REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jaki sposób małżonkowie zarządzają majątkiem wspólnym?

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem osobistym. Natomiast oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Kto może zawrzeć związek małżeński?

Związek małżeński mogą zawrzeć tylko osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. Ponadto, małżeństwo mogą zawrzeć osoby tylko odmiennej płci. O płci decyduje informacja zawarta w akcie urodzenia. Różnica płci musi istnieć w momencie zawierania związku małżeńskiego.

Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Przy podziale majątku uwzględniane jest przyczynienie się poszczególnych małżonków do jego powstania. Sąd nie bierze jednak pod uwagę wyłącznie pracy zarobkowej.

Praca na Malcie – dlaczego nie!

Malta jest członkiem UE od 1 maja 2004 r. Aby podjąć tam pracę wymagane jest uzyskanie zezwolenia. W sezonie najwięcej ofert pracy skierowanych jest do barmanów, kucharzy oraz kelnerów, dlatego na Maltę najchętniej wyjeżdżają studenci.

REKLAMA

Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, potrzebna jest zgoda współmałżonka. Zasada ta ma jednak pewne ograniczenia.

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną - czy możliwa?

Państwo Jagielscy od roku żyją w faktycznej separacji. Nie podejmują żadnych wspólnych decyzji, gdyż każda taka próba kończy się konfliktem. Ostatnio Pani Jagielska dowiedziała się z otrzymanego od komornika pisma, że jej mąż w tym czasie znacznie się zadłużył…

Świadczenia na wypadek macierzyństwa na Litwie

Kobiety pracujące na Litwie, które są objęte ubezpieczeniem społecznym mają prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu macierzyństwa. Otrzymują je w okresie ciąży i urodzenia dziecka. Wysokość świadczenia macierzyńskiego stanowi 100 % wynagrodzenia kobiety.

Jakie są warunki pracy na Malcie

Wybierając kraj, do którego wyjeżdżamy szukać pracy, należy zapoznać się z panującymi tam warunkami pracy. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Poniżej znajduje się kilka przydatnych informacji dotyczących umów o pracę, czasu pracy i urlopu wypoczynkowego na Malcie.

REKLAMA

Jakie są świadczenia dla bezrobotnych na Litwie

Na Litwie, podobnie jak w Polsce, państwo wspiera finansowo osoby bezrobotne. Aby otrzymać zasiłek trzeba spełnić warunki ściśle określone w przepisach. Warto również wiedzieć, że okres pobierania zasiłku jest uzależniony od okresu zatrudnienia.

Własna działalność gospodarcza w Czechach

Polacy mogą prowadził własną działalność gospodarczą w Czechach na takich samych zasadach co obywatele Czech. Wystarczy, że spełnią warunki, które stawia przed nimi tamtejsze prawo. Warto również zastanowić się nad członkowstwem w Klubie Polskiego Biznesu w Republice Czeskiej.

Czy małżonek może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego małżonków należy m. in. pobrane wynagrodzenia za pracę. Do odbioru niewypłaconego wynagrodzenia małżonka potrzebne jest pełnomocnictwo.

Wniosek o nakazanie wypłacenia małżonkowi wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka - przykład

Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Jak wnieść taki wniosek do sądu? Poniżej przedstawiamy przykład.

Intercyza - rozszerzenie wspólności majątkowej

Małżonkowie poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego mogą zmienić wspólność ustawową na cztery sposoby: mogą rozszerzyć wspólność majątkową, ograniczyć ją, ustanowić rozdzielność majątkową oraz ustanowić rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.

Udziały małżonków w majątku wspólnym

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe, które nie są objęte wspólnością ustawową, należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Podział majątku w sądzie

Brak porozumienia małżonków co do ustanowienia rozdzielności majątkowej, nie zamyka drogi do wystąpienia z takim żądaniem przez każdego z nich do sądu, w razie wystąpienia ważnych powodów.

Dlaczego warto otworzyć własną działalność gospodarczą na Łotwie

Łotwa jest bardzo atrakcyjnym krajem dla inwestorów. Wynika to z faktu, że można tam, w sposób zdecydowanie łatwiejszy niż w Polsce, otworzyć własną działalność gospodarczą. Wszelkie procedury związane z rejestracją firmy zajmują na Łotwie kilkanaście dni.

Podjęcie pracy na Słowacji

Podjęcie pracy przez Polaków na Słowacji nie wymaga specjalnych zezwoleń. Zachęcające jest również to, że koszty przeprowadzki i utrzymania na Słowację są znacznie niższe niż w przypadku krajów Europy Zachodniej.

Jakie są warunki pracy na Litwie

Polacy nie potrzebują zezwolenia, aby podjąć pracę na Litwie. Najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie w budownictwie, handlu i usługach. Maksymalny czas pracy to 40 godzin tygodniowo, a minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi 800 litów.

Jakie są rodzaje umów o pracę w Rumunii

Zgodnie z rumuńskim prawem, pracownik może być zatrudniony tylko na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, pracodawca nie ma prawa zaproponować pracownikowi umowy cywilnoprawnej (umowa o dzieło i umowa zlecenia), która jest powszechnie stosowana na polskim rynku pracy. Najczęściej podpisuje się umowę o pracę na czas nieokreślony.

Jakie są warunki pracy w Czechach

Przed wyjazdem do Czech warto dowiedzieć się czegoś o obowiązujących tam warunkach pracy. W tym celu należy sięgnąć do czeskiego kodeksu pracy, który określa m.in. czas pracy i wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dostęp do rynku pracy w Słowenii

Słowenia jest krajem otwartym dla cudzoziemców i nie stosuje żadnych ograniczeń w dostępie do rynku pracy. Oznacza to, że Polacy mogą podjąć tam zatrudnienie na takich samych zasadach co obywatele Słowenii.

Własna działalność gospodarcza w Estonii

Estonia jest krajem, który odnotowuje dobre wyniki gospodarcze. W związku z tym warto zastanowić się nad podjęciem tam działalności gospodarczej bądź też założeniem przedstawicielstwa. Estoński rynek jest szczególnie atrakcyjny dla firm z branży spożywczej i budowlanej.

Rozliczenia przy podziale majątku małżonków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestię rozliczeń małżonków ze względu na poczynione przez nich wydatki i nakłady z majątku wspólnego na majątki osobiste każdego z nich oraz wydatki i nakłady poczynione z majątków osobistych na majątek wspólny.

Czy po ślubie mam prawo do alimentów od rodzica?

Pomimo zawarcia związku małżeńskiego dziecko może być uprawnione do świadczeń alimentacyjnych ze strony rodziców. Dzieje się tak wówczas, gdy nie może się ono jeszcze samo utrzymywać.

Kiedy ustaje małżeńska wspólność majątkowa

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Umowa o pracę z pracownikiem skierowanym poza obszar UE

Pracodawca, który kieruje pracownika do pracy poza obszarem UE, a okres skierowania przekracza 1 miesiąc, w umowie o pracę powinien określić czas wykonywania pracy za granicą oraz walutę, w której będzie wypłacane wynagrodzenie. Jeśli delegacją dotyczy pracownika wcześniej zatrudnionego wystarczy zmiana dotychczasowej umowy.

Oddelegowanie do pracy za granicę w krajach UE

Od czasu wstąpienia Polski do UE zasady delegowania pracowników polskich do pracy w krajach członkowskich regulują przepisy wspólnotowe. Zgodnie z nimi, podmiot zatrudniający ma obowiązek zapewnić oddelegowanemu pracownikowi minimalne warunki pracy i zatrudnienia według prawa tego państwa, w którym praca ma być wykonywana.

Od 2011 r. otwiera się rynek pracy dla Polaków w Niemczech

Obecnie Polacy mogą podejmować pracę w Niemczech pod warunkiem, że uzyskają specjalne zezwolenia. W 2011 r. ma to się zmienić, ponieważ po upływie 7-letniego okresu przejściowego, Niemcy otworzą rynki pracy dla Polaków. Oznacza to, że znikną bariery ograniczające migracje zarobkowe polskich pracowników.

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę

Wyjazd do pracy za granicę wymaga szczególnych przygotowań. Po pierwsze musimy dopełnić niezbędnych formalności i znaleźć zakwaterowanie. Ważne jest również, aby wybrać dobrego pośrednika pracy lub agencję pracy tymczasowej, która nas nie oszuka. I wreszcie nie zapomnijmy zadbać o ubezpieczenie.

Co warto wiedzieć o pracy sezonowej za granicą

Z pracy sezonowej chętnie korzystają studenci, emeryci i renciści oraz osoby, które dorabiają za granicą podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Oto kilka najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem na tzw. saksy.

Małżonek ma prawo do korzystania z mieszkania w trakcie małżeństwa

Małżonkowie są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Wypełnienie tych obowiązków jest ułatwione, gdy małżonkowie mieszkają razem.

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga istotne kwestie dotyczące obojga małżonków, m.in. dotyczące korzystania z mieszkania, które wspólnie zamieszkują.

Jakie są uprawnienia polskich kombatantów mieszkających za granicą?

Z uprawnień kombatanckich mogą korzystać również Polacy zamieszkali za granicą, którzy posiadają obecnie obywatelstwo polskie bądź posiadali je w okresie prowadzonej działalności kombatanckiej lub doznawanych represji.

Czym są renty specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów?

Prezes Rady Ministrów może w szczególnych wypadkach przyznać rentę na warunkach i w wysokości innej, niż przewiduje to prawo. O stałą pomoc finansową mogą ubiegać się także Polacy zamieszkali poza krajem.

Co należy do majątku wspólnego małżonków?

Wspólność majątkowa to nadal najpopularniejszy ustrój majątkowy istniejący pomiędzy małżonkami. Obejmuje on przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania.

Różnice między rozwodem a separacją

Rozwód powoduje, że małżeństwo przestaje istnieć. Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, więc małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego z inną osobą.

Zaspokajanie potrzeb rodziny-obowiązkiem każdego z małżonków

Zasadą jest, że małżonkowie mają w małżeństwie równe prawa i obowiązki. Małżonkowie obowiązani są do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Mąż nie chce płacić za czynsz. Czy przysługuje mi jego wypłata?

Zasadą jest, że małżonkowie mają w małżeństwie równe prawa i obowiązki. Małżonkowie obowiązani są do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

W jaki sposób rozliczają się małżonkowie?

Obowiązkiem każdego polskiego obywatela w wieku produkcyjnym jest rozliczanie PIT-u. Rozliczać się można pojedynczo, jak również we dwoje. Tą drugą sytuację, czyli wspólne rozliczenie z podatku dochodowego umożliwia małżeństwo, przy czym małżonkowie muszą pozostawać przez cały rok rozliczeniowy we wspólnocie majątkowej. Możliwe jest również rozliczanie się wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem.

"Rozwód kościelny" - czy można odwołać się od wyroku?

Czy można odwołać się od wyroku stwierdzającego nieważność lub ważność małżeństwa? Wyrok wydany przez I instancję, nie jest jeszcze prawomocny. Stronie procesowej, która nie zgadza się z wyrokiem przysługuje prawo apelacji.

Świadczenia rodzinne, gdy jedno z rodziców przebywa za granicą

Gdy jedno z rodziców przebywa za granicą, zachodzi potrzeba sprawdzenia czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli bowiem rodzic pracuje za granicą, to właśnie ten kraj powinien być właściwym do wypłaty świadczeń rodzinnych.

Kiedy małoletni uzyska zezwolenie na zawarcie małżeństwa?

Czy osoba małoletnia może wstąpić w związek małżeński? Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie może wstąpić w związek małżeński osoba, która nie ukończyła osiemnastego roku życia. Od reguły są jednak wyjątki.

Czy małżonek dziedziczy środki zgromadzone w OFE?

Małżonek jest uprawniony do przejęcia połowy środków zgromadzonych w OFE przez zmarłego współmałżonka. Możliwe jest to w takim zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólności majątkowej.

Małżonkowie mają prawo do odmowy składania zeznań

Mój mąż jest oskarżony o sfałszowanie dokumentu. Czy muszę stawiać się w sądzie? Czy mogę odmówić składania zeznań?

Uznanie małżonka za zmarłego a ponowne małżeństwo

W przypadku, gdy osoba zaginiona zostanie uznana za zmarłą, jej małżonek może bez przeszkód zawrzeć nowe małżeństwo. Co się dzieje z małżeństwem, gdy osoba uznana za zmarłą odnajduje się?

Czy ustanie wspólności majątkowej wiąże się ustaniem wspólności najmu lokalu

Najem jest objęty wspólnością majątkową małżeńską, bez względu na stosunki majątkowe panujące w danym małżeństwie – wspólność, czy też rozdzielność majątkowa, w tym rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Nawiązanie stosunku najmu ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny.

Co to jest szkoda na osobie?

Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania

Darowizna nieruchomości należącej do małżonków

Chciałabym przekazać w darowiźnie mojemu bratu nieruchomość. Nieruchomość ta należy jednak do majątku wspólnego mojego i męża. Co powinnam zrobić, żeby dokonać darowizny?

Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej - na czym polega

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, (zw. dalej KRO) z mocy ustawy powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, oczywiście jeżeli wcześniej małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej.

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

REKLAMA