reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > O czym orzeka sąd w wyroku unieważniającym małżeństwo?

O czym orzeka sąd w wyroku unieważniającym małżeństwo?

Wyrok sądu orzekający unieważnienie małżeństwa powoduje dwa rodzaje skutków. Niektóre z nich mają skutek od daty zawarcia związku małżeńskiego, inne następują dopiero od daty uprawomocnienia się wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa. Skutkiem od daty zawarcia małżeństwa jest powrót małżonków do stanu cywilnego sprzed zawarcia małżeństwa oraz powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa.

Do skutków unieważnienia małżeństwa w zakresie stosunków małżonków do wspólnych dzieci oraz w zakresie stosunków majątkowych między małżonkami stosuje się odpowiednio przepisy o rozwodzie, przy czym małżonek, który zawarł małżeństwo w złej wierze, traktowany jest tak, jak małżonek winny rozkładu pożycia małżeńskiego.

Osoba, która przez zawarcie małżeństwa uzyskała pełnoletność, nie traci jej mimo unieważnienia małżeństwa.

Wyrok unieważniający małżeństwo

Orzekając unieważnienie małżeństwa, sąd orzeka, czy i który z małżonków zawarł małżeństwo w złej wierze. Za będącego w złej wierze uważa się małżonka, który w chwili zawarcia małżeństwa wiedział o okoliczności stanowiącej podstawę jego unieważnienia. Treść sentencji wyroku w przedmiocie, czy i które z małżonków zawarło małżeństwo w złej wierze, powinna, stosownie do okoliczności poszczególnej sprawy, przedstawiać się następująco:

a) oboje małżonkowie zawarli małżeństwo w złej wierze,

b) jedno z małżonków zawarło małżeństwo w złej wierze,

c) żadne z małżonków nie zawarło małżeństwa w złej wierze.

Zobacz również: Unieważnienie małżeństwa - i co dalej?

Wyrok unieważniający małżeństwo powinien zawierać rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz w jakiej wysokości każde z małżonków obowiązane jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd orzeka także o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania i może na wniosek jednego z małżonków dokonać podziału majątku wspólnego.

Jeżeli chodzi o stosunki majątkowe między małżonkami, to wyrok unieważniający małżeństwo wywiera skutki od daty uprawomocnienia się wyroku unieważniającego małżeństwo. W tym zakresie stosuje się odpowiednio przepisy o rozwodzie.

Jeżeli w chwili śmierci spadkodawcy jego małżeństwo było prawomocnie unieważnione, dziedziczenie małżonka z mocy ustawy nie występuje.

Alimenty od drugiego małżonka

Jedno z małżonków może dochodzić roszczeń alimentacyjnych od drugiego z małżonków na wypadek orzeczenia unieważnienia małżeństwa. Zła wiara spełnia tu podobną funkcję, jak wina rozkładu pożycia małżeńskiego w wypadku rozwodu.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama