reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Orzeczenie separacji na zgodne żądanie małżonków – dla kogo?

Orzeczenie separacji na zgodne żądanie małżonków – dla kogo?

Postępowanie sądowe w sprawie separacji może toczyć się w dwóch trybach: w trybie procesowym, gdy jeden z małżonków wnosi o separację lub gdy oboje małżonkowie zgodnie wnoszą pozew o separację oraz w trybie nieprocesowym, gdy oboje małżonkowie zgodnie występują z wnioskiem o separację i nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

Przesłanki orzeczenia separacji na zgodne żądanie małżonków

Małżonkowie mogą w postępowaniu nieprocesowym skutecznie zgłosić żądanie orzeczenia separacji tylko wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:
a) występują ze zgodnym żądaniem,
b) małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci,
c) istnieje zupełny rozkład pożycia,
d) orzeczenie separacji nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Wniosek małżonków o orzeczenie separacji, zgłaszany w postępowaniu nieprocesowym, nie jest ograniczony żadnym terminem. Postępowanie w tym przedmiocie nie może być wszczęte z urzędu.

Ze zgodnym żądaniem mamy do czynienia wówczas, gdy małżonkowie wspólnie składają wniosek w postępowaniu nieprocesowym, żądając orzeczenia separacji, co nie znaczy, że zawsze musi to nastąpić w jednym piśmie procesowym. W razie zgodnego żądania orzeczenia separacji, jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci zbędne staje się szczegółowe badanie przyczyn rozkładu pożycia (chyba że jest to potrzebne do ustalenia, czy rozkład jest zupełny).

W razie cofnięcia wniosku albo wyrażenia w inny sposób braku zgody na orzeczenie separacji przez któregokolwiek z małżonków postępowanie umarza się. Brak zgody na orzeczenie separacji to każde zachowanie, które w sposób wyraźny albo dorozumiany, ale jednoznaczny pozwala na przyjęcie, że małżonek odmawia zgody na orzeczenie o separacji.

Zobacz również: Separacja a dziedziczenie

Postępowanie nieprocesowe

Wniosek o separację wnosi się do sądu okręgowego wydział cywilny, opłata od wniosku wynosi 100 zł. W sprawach tych miejscowo właściwym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mają wspólne zamieszkanie, a w braku takiej podstawy - sąd miejsca ich wspólnego pobytu. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania ani pobytu, wniosek należy zgłosić w sądzie właściwym dla jednego z małżonków.

Zobacz również serwis: Separacja

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ze zgodnym żądaniem separacji mamy do czynienia wówczas, gdy małżonkowie wspólnie składają wniosek w postępowaniu nieprocesowym, żądając orzeczenia separacji, co nie znaczy, że zawsze musi to nastąpić w jednym piśmie procesowym.
Ze zgodnym żądaniem separacji mamy do czynienia wówczas, gdy małżonkowie wspólnie składają wniosek w postępowaniu nieprocesowym, żądając orzeczenia separacji, co nie znaczy, że zawsze musi to nastąpić w jednym piśmie procesowym.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama