REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przestępstwo, Kradzież

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Policjanci zatrzymali przestępców sprzedających nieistniejące zabytkowe auta

Z roku na rok rośnie zainteresowanie i moda na auta zabytkowe. Starymi samochodami zainteresowali się także przestępcy, którzy zwietrzyli w tym lukratywny biznes. Kilku z nich już zatrzymała policja.

Policyjny pościg za złodziejem motocykla. Przestępca gnał z prędkością 185 km/h!

Miniony weekend był pierwszym typowo wiosennym weekendem w tym roku. Stosunkowo wysoka temperatura oraz ładna pogoda sprawiły, że na drogi wyjechali motocykliści. Również złodzieje jednośladów skorzystali z okazji i ruszyli na łowy. Jednego z nich, po szaleńczym pościgu, złapali gorzowscy policjanci.

Weszła w życie nowelizacja ustawy o IPN wprowadzająca kary za "polskie obozy śmierci"

W dniu 1 marca 2018 r. weszła w życie głośna nowelizacja ustawy o IPN. Nowe przepisy wprowadzają karalność w postaci grzywny. a nawet do 3 lat pozbawienia wolności za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne. Ta sama kara grozi za rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni.

Średni uszczerbek na zdrowiu - art. 157 kk

Niniejszy artykuł poświęcony jest przestępstwu z art. 157 kk. Jest to spowodowanie średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Z tego artykułu dowiesz się, jak odróżnić średni uszczerbek na zdrowiu od ciężkiego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Zaprezentowana zostanie również sytuacja prawna sprawcy przestępstwa z art.157 kk, popełnionego zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie.

REKLAMA

Ostrzejsze kary za znęcanie się nad zwierzętami

Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Posłowie zadecydowali o zwiększeniu kar za znęcanie się nad zwierzętami. Oprócz surowszych kar więzienia sąd będzie orzekał wobec sprawcy obligatoryjną nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt w wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. Ponadto nowelizacja wprowadzi nowy środek karny w postaci zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej ich kategorii.

Spadek liczby przestępstw w 2017 r.

Komenda Główna Policji opublikowała raport podsumowujący rok 2017 pod kątem przestępczości kryminalnej i wykrywalności przestępstw. Z danych wynika, że z roku na rok poziom przestępczości w Polsce maleje przy jednoczesnym wzroście wykrywalności.

Za ,,polskie obozy śmierci'' nawet trzy lata więzienia

W dniu 26 stycznia 2018 Sejm RP uchwalił nowelizację, która umożliwia ukaranie grzywną, ograniczeniem wolności lub nawet więzieniem do 3 lat, za słowa "polskie obozy śmierci". Sejm zdecydował się także na wprowadzenie możliwości wszczęcia postępowania karnego w stosunku do osoby, która zaprzecza zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Nielegalne poszukiwanie zabytków to przestępstwo

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy modyfikujące karalność nielegalnego poszukiwania zabytków. Wraz z początkiem nowego roku poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków, bez pozwolenia albo wbrew jego warunkom jest przestępstwem, za które grozi nawet 2 lata więzienia. Legalność poszukiwania zabytków jest uzależniona od uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

REKLAMA

Konfiskata rozszerzona

Czym są przepadek i konfiskata rozszerzona? Jaka korzyść majątkowa może być uznana za pochodzącą z przestępstwa? Czy odpowiada tylko sprawca?

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? – 2018 r.

Od 1 czerwca 2017 roku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Pijani sprawcy wypadków, w których poszkodowani zginęli lub odnieśli ciężki uszczerbek na zdrowiu, od razu trafiają do więzienia.

Zmiany w odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych

Ministerstwo Sprawiedliwości ze Zbigniewem Ziobro na czele zapowiada zmiany w odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych. Na międzynarodowej konferencji ,,Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych'', która odbyła się 16 listopada 2017 r., zapowiedziano m.in. likwidację warunku uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, wprowadzenie postępowania przygotowawczego, podniesienie wysokości kary pieniężnej, a także możliwość umorzenia postępowania w pewnych przypadkach.

Czym jest czyn zabroniony? Czym różni się od przestępstwa?

Zgodnie z art. 115§1 Kodeksu karnego czyn zabroniony to zachowanie o znamionach określonych w ustawie karnej. O czynie zabronionym możemy jednak mówić również w kontekście Kodeksu wykroczeń.

Odpowiedzialność karna za pomocnictwo

Jak odpowiada pomocnik? Czy można odpowiadać także za nieświadome ułatwienie popełnienia czynu zabronionego?

Europejski nakaz dochodzeniowy w sprawach karnych

Rada Ministrów przyjęła opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, który wzmacnia europejską współpracę w walce z przestępczością. Umożliwi on polskim sądom, prokuraturze, czy policji, wydawanie europejskiego nakazu dochodzeniowego. Pozwoli to na sprawne i skuteczne współdziałanie z krajami Unii Europejskiej w ściganiu przestępstw kryminalnych.

Legalność aborcji w Polsce

Aborcja polega na działaniu, mającym na celu przerwanie ciąży. Wyróżniamy aborcję legalną, unormowaną prawnie oraz aborcję nielegalną.

Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym ruszył

1 października 2017 r. ruszył powszechny rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Składa się on z dwóch części. Rejestr publiczny, w którym znajdują się dane najbardziej groźnych sprawców jest dostępny dla wszystkich.

Nowy rejestr przestępców seksualnych od 1 października 2017 r.

Nowo utworzony rejestr przestępców seksualnych będzie zawierał dane ok. 800 najgroźniejszych sprawców. Dostęp do nich będzie ograniczony.

Pojęcie winy w prawie karnym

Jak wynika z art. 1§3 Kodeksu karnego ,,Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu". Kiedy mamy więc do czynienia z czynem zawinionym i jak należy rozumieć samo pojęcie i rozróżnienie form winy w prawie karnym materialnym?

Przestępstwo zgwałcenia - regulacje obowiązujące w 2017 r. oraz propozycje zmian

Przestępstwo zgwałcenia to jedno z najcięższych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Jaka kara grozi w Polsce gwałcicielom oraz od czego zależy jej wysokość?

Przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi – analiza fałszowania pieniędzy art. 310 k.k.

W Polsce podobnie jak we wszystkich innych państwach europejskich, fałszowanie pieniędzy jest przez prawo zakazane. W polskim prawie karnym przestępstwo to jest określane jako zbrodnia. Prawnymi środkami płatniczymi są emitowane przez NBP znaki pieniężne Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy karanie sprawców kradzieży będzie skuteczniejsze?

Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która pozwoli skutecznie walczyć z plagą „drobnych” kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa bądź zniszczenia cudzej rzeczy. Jakie rozwiązania zawiera?

Najgłośniejsze kradzieże w historii – czy były do uniknięcia?

Przedstawiamy 8 najbardziej spektakularnych kradzieży w historii. Te zdarzenia są nadal analizowane nie tylko przez pisarzy, scenarzystów i reżyserów filmowych ale także przez ekspertów od bezpieczeństwa. Czy udana kradzież to bardziej wynik sprytu i inteligencji złodzieja, czy może złych zabezpieczeń? Czy najsłynniejszych ataków można było uniknąć? Komentuje ekspert z Impel Security Polska.

Czy nowe samochody są często kradzione?

Przestępcy coraz częściej kradną nowe samochody. Ciekawostką jest, że robią to, by sprzedawać je na części. Jak się bronić przed złodziejami?

Które modele samochodów są najczęściej kradzione?

Które modele samochodów są najczęściej kradzione? W czołówce są auta niemieckie i japońskie. Co ciekawe ich właściciele rzadko wykupują Policy AC, które umożliwia uzyskanie odszkodowania za kradzież auta.

Polisolokaty pod ostrzałem

Na polisolokatach zarabiali wyłącznie pośrednicy i towarzystwa ubezpieczeniowe. Osoby, które skorzystały z tego instrumentu finansowego

Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Co zrobić w przypadku kradzieży leasingowanego samochodu? Czy to oznacza duże kłopoty dla leasingobiorcy?

Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika

W sytuacjach ściśle określonych w Kodeksie pracy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika. Pracodawca rozwiązując umowę o pracę z winy pracownika, może zwolnić bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Kradzież i inne wypadki losowe w firmie - mądry przedsiębiorca przed szkodą

Napad rabunkowy lub pożar to nie są najgorsze wypadki losowe dla firm. Przedsiębiorcy tracą więcej pieniędzy przez własnych klientów i pracowników. Z kont firm na całym świecie rocznie w wyniku kradzieży znikają dziesiątki milionów dolarów. Podobnej szkody można doznać w wyniku wycieku tajnych dokumentów.

Kradzież samochodu w leasingu - czy trzeba korygować VAT?

Na podstawie leasingu operacyjnego używaliśmy samochodu ciężarowego, który został skradziony spod siedziby naszej firmy. Czy w takiej sytuacji raty uiszczone po kradzieży stanowią koszt? Czy należy skorygować VAT?

Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym przyjęta przez Sejm

W dniu 31 marca 2016 r. Sejm uchwalił przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Nowe przepisy wprowadzają kompleksowy system ochrony przed tego rodzaju przestępczością.

Przedawnienie karalności przestępstw

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego, która wydłuża do 10 lat okres przedawnienia przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego.

Jak odzyskuje się skradzione samochody?

Czy zastanawiałeś się kiedyś kto zajmuje się odnalezieniem skradzionego auta? Okazuje się, że nie tylko Policja może zająć się tą sprawą. Są firmy, które świadczą tego typu usługi swoim klientom. A wachlarz ich działań jest szeroki i uwzględnia wykorzystania nawet specjalnego samolotu poszukiwawczego!

Kradzież auta przed świętami - jak można się zabezpieczyć przed nią?

W okresie przedświątecznym panuje wzmożony ruch samochodów w pobliżu centr handlowych. To swoisty raj dla złodziei aut. Czym można się przed nimi ustrzec? Co zrobić by lepiej zabezpieczyć swój pojazd?

Jak przebiega kradzież samochodu? Jak się przed nią uchronić?

Kradzież auta to przemyślany proceder, który przebiega w kilku etapach. Wiedząc jak się odbywa można się przed nim poniekąd zabezpieczyć. Oto wskazówki naszego eksperta.

Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy?

Zaangażowanie podwykonawców wiąże się dla generalnego wykonawcy z pewnym ryzykiem, ale często jest nieodzowne dla realizacji kontraktu budowlanego. Warto zatem zdawać sobie sprawę, w jakim zakresie generalny wykonawca odpowiada przed inwestorem za działania i zaniechania podwykonawców. Nie jest to, na szczęście, odpowiedzialność absolutna.

Kradzież wyrobów a odpowiedzialność przewoźnika

Czy przewoźnik węgla będzie zobowiązany do samodzielnego rozliczenia i uiszczenia należnej akcyzy na rzecz właściwego organu podatkowego od skradzionego węgla, gdy do kradzieży doszło w trakcie transportu węgla z kopalni (PPW) do elektrowni (FNW)?

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

W doktrynie procesu karnego wyróżnia się dwa tryby ścigania przestępstw- z oskarżenia publicznego oraz z oskarżenia prywatnego. Zdecydowana większość czynów zabronionych ścigana jest z oskarżenia publicznego (z urzędu). W przypadku niektórych przestępstw (jak np. przestępstwa uporczywego nękania, groźby karalnej czy też zabiegu leczniczego wykonanego bez zgody pacjenta) możliwość wszczęcia postępowania uzależniona jest jednak od złożenia przez osobę uprawnioną zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie jego sprawcy.

Czy należy skorygować koszty, jeżeli samochód zaliczony do środków trwałych okazał się kradziony?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem w dobrej wierze w sierpniu 2014 r. samochód osobowy w autokomisie. Samochód został ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany metodą liniową. 2 marca 2015 r. samochód został mi odebrany przez policję. Okazało się, że pochodzi z kradzieży (kradzież miała miejsce na początku 2014 r.). Prowadzone jest postępowanie karne, m.in. względem osoby prowadzącej autokomis, od której nabyłem ten samochód. Czy zaliczone do tego momentu do kosztów odpisy amortyzacyjne oraz wydatki eksploatacyjne muszę teraz wyksięgować z kosztów?

Pozbawienie życia dziecka przez matkę

Nadrzędnym dobrem chronionym przez polskiego ustawodawcę jest życie człowieka. Pomimo to w sposób szczególny traktuje się matkę, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. Wszystkie inne osoby np. ojciec, babka czy też dziadek nowo narodzonego dziecka w razie pozbawienia go życia ponoszą normalną, pełną odpowiedzialność za zbrodnię zabójstwa za którą przewidziana jest kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Jakie auta są najczęściej zabezpieczane przed kradzieżą?

W obawie przed kradzieżą swoich aut, właściciele luksusowych pojazdów wyposażają je w zaawansowane systemy antykradzieżowe, w tym w lokalizację radiową. Jakie auta są najczęściej zabezpieczane tą metodą przed złodziejami?

Skuteczność radiowego namierzania samochodu

Choć liczba kradzieży aut w Polsce z każdym rokiem spada, to nadal jest to poważny problem. Jedną z metod zabezpieczenia pojazdu jest wyposażenie go w radiowy monitoring. Jaka jest jego skuteczność?

Jakie zabezpieczenie antykradzieżowe auta jest najlepsze?

Im lepsze zabezpieczenie antykradzieżowe auta, tym większa szansa, że złodziej zrezygnuje z kradzieży pojazdu. Wydłużony czas przejęcia kontroli na autem zniechęca bowiem rabusiów do dalszych "prac" przy aucie.

Reagowanie na znęcanie

Problem znęcania się coraz częściej pojawia się na sądowej wokandzie. Nasze społeczeństwo staje się bardziej świadomie swoich praw, przez co znęcanie przestaje być tematem tabu. W kodeksie karnym, przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, jednak w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, kara może sięgnąć nawet dziesięciu lat. Jeśli zaś w wyniku znęcania, osoba pokrzywdzona targnie się na własne życie – przestępstwo to zagrożone jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Jak się bronić w przypadku przestępstw przeciwko mieniu?

Jeżeli zostałeś oskarżony o popełnienie przestępstwa kradzieży, oszustwa czy rozboju a zebrany w toku postępowania materiał dowodowy wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo udowodnienia Twojej winy zadbaj o swoją obronę już na etapie postępowania przygotowawczego.

Zbieg przestępstw pomiędzy oszustwem a oszustwem karnoskarbowym

Ponieważ okres przedawnienia przestępstw karnoskarbowych co do zasady jest niższy niż przestępstw unormowanych w ustawie karnej i często zdarza się że dane przestępstwo skarbowe już dawno uległo przedawnieniu, to jednak organ skarbowy nie przyjmując takiej informacji do wiadomości szuka rozwiązań jak ,,obejść” zaistniały stan rzeczy i dochodzić swoich roszczeń.

Jestem oskarżony o popełnienie przestępstwa – co powinienem wiedzieć?

Oskarżonym stajesz się z chwilą wniesienia do sądu aktu oskarżenia. Po zamknięciu postępowania przygotowawczego otrzymasz informację o przesłaniu do sądu w Twojej sprawie aktu oskarżenia. Po otrzymaniu takiej informacji skontaktuj się biurem obsługi interesanta w sądzie, ustal sygnaturę swojej sprawy i zarezerwują akta do czytelni.

Wypadek komunikacyjny jako przestępstwo

Spowodowanie wypadku komunikacyjnego to jedno z nielicznych przestępstw, którego można dopuścić się nieumyślnie. Skazanie za przestępstwo spowodowania wypadku, nawet poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, powoduje dotkliwe konsekwencje. Za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba poniosła śmierć może grozić karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Bardzo często orzekany jest również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Wzrost przestępczości podatkowej zagraża przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy obserwują wzrost przestępczości podatkowej, związanej z wyłudzeniami podatku VAT. Wobec tego popierają Ministerstwo Finansów w planowanych działaniach związanych z walką z przestępczością. Podkreślają jednak, że walka z patologiami nie może odbywać się kosztem podmiotów uczciwych, działających na rynku w celu osiągania korzyści z tytułu sprzedaży oferowanych dóbr i usług, a nie z tytułu oszustw podatkowych.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20 listopada

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przypada - zgodnie z uchwałą Sejmu - 20 listopada. Ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka to inicjatywa rzecznika praw dziecka - Marka Michalaka. 20 listopada 2014 roku to także 25 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Przestępstwo zniesławienia na podstawie art. 212 kodeksu karnego

Zniesławienie jest przestępstwem, którego przedmiotem jest naruszenie czci i godności człowieka. Ustawodawca mając na uwadze znaczenie tych wartości uregulował kwestię pomówienia nie tylko w kodeksie cywilnym jako naruszenie dobra osobistego, ale również w kodeksie karnym.

REKLAMA