reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy

Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy

Jest kilka okoliczności, w których zasiłek wyrównawczy nie będzie Ci przysługiwał, mimo poddania się rehabilitacji zawodowej. Od tych okoliczności zależy nabycie i zachowanie prawa do zasiłku.

Przyczyny dla których nie przysługuje prawo do zasiłku

Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek wyrównawczy jest posiadanie statusu pracownika. Jeśli jesteś więc zatrudniony na podstawie umowy innej niż umowa o pracę wyklucza to w tym wypadku nabycie prawa do tego świadczenia.

Ponadto zasiłek ten przysługuje w przypadku obniżenia wynagrodzenia pracownika w czasie podjęcia rehabilitacji zawodowej. Nie nabędzie więc prawa do zasiłku, jeśli jesteś pracownikiem, a Twoje wynagrodzenie w czasie rehabilitacji nie ulegnie obniżeniu w stosunku do tego, które otrzymywałeś przed podjęciem rehabilitacji.

Jeżeli masz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, to również nie nabędziesz prawa do takiego zasiłku, ponieważ nastąpiłby wtedy zbieg prawa doświadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Utrata przyznanego prawa do zasiłku

Przyznane już prawo do zasiłku wyrównawczego stracisz z chwilą zakończenia rehabilitacji i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po upływie dwóch lat od poddania się rehabilitacji. Zasiłek również przestanie Ci przysługiwać, jeżeli:

  • swym postępowaniem uniemożliwisz lub utrudnisz dalsze prowadzenie rehabilitacji,
  • komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia na wniosek zakładu służby zdrowia sprawującego opiekę leczniczo-zapobiegawczą nad zakładem pracy uzna, iż z uwagi na stan zdrowia Twoja rehabilitacja stała się niecelowa,
  • za okresy, w których będziesz niezdolny do pracy z powodu choroby, opieki lub pobierania zasiłku macierzyńskiego lub za okresy kiedy będziesz nieobecny w pracy z innych przyczyn, a za które nie zachowasz prawa do wynagrodzenia. Przy czym prawa do zasiłku nie tracisz bezpowrotnie, po ustaniu tych przyczyn nieobecności zasiłek wyrównawczy będzie Ci on nadal przysługiwał.

Przyczyny nie nabycia prawa do zasiłku związane z okolicznościami wypadku przy pracy, do których przyczynił się pracownik.

Zasiłek wyrównawczy nie zostanie Ci przyznany i wypłacony, jeśli:

  • wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez Ciebie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, na skutek czego zmniejszyła się Twoja sprawność do pracy i musiałeś poddać się rehabilitacji zawodowej lub przyuczyć do określonej pracy,
  • przyczyniłeś się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku przy pracy będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • zachodziło podejrzenie, że byłeś pod wpływem alkoholu i wyżej wymienionych substancji, a odmówiłeś poddania się badaniu na ich wykrycie lub też swoim zachowaniem uniemożliwiłeś przeprowadzenie badania, nie otrzymasz zasiłku, chyba, że udowodnisz istnienie przyczyn, które uniemożliwiały Ci poddanie się badaniom.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama