Karalność przestępstwa rozpijania małoletniego przewiduje kodeks karny, który stanowi, iż kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zgodnie z art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość może zostać obciążona służebnością, tj. prawem rzeczowym, polegającym na tym, iż właściciel określonej nieruchomości może w określonym zakresie korzystać z nieruchomości obciążonej takim prawem, albo też, na ograniczeniu zakresu uprawnień właściciela nieruchomości obciążonej wobec jego nieruchomości.
Na pracodawcy spoczywa obowiązek nie dopuszczenia do pracy osoby, wobec której zachodzi podejrzenie, iż znajduje się w stanie nietrzeźwości, a z drugiej strony musi uszanować godność pracownika, przez co nie może zmusić go do badania alkomatem. Pracownik także ma obowiązek powstrzymywania się od pracy, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się w zakładzie pracy nietrzeźwy albo spożywał alkohol w czasie pracy.
Na imprezie urodzinowej mojego kolegi spożywałem alkohol. Następnego dnia rano wsiadłem do samochodu, i gdy wracałem do domu zostałem zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej. Pomiar alkomatem wykazał 0,30 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwa tygodnie później zostałem wezwany do prokuratury, gdzie przedstawiono mi zarzuty z art. 178a kodeksu karnego. Prokurator zaproponował mi karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z
warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 500 zł
i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata.
Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Co mam robić? Zgodzić
się? Czy jeśli się nie zgodzę to fakt ten będzie miał znaczenie przy
rozstrzyganiu sprawy przez sąd?
Dnia 4 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która powinna zainteresować każdego kierowcę. Jedną z najważniejszych zmian, jaka została wprowadzona, jest rozszerzenie zastosowania przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym na drogi wewnętrzne, wchodzące w skład tzw. strefy ruchu, oraz inne drogi wewnętrzne w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób, a także w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.