby, opieki lub pobierania zasiłku macierzyńskiego lub za okresy kiedy będziesz nieobecny w pracy z innych przyczyn, a za które nie zachowasz prawa do wynagrodzenia. Przy czym prawa do zasiłku nie tracisz bezpowrotnie, po ustaniu tych przyczyn nieobecności zasiłek wyrównawczy będzie Ci on nadal przysługiwał.

Przyczyny nie nabycia prawa do zasiłku związane z okolicznościami wypadku przy pracy, do których przyczynił się pracownik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek wyrównawczy nie zostanie Ci przyznany i wypłacony, jeśli:

  • wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez Ciebie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, na skutek czego zmniejszyła się Twoja sprawność do pracy i musiałeś poddać się rehabilitacji zawodowej lub przyuczyć do określonej pracy,
  • przyczyniłeś się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku przy pracy będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • zachodziło podejrzenie, że byłeś pod wpływem alkoholu i wyżej wymienionych substancji, a odmówiłeś poddania się badaniu na ich wykrycie lub też swoim zachowaniem uniemożliwiłeś przeprowadzenie badania, nie otrzymasz zasiłku, chyba, że udowodnisz istnienie przyczyn, które uniemożliwiały Ci poddanie się badaniom.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA