Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu małżeństwo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące małżeństwo.
Wysokość alimentów na byłą żonę, męża
Aktualizacja: 07.08.2020
Od czego zależy wysokość alimentów orzekanych przez sąd na byłą żonę lub męża? Czy kwotę zasądzonych alimentów można obniżyć lub podwyższyć? »
Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie zgodny z Konstytucją
Aktualizacja: 25.10.2012
Zobowiązanie małżonka wyłącznie winnego rozwodu do alimentowania małżonka niewinnego, którego sytuacja materialna w istotny sposób pogorszyła się na skutek rozwodu, jest zgodne z konstytucją. »
Aktualizacja: 21.10.2011
W przypadku problemu prawnego wielu z nas poszukuje bezpłatnej porady w Internecie. Jak odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu prawa rodzinnego? »
Małżonkowie po rozwodzie – vademecum
Aktualizacja: 04.10.2011
Czym skutkuje rozwód? Jakie są jego konsekwencje prawne i faktyczne? Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Kiedy jest możliwa eksmisja byłego współmałżonka? Na jakich warunkach dziecko może wyjechać za granicę po rozwodzie rodziców? W poniższym artykule odpowiadamy między innymi na te właśnie pytania. »
Separacja – alternatywą dla rozwodu?
Aktualizacja: 20.09.2011
Separacja jest szansą dla osób, które wahają się, a jednocześnie chcą uporządkować swoją sytuacje. Co zatem warto o niej wiedzieć? »
Alimenty między małżonkami – vademecum
Aktualizacja: 08.09.2011
Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie? Czy alimenty od byłego małżonka są opodatkowane? Czy w czasie trwania małżeństwa można płacić alimenty? Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty? Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku. »
Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech
Aktualizacja: 14.07.2011
W Niemczech istnieją dwa rodzaje alimentów dla żony: alimenty po rozwodzie i alimenty na czas rozłąki. Wysokość alimentów nie jest określona przepisami prawa. »
Aktualizacja: 25.08.2011
Jakie prawa przysługują konkubentom, a jakie jedynie małżonkom? Co z dziećmi, wspólnym majątkiem czy dziedziczeniem? Odpowiedź w poniższym poradniku. »
Aktualizacja: 04.04.2011
Uznanie jednego z małżonków za wyłącznie winnego rozkładu pożycia ma niezwykle istotne znaczenie, zwłaszcza w kontekście świadczeń alimentacyjnych. Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie może bowiem ubiegać się o orzeczenie alimentów od drugiego małżonka, jeżeli znajduje się w niedostatku. Jeżeli małżonek nie został uznany w wyroku rozwodowym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, to jeżeli znalazł się w niedostatku, jest uprawniony do żądania świadczeń alimentacyjnych od byłego małżonka. »
Jak wygląda rozwód w Niemczech?
Aktualizacja: 03.08.2011
Regulacja dotycząca rozwodów w Niemczech znajduje się w Bürgerliches Gesetzbuch, czyli ogólnoniemieckim kodeksie cywilnym, nazywanym w skrócie BGB. Małżeństwo może być rozwiązane wyłącznie za pomocą wyroku sądowego. »
Czy małżonkowie mogą płacić alimenty w czasie trwania małżeństwa
Aktualizacja: 03.08.2011
Szczególnym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek dostarczania środków utrzymania w czasie trwania małżeństwa. Małżonkowie mają obowiązek dostarczać środków utrzymania dla zaspokojenia potrzeb rodziny. »